Hayatınıza Bir Pati Katmayı Hiç Düşündünüz mü?

Bir köpeğin süslü arabalara ihtiyacı yoktur. Büyük evlere ya da güzel elbiselere de… Kemireceği bir çubuk onlar için yeterli olur. Bir kopek, sizin zengin ya da fakir olmanıza aldırmaz. Aynı zamanda zeki ya da akıllı olmanıza da…

Onlara sevginizi verin, onlar da size mutluluk versin.

“Kaç tane insana böyle bir şey söylenebilir?
Kaç kişi size eşsiz olduğunuzu hissettirebilir?
Kaç kişi size sıra dışı olduğunuzu hissettirebilir?”

En sevdiğim, en derin duyguları ardı ardına yaşatan filmlerden biri olan Marley & Me’ den bir alıntıdır bu. Ve gerçekten doğrudur.

Bir köpek için sahip demek, hayat demektir, yaşamak ve nefes almaktır sahip. Gözlerinize her baktığında kuyruğunu sallaması bundandır. Göz göze geldiğiniz saniyelerdir onu hayata bağlayan. Sahibi onu incitse de, hiç sevgi göstermese de onun her şeyi sahibidir. Eve geldiğinizde gördüğünüz en büyük gülümseme, onunkidir her zaman.

Hayatınıza bir pati katmayı hiç düşündünüz mü?

Cevabınızı vermeden önce lütfen aşağıdaki minik notlara bir kere daha göz atın:

  • Köpekler iyi şartlarda bakıldıklarında 17-20 sene civarında yaşarlar. Bir hevesle almadığınızdan ve bu süreyi onunla şartlarınız her ne olursa olsun yaşayacağınızdan emin misiniz?
  • Her şeyin küçüğü sevimlidir. Bebekleri bu yüzden hemen hemen herkes sever. Ancak bebek köpekleri eğitmek ciddi zaman, tecrübe ve sabır ister. Eğer bu üçünden en az 2 tanesine sahip değilseniz, bebek köpekler yerine 6 aylıktan büyük köpeklerden birini evlat edinin.
  • Dışarıdan harika bir hayat gibi gözükebilir ancak köpekle yaşamak büyük sorumluluktur. Onun her gün 1 saat dışarı çıkarıp, hava aldırmanız ve tuvalet ihtiyacını gidermeniz gerekir. O gün arkadaşlarınızla dışarı çıkacaksanız ve onu dışarı çıkaracak kimseniz yoksa, üzgünüm arkadaşlarınıza onlarla gidemeyeceğinizi söylemeniz lazım. Tatil planı yaparken, ilk dikkat edeceğiniz nokta köpeğinize kimin bakacağı, onu nereye bırakacağınız olacak. Bunlara hazır mısınız?
  • Yaşadığınız ev şu an büyük ve bahçeli olabilir ama hayat şartları size daha küçük veya bahçesiz bir eve taşınmak zorunda bırakabilir. Yaşadığınız yer her neresi olursa olsun, onu hep yanınızda tutabilecek misiniz?
  • İleride bir gün aile kurmaya karar verdiğinizde muhtemel eş adayınız onu istemezse?
  • Böyle bir seçim yapmak zorunda kalacağınız biri olacak mı hayatınızda?
  • Bir aileniz varsa, evdeki kimsede tüy alerjisi olmadığından, birdenbire (!) astım hastası olmayacağınızdan emin misiniz?
  • Hepimiz hızla yaşlanıyoruz. O sevimli, enerjik patili dostunuz da yaşlanacak. Onun yaşlılığında da patilerini sımsıkı tutacak mısınız? Hastalandığında, artık idrarını tutamaz hale geldiğinde, yattığı yerden kalkmak istemediğinde bile?

Tüm bu sorulardan sonra da cevabınız “evet” ise, o zaman hemen en yakınınızdaki barınağa gidin ve cins, tür, yaş kaygısı taşımadan kafesleri gezin. Bu bir çeşit ilk görüşte aşktır ve tanımı, türü, cinsi,çeşidi yoktur. İlk göz temasınızdır aslolan. Kalbinizin sesini dinleyin! En büyük dostunuz kafesin ardında sizi bekliyor!

Son olarak, lütfen sevgililer gününde sevgilinize bir pati satin almayin!

Barinaklar evlat edinilmeyi bekleyen binlerce dostla doluyken…

Önceki İçerikDeğişim için Plan mı, Prensip mi?
Sonraki İçerikEn Büyük İsteğim Tiyatro Oyuncusu Olmak

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz