Çocuklarımıza Düzenli Beslenme Alışkanlığını Nasıl Kazandırırız?

0
462

Yemek yemeği seven, iştahlı yemek yiyen çocuklar yetiştirmek çok da zor değil. Zahmetli olan kısım kendi rahatımızı bozup düzenli olmamız. Çünkü ailenin yeme alışkanlıkları çocuklarımızı direkt etkiliyor. Sizlere severek ve iştahlı yemek yiyen çocukları yetiştirmenin 10 püf noktasını vereyim.

Geçen gün bir anne bana “davranış modelinizin çocuklarınıza olan etkisini görüyorum” dediğinde çok sevindim. Çünkü çocuklarımız için iyi bir rol modeli olmamızın sadece azıcık disiplin ve biraz özveri gerektirdiğini düşünüyorum. Tıpkı yemek konusunda olduğu gibi.

Kaçınız kahvaltı etmeden işe gidiyor? Ya da kahvaltı sofrası kurmadan bir tabağa ekmek peynir koyup cep telefonuna bakarken yiyor? Kaçınız akşam yemeğini eşiyle birlikte yiyor? Yoksa herkes kendi tabağını alıp masada ya da televizyonun karşısında mı yiyor? Çocuklar, biraz önce çizdiğim tabloyu her gün görürlerse aynı şekilde ve bozuk düzende yemek yemeğe alışır.

Püf noktalarına gelince…

– Yemek saatleri düzenli olmalı. Öyle olunca her şey daha kolay işliyor. Çocuklar ve iştahları da o saatlere alışıyor.

– Yemekten bir saat önce artık atıştırmak yok. İştahı yerinde olması için ana yemekten 1 saat öncesinden itibaren bir şeyler içip yememeli. Yani meyve, çikolata, meyve suyu vs. her türlü atıştırmalar yemekten bir saat öncesinde artık yok! Yoksa yemeği iştahlı yemesi imkansız.

– İçecekler yemekten sonra sofraya gelsin. Çocuklar içmeyi yemeğe tercih eder. Başlıca süt olmak üzere tüm içecekler iştahı azaltıyor. Yani yemekle birlikte içecek ancak yemekten sonra ya da yemek sırasında az içmesi gerektiğini anlayabileceği yaştan itibaren verilmesi doğru. O yaşa gelene kadar içeceği yemekten sonra verebilirsiniz.

– Çocuklar güvenle yiyebileceği gıdayı yer. Yani yeni tanıştığı besine temkinli yaklaşması normal. Zira dört çocuktan biri bilmediği yemeği reddeder. Bazen yeni bir besini yiyene kadar 20-30 kereye kadar bu besin sunulmalı. Bunu daima çok sevdiği bir besinle birlikte yaparsanız dolaylı şartlanma sayesinde belli bir süre sonra reddettiği besini sevemeye başlama olasılığı yüksek. Ayrıca, sofradaki sevdiği ve güvendiği ne kadar kişi bu besini zevkle yiyorsa çocuk ta o besini o kadar kolay kabul eder.

– Birlikte sofraya oturup yemek yiyin. Tek başına yemek yemek kadar sıkıcı bir şey düşünemiyorum. Biz zaten o nedenle televizyon karşısında yemiyor muyuz? Karşımızda sohbet edebileceğimiz insan olunca bunu yapmaya gerek duymuyoruz ama. Çocuklar için bu çok farklı değil. Hep birlikte yemek yemek daha eğlenceli oluyor. Yemekleriniz bir aile buluşması olsun!

– Birlikte yediğiniz yemeklerde model oluşturduğunuzu unutmayın. Yani seçici olan birileri varsa, çocuğunuz bu davranışı benimseyip seçici olacak. Seçici olmayan model oluşturmaya özen gösterin. Yani bir yemeği beğenmiyorsanız bile bunu belirtmeyin.

DSC_7392– Sofrada iki veya üç besin olsun ki çocuk arasında istediğini seçebilsin. Hiç birini yemiyorsa, sakın ona alternatif sunmayın. Bu onu sadece bu konuda alıştırır. Bırakın, bir sonraki yemeğe kadar aç kalsın. Bunu istikrarlı uyguladığınızda göreceksiniz ki, çocuğunuz “bunları istemiyorum” dese bile sofradan bir besini seçip doyana kadar yiyecek.

– Kendisinin yapmasına izin verin. Mesela yiyeceği miktar, sofradaki yemeklerden hangisini yiyeceği, kaşıklar veya çatalla yiyeceği gibi kararlar ona ait olsun. Kendileri enerji alımını kontrol edebiliyorlar bunu içgüdüsel olarak biliyorlar. Biz miktara karışarak, peşinde koşup sürekli bir şey yedirmeye çalışırsak, daha fazla yemesini istersek veya “bu kadar yeter” deyip az verirsek bu doğal kontrol yeteneğini bozmuş oluyoruz. Çocukların yardım etmesine izin de verebilirsiniz. Tabağı hazırlamaktansa her şeyi sofraya koyun, kendisi koysun. İki yaşından itibaren bile sofraya bir şeyler taşıyabiliyorlar. Sonra hazırlama sürecinde yardımcı olabilir, belki benimkiler gibi kahvaltı sofrasını tamamen bile kurar.

– Yemek daima keyifli bir şey olsun. Yememenin karşılığında zorlama, cezalandırma, ilgi çekici oyunlar, televizyon, vs. gibi olumlu ya da olumsuz etkiler olmasın. Çünkü çocuk yemek yemeyi o etkilerle bağdaştıracak ve sonra yemek yemek için hep o “eğlence” ister ya da zorlanma ve ceza gördüğü için yemek yemekten nefret eder.

– Bir gıdayı yasaklamayın. Yasaklanmış yemek daha çok çekici olur ve çocuğun istemesine belki sizden gizli yemesine bile neden olabilir. Her türlü yiyecek beslenme planının bir parçası olabildiğini ancak miktarın ona göre ayarlanması gerektiğini çocuğunuza anlatabilirsiniz. Göreceksiniz ki sizi anlayacaktır.

Önceki İçerikZihnimizin Dolaşmayı Sevdiği Yerler
Sonraki İçerikBelarus

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz