Fügen Toksü: “Yirmi Yılda Çok Şey Değişti”

Günümüzün gözde mesleklerinden iletişim danışmanlığına yılların vermiş ve bu alanda çok başarılı olmuş bir isim bir isim bu sayı konuğumuz: Fügen Toksü. Onunla kariyer yolculuğunu konuştuk.

Şu anda yaptığınız işi kısaca tanımlar mısınız?
Benim mesleğim iletişim danışmanlığı ve internet yayıncılığı. Her ikisini de eşzamanlı olarak yürütüyoruz. Toksü ve Chase Halkla İlişkiler kuruluşumuzun ismi. www.halklailiskiler.com ve www.otoalsat.com internet yayınlarımız. Diğer yandan TÜHİD-Türkiye Halkla İlişkiler Derneği Başkanlığı görevini yürütüyorum. TOBB Medya ve İletişim Meclisi Başkan Yardımcısıyım, İnternet Medyası Derneği Başkan Yardımcısıyım, TheBrandAge dergisi yazarıyım.

Şu an yaptığınız iş dâhilinde bir gün içerisinde neler yaparsınız? Sizin yaptığınız işi yapan birisinin günü nasıl geçer?
Günümüz çok hareketli geçiyor. Üreterek geçiyor. İnternet sitelerinin hızına yetişmeye çalışıyoruz. TV bölümleri için çekimlerimiz oluyor, röportajlarımız oluyor. Katılmamız gereken toplantılar var. Mesleki çalışmalarımız var. Ve iletişim ile ilgili kendimizi geliştirme ve uygulama alanlarımız var.

İş hayatınıza başlangıcınızı, geçtiğiniz süreçleri anlatır mısınız?
Bugünkü şartlara göre ilkel bir ortamla başladığımızı düşünüyorum. Ama büyük kuruluşlarda çalıştım ve o günün koşulları için iyi imkanlarla çalıştım. On parmak daktilo kullanarak yazı yazmaya başladım, bugün on parmak bilgisayar, mobil teknolojileri kullanır durumdayız. Yirmi yılda çok şey değişti, düşünce yöntemi değişti. İnternet iş hayatına farklı bir vizyon getirdi, dünyayı eş zamanlı takip edebilmek imkanına sahibiz.

Örnek aldığınız birileri var mı?
Mesleğimizin ustaları, Betûl Mardin ve Alaeddin Asna’yı bütün iletişimciler gibi ben de örnek aldım. İş dünyasının başarılı örnekleri ve dünya örnekleri her zaman bizim izlediğimiz kişiler.

Karşılaştığınız zorluklara örnek verebilir misiniz?
Birçok yeniliği yaşayan bir nesiliz, uyum süreçleri hepimizi zorladı ve zamanımızı aldı. Halkla ilişkiler çalışmaları için yöneticilerin ikna edilmesi önemli bir zorluk teşkil etti.

Gelecek için nasıl planlarınız var? Hedefleriniz neler?
İnternet yayıncılık konusunda uzmanlığımızı sürdürmek. Ayrıca, iletişim çalışmalarımıza devam etmek.

Çocukluğunuzda hayalinizdeki meslek neydi?
İlkokul öğretmenimi çok sevdiğim için öğretmen olmayı çok istemiştim. Ama ilerleyen yıllarda ve halen devam ettiğim üniversitede ders vermek bu hayalimi gerçekleştirdi.

Nasıl bir öğrenci idiniz?
Disiplinli, saygılı, arkadaşlarını seven, ödevini yapan ama iddiasız, çalışkan bir öğrenciydim.

En sevdiğiniz dersler hangileri idi?
Türkçe…

En sevdiğiniz öğretmenlerinizi hatırlar mısınız? Hangi özellikleri dikkatinizi çekerdi?
İlkokul öğretmenim, çok havalı, çok modern bir hanımdı, halen de saygıyla anıyorum.

Okul hayatınızda ne gibi şeylerle ilgileniyordunuz, ne tip etkinliklere katılıyordunuz?
Okul döneminde çok fazla etkinlik yoktu. Ama ilkokulda folklor, ortaokul ve lisede voleybol, universite de mesleki bilgimi geliştirecek etkinlikler oldu.

Üniversite eğitiminiz size neler kattı?
İletişimin temel disiplinlerini öğretti.

Staj yaptınız mı? Nasıl bir süreçti?
O dönem PEREJA kuruluşunda yapmıştım. Halkla İlişkileri zor anladıkları bir süreçti.

Kariyerinizde kaldıraç ve kırılma anları oldu mu?
Evet, işletme master’ı yapmam bana farklı bir vizyon sağlamıştır.

Şans ve rastlantılar var mı kariyerinizi / yaşamınızı etkileyen?
Çok dikkatimi çeken bir durum olmadı.

Sizin geçtiğiniz yerlerden geçecek olan öğrencilere tavsiyeleriniz, motive edecek, daha başarılı olmaya yönlendirecek önerileriniz var mı?
Üniversite yıllarını boşa geçirmemeleri ve çok çalışmaları, kendilerini geliştirmeleri, mesleklerini sevmeleri, sevdikleri işi yapmaları…

İş görüşmeleri/mülakat yapmışsınızdır, ilk neye dikkat edersiniz? Ne gibi özellikler adayı öne çıkarıyor?
Saygılı, pozitif, bilgili, bilgisini paylaşabilen…

Kendinizde beğendiğiniz güçlü özellikleriniz hangileri?
Pozitif, pratik, ekip çalışması, disiplin, çok çalışkanlık…

İşinizi daha iyi yapmak için hangi yönünüzü geliştirmek istersiniz?
Pazarlama ve satış olabilirdi..

İşinizde daha iyi olmak için nelere dikkat edersiniz?
Daha çok bilgili olmaya, gelişmeleri takip etmeye

Kendinizi daha mutlu hissetmek için neler yaparsınız?
Yoga ve meditasyon

Hobileriniz nelerdir, nelerle ilgilenirsiniz?
Spor yaparım, arkadaşlarımla, ailemle vakit geçiririm ve seyahat yaparım.

Sizi yönlendiren, geliştiren tavsiye edeceğiniz 1-2 film ve kitap ismi alalım.
Biyografileri severim, gençlere görgü kurallarını okumalarını tavsiye ederim. Mesleki kitapları okurum. Kitapların her kişiye vereceği farklıdır, bu nedenle tavsiyeyi değil kendilerinin seçmelerini öneririm.

Önceki İçerikBir Tutam Baharat / A Touch of Spice / Politika Kouzina
Sonraki İçerik“Probleme Mi, Çözüme Mi?”
Yıllar önce okul dönemimin bittiğini söyleseler de ben hayatın tutkulu bir öğrencisi ve seçip aldıkları, özünden kattıkları ile sen izin verirsen ben bir rehber. Ben bir Özgür Martı. Ben bir düşleyen. Kanatlarım ile gelişime, paylaşıma ve değişime keyifle uçarım. İçimizde yaşayan gerçek Martı Jonathan’lara ulaşmak için MartiDergisi.Com’u uçurdum. Şimdi hep birlikte uçuyoruz. Kitapdaşlarımla birlikte Kitap ile Sohbet ederim ve onları İstanbul Oyuncak Müzesin de baş konuk olarak ağırlarım. Oyun oynamayı bırakmadım. Hayatı kelimeler ile anlatmayı, yazmayı ve onların büyüsüne kapılıp Yaz(ı) Kamplarımı keşfe dönüştürmeyi bilirim. Harekete Geçmeyenleri enerjimle uyandırırım. Sevgiyle nefes alıp, şiirle güne başlarım. Aşk ile Can oğlum ve Ceren kızımla, evrende hayat bir başka güzel. Şükür...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz