Kimin İçin Güzel Olmalıyım?

 Geçen gün Twitter da orta yaş üzeri bir hanımefendinin videosunu izledim. X pardon! Eski kullanıcılar beni anlayacaktır, henüz yeni ismine adapte olamadım.

Bu hanımefendi çektiği videoda, kadının eşi karşısında her zaman bakımlı olması gerektiğini uzun uzun anlatmış. Ben bu tür paylaşımlardan ziyade altına yapılan yorumları daha eğlenceli bulurum. Göz attım şöyle bir, baktım sevgili kadınlar neler söylemişler. 

Kimisi “Evet her zaman eşime karşı bakımlı olurum. Eğer ona karşı bakımsız olursam, dışarı da onu ayartacak çok kadın var,” demiş. Oluşabilecek olan bir aldatılma olayında eşini es geçip, sebep olarak yeterince bakımlı olmayışını ve 3.kişiyi direkt sebep görmüş. 

Başka biri “Hastayken ne yapalım? O halde aman sevgilim beni güzel görsün de aldatmasın diye sürünerek makyaj mı yapayım,” demiş.

Haksız sayılmaz fikrimce.

Bu tarz bir sürü yorum okudum. Öncelikle kadın ya da erkek fark etmeksizin hepimizin kişisel bakımına özen göstermesi, olması gereken olarak görmeliyiz. Bu insanın kendisine ve karşısındakine saygısıdır. Makyaj yapmak ve evin içinde frapan giyinmek kişinin kendi tercihidir. Bunu partneri için de yapabilir elbette, diyorum ya tercih meselesidir.  

Lakin, aman beni aldatmasın aman dışarıdakiler kapmasın zihniyeti ile kendimize gösterdiğimiz özen süreklilik arz eder mi? En can alıcı noktası ise, hastalıkta sağlıkta biz insanlar için. Ya bir gün kolumuzu kaldıramayacağımız bir hastalıkla mücadele edersek? O zaman partnerimiz bizi arkasına bakmadan terk etmekte haklı mı olacak? 

Aldatmalar, aldatan kişinin kendine olan güvensizliğinden özel ve önemli hissetme arzusundan kaynaklanır çoğu zaman. Aldatan kişide öz değer eksikliği vardır ve bizi seven bir insan kötü bir anımızda çökmüş göz altlarımız ve dizi çıkmış pijamamızla karşıladığımızda da sevecektir. 

Malumunuz sosyal medya hem bir mucize gibiyken hem de insanların en rahat şekilde birbirini aşağıladığı mecra halini aldı. Burnun şöyle, göbeğin çıkmış, boyun kısa vs. tarzında eleştiriden uzak aşağılamaya varan dipsiz bir çukura döndü. Bunlar olduğu içinde, özellikle genç kızlarımızda oluşan güzellik kaygısı filtresiz fotoğraf paylaşamaz haline getirdi. 

Genel olarak baktığımızda, bahsettiğim hanımefendinin videosundan tutun da , ‘body shaming’ diye tabir edilen aşağılamalar insanların kendini değersiz hissetmesine sebep oluyor. 

Oysa ki, güzellik görecelidir. Bir makyaj hilesi ile erkeği, kadına çevirebilen bir zamandayız. Hem biz kendimizi beğendikten sonra, dışarıdakilerin ne dediği çok da önemli değil. Kendimizden hoşnut değilsek de ölçülü olabilecek ve pişmanlık uyandırmayacak estetik dokunuşlar günümüzde ulaşılabilir seviyede.

Birde huy denilen bir olgu var. Karşımızdaki ile neler konuşabiliyoruz? Birbirimizin dilinden anlayabiliyor muyuz? Yanında huzuru bulabiliyor muyuz? Bize ne katıyor, onunla gelişebiliyor muyuz? Bunlar çok daha önemli…

Önceliğimiz kendimiz olsun, biz halimizden memnunsak varsın yanımızda bizi gerçekten seven kalsın.

Unutmayalım ki; “Ben seni güzel olduğun için sevmedim, seni sevdiğim için güzelsin.”

Emel Kızıldağ

 

Önceki İçerikYeniden Bahar: 21 Mart “Ekinoks”
Sonraki İçerikAyın Çocuk Edebiyatı Yazarı Şeyma Ayık