Eyvah Kar Geldi, Sokaktaki Dostlarımız Yardım Bekliyor!

Kış, herkese başka şeyler anımsatır, başka anlamlar katar. Kimisi için eğlencedir, kartopudur, kardan adamdır. Kimisi için battaniye altında bir fincan çikolata eşliğinde film izlemektir. Kışa dair tek bir güzel anım var. 4-5 yaşlarındayken kar yağdığında dışarı çıkamazdım. Ağabeyim okula gitmeden once bana bahçemize çıkıp 2 tane kardan adam yapardı minyatüründen. Ağabey kardan adam ve kardeş kardan adam. Penceremizin dışına koyardı. Böylece benim de 2 kardan adamım olurdu.Ben soğuk sevmeyen bir Akdeniz kızı olarak, hiç sevemedim karı, lahana gibi kat kat giyinmeyi. Ama daha çok bana çağrıştırdıkları yüzünden sevemedim. Kış, benim için sokakta yaşayan tüm canlıların hayatta kalma savaşı demek. Yemek arayışlarına bir de sığınacak, ısınacak yer bulma sorununun eklenmesi demek.

MİNDERİNİZ VAR MI? Biz kat kat giyinip donarken, onların minik patileri hep o taş zeminlerde. Söylenenlerin aksine onlar da donuyorlar. Eğer minicik bir imkanınız varsa, bir sokak kedisine/köpeğine geçici sure evinizi açın. Çok değil 2-3 ay soğuklar geçene dek. Sıcacık bir minder ona yetecek. Göreceksiniz, o minderin karşılığını size kat kat huzur ve mutluluk olarak ödeyecek. Bahar geldiğinde trafiğin az olduğu bir alana bırakabilirsiniz. Tabii ondan vazgeçebilirseniz. Biz de bu kış 2 bahçe kedisine bir odamızı açtık. Bahar geldiğinde bahçelerine bırakacağız yeniden. Hepsine çare olamayız elbette ama herkes bir ucundan tutsa dertler buhar olup gitmez mi?

SOKAK SIĞINAKLARI Eğer eve alamıyorsanız, onlara sığınacak bir yer sağlayabilirsiniz. Balkon altı, bahçenin kuytu bir köşesi gibi. Yere bir kartonu yan çevirip koymanız bile yeter.
Soğuktan korunmak için özellikle yavru kediler geceleri park eden araçların motorlarında uyuyorlar. Ancak sabah derin uykudan uyanamazlarsa, çalışan motor yanmalarına veya patilerinin kopmasına sebep oluyor. Bu yüzden sabahları araçlarınızı çalıştırmadan önce, kaputa bir kaç kere vurun ki içerideki davetsiz misafir uyansın.

ÇÖPLERİNİZİ ATARKEN! Çöplerinizi atarken yemek artıklarınızı mutlaka ayırın. Onları  çöpün yanına bir gazete üstüne bırakırsanız, soğuk gecelerde korunmalarına yetecek besini bulmalarına yardım edebilirsiniz.
Çöplerinizi atarken, kırık camlara dikkat edin. Sizin elinize batmasın istediğiniz camlar, çöpten yemek arayan sokak hayvanlarının ağızlarını ve dillerini kesebiliyor. Cam kırıklarınızı peçeteye sardıktan sonra, mutlaka gazeteye sarın ve sıkıca bantlayın. Hiç bir şey yapamasanız da, yaralanmamalarını sağlayabilirsiniz.

EKMEK AĞAÇLARI Güvercinler,serçeler ve diğer kuşlar da kış mevsiminin mağdurları. Yemek bulamıyorlar.Pencerenizin dış pervazına ekmek kırıntısı, bulgur bırakabilirsiniz. Eğer etrafta kurumuş ağaçlar varsa ağaç dallarına takacağınız ekmek lokmaları ile ekmek ağaçları yapabilirsiniz. O minik mutlu gagaları izlemek, size huzur verecek.
Başka neler yapabilirsiniz?

ŞİLE BESLEME TURU: Belediyeler tarafından ormanlık alanlara ve şehir dışına atılan sokak köpekleri  yiyecek bulamıyor ve hasta oluyorlar. Gönüllüler hafta sonları topladıkları yardımlarla birlikte onları ziyaret ediyorlar. Bunlardan biri de “Şile Melekleri” adı altında toplanarak Şile’ye atılan sokak köpeklerine yardım eden bir grup var. 22 Ocak Pazar günü İstanbul’un hem Anadolu yakasından hem de Avrupa yakasından gönüllüler yola çıkıyorlar. Gidemezseniz ucuz mamalara destek verebilirsiniz.

Detaylı bilgi için: http://www.facebook.com/siledekimagdurmelekler , http://www.facebook.com/events/349509285061914/

İLETİŞİM: Selin Kuloğulları : 0555 615 19 32 Burcu Bergiten : 0554 511 36 53
BEYKOZ ORMAN BESLEME GÜNÜ Yine İstanbul ormanlarından Beykoz ormanına atılan köpekler için besleme turu da yine 22 Ocak paza günü yapılıyor. Eğer gidebilirseniz yolunuzu gözleyen pek çok pati ve pek çok masum yüz göreceksiniz. Hepsi başlarını okşayacak bir el, bir avuç mama bekliyor. Bu soğuklarda daha da zoraşan hayatlarına elinizi uzatmak istemez miydiniz? (mamaları çok uygun fiyata temizmama.com dan alabilirsiniz.Aşağıdaki ietişim bilgileri ile temasa geçerek adresi öğrenebilirsiniz. )
http://www.facebook.com/events/340041519347581/

İLETİŞİM
Esra Gül : 0541 324 20 15 Serkan Tercanlı : 0539 258 75 89

BOLU BARINAĞI YARDIM KAMPANYASI
Çoğunuz duymuşsunuzdur 1 metre zincirlere bağlandıklarından kulübelerine veya kapalı alanlara giremeyen Bolu Barınağı sokak köpekleri soğuktan donmak üzereyken bulundular. Kayıp 1 adet, ancak diğer köpekler soğuğun şokundan uzun sure çıkamadılar. Hayvan Severler Derneği, mama sıkıntısı çeken bu çocuklara başlattığı kampanya ile destek oluyor.

Eğer siz de Bolu Barınağı”na destek vermek isterseniz, en azından mama yollamak isterseniz,www.mamamatik.com.tr adresinden “Barınaklara Bağış” kısmından “HaySev Karar Versin”i seçerek mama yollayabilirsiniz.

TEKİR KEDİ YAMUK’UN İZMİR’DEKİ KARAR DURUŞMASI İzmir’deyseniz biz İstanbul’da yaşayan hayvan severlerin yapamadığımız bir şeyi yapın. Hepimiz adına! Gece pitbull köpeğini dolaştırmaya çıktığında kutusunda uyuyan sokak kedisi Yamuk’u tekmeleyerek öldüren Ufuk Günaydın’ın davası için mahkemede olun.Kamu tepkisi adına, sokaklardaki binlerce isimsiz tekir kedinin yaşam hakkı adına yapın bunu. Çünkü onların hakları siz ararsanız var! Avukatımızın söylediğine gore yüksek ihtimalle kararın çıkacağı bu dava çok önemli. 31 Aralık Salı günü 10:30’da Bayraklı Adliyesi 9. Asliye Ceza’da öldürülen tekir kedi Yamuk için bulunun, onun sesi olun!

Önceki İçerikYemek Seçenlerin Kabusu Yiyecekler
Sonraki İçerik“Sevgi Emektir.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz