“Disneyland” Walt Disney

“Peşinden gidecek cesaretiniz varsa, bütün rüyalar gerçek olabilir.”

WALT DISNEY (1901-1965)

Prodüktor, Yönetmen, Senarist,Animator, Ses Aktörü, Girişimci

Amerika’da “Amerikalı ailelerin en gözde tatil yeri neresidir?” diye sorarsanız, herkesin cevabı hiç kuşkusuz “Disney Eğlence Parkları” olacaktır.

Her yıl milyonlarca kişiyi konuk ediyor. Amerikalı yada yurt dışından gelenler ile, son yıllardaki verilere göre yılda 40 milyon kişi bu parkların ziyaretçisi olmuş. Bunu Türkiye nüfusu ile kıyasladığımızda nerede ise ülkemizin yarısının bu parklara gittiğini düşünebiliriz.

Hani derler ya 7’den 70’e herkesin favorisi, işte bu söz sanki Disney Eğlence Parkları için söylenmiş. 1940’lı yıllarda Walt Disney, şirketinin çalışanlarının çocuklari ile eğlenebileceği özel bir park inşa edilmesini düşündüğü ve uygulamaya geçtiğinde kararıını bunun herkesin ziyaret edebilecegi bir park olması yönünde kullandı.

Bu parka “Disneyland” adının verilmesi kararlaştırıldı ve proje tam 5 yıl sürdü.
Projede çalışan ekibe “Disneyland’ın dünyadaki en inanilmaz, en harika eğlence parkı olmasını ve bu parkın etrafinda dolaşan bir tren olmasını istiyorum” dedi .

Yaratıcı girişimci kişiliğiyle Amerika’daki eski lunapark eğlence anlayışını da değiştirdi. 1955’te California’da açılan Disneylan sadece Amerikan halkı ya da turistleri değil bir çok ülkenin üst düzey devlet adamlarını, kralları, kraliçelerini de konuk etti.

İnsanlara bir şeyler verebilmek, onları mutlu etmek ve eğlendirmek Walt Disney için çok onemliydi. Bir konuşmasında “Yatırımlarımızda sadece cocukları değil, yetişkinleir de hedefledik, zaten yetişkinler de büyümüş çocuklar değil midir?” diyerek o çok sevilen eğlence parklarını da “HER YAŞTA ÇOCUKLAR İÇİN” inşa etti.

1960 lı yılların başında Disneylan’ın bir benzerini ülkenin doğu yakasına da açma fikriyle Florida’da çok büyük bir alan satın aldı. Bu alan bugün New York’taki Manhattan adasının ortasında yer alan Central Park’ın iki katı büyüklüğünde bir yerdi. California’daki Disneyland’ın alanı fazla büyük değildi oysa Florida’da pek çok projesini hayata geçirebilecekti.

Ne yazik ki 1965 yılında akciger kanserinden vefat edince projesini bildiği ama yapımının başlayamadığı Florida’daki Eglence Parkı’nıerkek kardeşi Roy Disney ve ekibi başarıyla tamamladı. Disneyworld’un açılışı 1971 yılında oldu.

Bugün bu parklar herkesin çocuklarını götürdüğü ya da çocukluklarını yeniden yaşadığı harika bir eğlence alanı oldu. Günümüzde Disney şirketinin yeni yatırımları’yla Disney World Eğlence parklarının içinde; Magic Kingdam, EPCOT, Disney’s Hollywood Studios, Disney‘s Animal Kingdam, Disney’s Blizzard Beach, Disney’s Typhoon Lagoon ve bircok Disney Resort hotelleri yer almaktadir.

Bugün Walt Disney şirketi,televizyon ve radio kanalları, filmleri, eğlence parkları ve otelleriyle devasa bir şirket olmuştur. 2011 rakamlarına göre yıllık kazancı yaklaşık olarak 41 milyar dolar olup çalışan sayisida 160.000 kisidir.

 

Walt Disney sadece Amerika’nın değil, dünyadaki pek çok ülkenin de eğlence anlayışını değiştirdi.Bizler onu her ne kadar Micky Mouse’un,Donald Duck’ın yaratıcısı olarak bilsek de, 43 yıllık Hollywood kariyerinde pek çok ilke imza attı.

Dünyada ilk defa Micky Mouse çizgi filminde ses ile hareketleri eş zamanlı kullanarak sessiz film anlayışını değiştirdi.Hepimizin bildiği “Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler”, dünyada ilk uzun metrajli müzikal cizgi filmiydi. Bütçesi 1937 yılında 1.5 milyon dolardı ve bu birçok yapımcının bir filme ödemeye cesaret edemeyeceği bir rakamdı. Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler ona pek cok ödül kazandırdı. Ardından bir çok uzun metrajlı çizgi filmlere imza attı. Pinokyo, Bambi, Dumbo, Mary Poppins gibi. Yaşamı boyunca Walt Disney 48 kez Oscar’a aday oldu ve 22 kez bu odulü kazandı.

“İnsanların bu parklara geldiklerinde kendi yaşadigimiz dünyayı görmelerini değil; onların kendilerini başka bir dünyada hissetmelerini istiyorum.” derken gerçekten de böyle bir ortam yarattığını , her ziyaretimde farklı bir sihirli dünyanın içinde olduğumu ben de bizzat yaşıyorum.

Walt Disney her alanda bir öncü idi. Vizyonu ve misyonu ile animasyon ve eğlence kültürünü ve film endüstrisini kökten değiştirdi. Aslinda onun en çok istediği insanları eğlendirmekti ve aşağıdaki sözleri ile bunu çok güzel belirtiyor.

“Kendimi yaratıcı ama anlasılması güç düşüncelerle ifade etmek yerine; insanları eğlendirmeyi,onlara zevk verebilmeyi ve özellikle de gülümsetebilmeyi tercih ettim”
Walt Disney.

Not: www.youtube.com ’a a girip, search bolumune “Disneyworld” yazip Florida’da ki parklari ve animasyonlardan bazılarını görebilirsiniz.

Önceki İçerikNeden Seviyorum Seni? Nedensiz…
Sonraki İçerikTutulmaya Doğru

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz