Kıymet Bilmek

Bir zamanlar bir bilge varmış. Kıymet verme konusunda talebesine bir ders vermek istemiş.  En iyi öğrenme iş başında öğrenmedir. Çağırmış talebesini. Kocaman renkli bir taş vermiş eline. “Sence bu taş kaç para eder?” demiş.

Talebe daha önce böyle bir taş görmediği için cevap verememiş.

“Çık bakalım çarşıya kim en yüksek parayı teklif edecek.”

kiymet-bilmek

Çıkmış çarşıya önce bakkala girmiş, “Bu taşı satmak istiyorum. Kaç liraya alırsınız?” demiş.

Bakkal evirmiş çevirmiş “Bu benim işime yaramaz” demiş.

Bakkaldan eli boş çıkmış. Oradan tuhafiyeciye girmiş etraf yünler, iplikler, düğmeler dolu. Tuhafiyeci almış evirmiş çevirmiş “Bundan düğme olmaz ama rengini sevdim 10 lira veririm” demiş.

Talebenin bir sonraki durağı sarraf olmuş. İçeri girip elindeki taşı uzatmış ve daha soruyu sormaya fırsat bulamadan sarraf atılmış “Bu taşı nereden buldunuz? Çok değerlidir bu taş, yıllardır karşılaşmadım böylesiyle. Satacaksanız hemen alırım. Ne kadar istiyorsan vermeye de hazırım” demiş.

Talebe şaşkın. Yalvar yakar olmuş, talebe kendini zor kurtarmış sarraftan.

Çıkmış kafası karışık dükkandan. Şimdi hocasına ne desin?

Siz olsanız ne yapardınız? Ne derdiniz hocanıza?

Şaşkın ifade ile dikilmiş, eğmiş başını,  eğer tabi cevabı hazır değil. Bu nesnenin değerini kim belirleyecek? Anlatmış bir bir olan biteni.

Bilge tebessümle dinlemede. E güler tabi, cevabı biliyor.

Siz olsanız ne yaparsınız gülmez misiniz böyle bir durumda?

Görüyorum kafan oldukça karışık demiş talebesine. Bir şeyin kıymetini ancak onun değerini bilen anlar. Ancak onun yanında kıymetlidir. Mesele bu değeri bilecek kişiyi bulmaktır.

Gönlünüzü, beyninizi, gücünüzü, deneyiminizi, birikiminizi, varlığınızı kıymet bilen ellere vermenin güzelliği kendi kıymetinizi biliyor olmaktır.

Kıymetinizin bilindiği ilişkiler, işler ve ortamlar dilerim.

Sevgiyle,

Tülin Kahvecioğlu

Önceki İçerik23 Nisan’da Dünya Çocuk Kültürü İstanbul Oyuncak Müzesi’nde!
Sonraki İçerikOkurun Gözünden: Acele Sinek Süte Düşer
Tülin Kahvecioğlu
BAHÇEBİZ GELİŞİM AKADEMİSİ Kurucu. Üst Düzey Yönetici ve Lider Koçu, Eğitmen. Ankara Üniversitesi Eğitim Yönetimi ve Planlaması mezunudur. 2005 yılından bu yana koçluk ve eğitmenlik yapmaktadır. Erickson College Koçluğun Bilimi ve Sanatı, CRR ( ORSC)- İlişki Sistemleri Koçluğu modellerinin eğitimlerini tamamlamıştır. Usta koç seviyesinde 5000 saatin üzerinde deneyimlidir. Mentor koçtur. Liderlik ve koçluk alanındaki bilgilerini dâhil olduğu uluslararası ilişkiler aracılığı ile yeni ve taze tutar. 2007-2015 yılları arasında Inside Out Uluslararası koçluk şirketinin Türkiye kurucusu ve lisansörü olarak yer almıştır. Liderliğin zeka ve cinsiyet boyutları ile ilgili deneyimlidir. Amerika merkezli Neuro Leadership Institue’dan Neuro Leadership eğitimini ve Kanada merkezli Noble Solutions Inc. ‘den Cinergy, Anlaşmazlık Yönetimi Koçluğu eğitimlerini tamamlamıştır. Çalışmalarında bilimsellik, bilgi ve sezgiden hareket eder. Uzak doğu, Hindistan felsefeleri ile gelişim, insanı ve yaratımı anlamaya yönelik ezoterik çalışmalar da ilgi alanındadır. Bedeni, ruhu, kalbi, zihni potasında birleştirerek çalışır. Yazmaya 2005 yılında başlamıştır. Yazılarında aldığı eğitimlerden ve yaptığı araştırmalardan öğrendiklerini, deneyimlerini, gözlem ve önerilerini paylaşır. Beni ifade edecek cümle, “Görmeyi istediğin değişikliğin kendisi ol”manın yolculuğunda.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz