Çocuklar için 10 Yaz Tatili Etkinliği – 3

deniz-çocuk-kum-shutDeğerli Anne-Babalar  ve Sevgili Çocuklar

Tatilin son dönemlerine yaklaşıyoruz. Geçen sayılarda birinci ve ikinci yaz etkinliklerini paylaşmıştım. Ağustos sayısında da üçüncü etkinliklerden bahsetmek istiyorum.

Bunlar:

Zaman Makinası yapımı ve kullanımı

Biz anne-babaların çocukken oynadığımız oyunları onlarla birlikte oynayarak paylaşmak ve öğretmek.

Odasını yeniden düzenletmek

 

Yaz Tatilinde ve bayramlarda çocuklarımızla birlikte geçireceğimiz her dakika onlar için o kadar değerlidir ki , tüm yıl bu anı iple çekmekteyiz. Yaz tatilinde, denize girmek, birlikte sohbet edip yemek yemek ve tabiki harika etkinlikler yapmak iletişim bağımızı güçlendirmektedir.

Zamanla birlikte yaptığımız her etkinlik onların davranışlarına ve algılarına yansıyacaktır. Onların hayata hazırlanmasında örnek çalışmalar oluşturacaktır.

İşte bu yüzden bende bilgilerimi sizlerle paylaşmaktan büyük bir keyif almaktayım. Şimdi kaldığımız yerden devam ediyorum.

cocuklar-yaz-tatilinde

8) ZAMAN MAKİNASI YAPIMI VE KULLANIMI

Benim en sevdiğim çalışmalardan bir tanesidir. Bu çalışmayı plajda ya da tatil alanındaki mekanlarda yapabilirsiniz. Eğer bir mekanda yapacaksanız, renkli kalemler olması çalışmanızı daha keyifli hale getirecektir. Olurda kumsalda yapmak isterseniz; kum, taşlar ve tabiki deniz kabukları bizim malzememiz olacaktır.

Renkli kalemlerinizi  ve  kağıdınızı hazırlayıp, masa başına oturalım, herkes kendi zaman makinasını yapmak için hazırlansın. Zaman makinanınızı hayal ederken onu bir çiçeğe, bir hayvana ya da var olmamış bir nesneye dönüştürebilirsiniz.  Bu makine uçan ya da yüzen bir bir taşıt olabilir, hatta yarı makina yarı canlı bir nesnede olabilir. Burada amaç hayal gücünüzü olabildiğince özgür bırakmaktır. Hatta bazen saçmaladığınızı da düşünebilirsiniz. İşte tam da istediğimiz şeyde budur aslında, zamanda yapacağımız yolculukta bize eşlik edecek araç uçuk kaçık ve bir o kadarda sınırsız olmalıdır.

Herkes kendi zaman makinasını bitirdikten sonra gitmek istediği zamanı kağıda yazacaktır. Gitmek istediği zaman 10 yıl sonrası olabileceği gibi, 3 yıl sonrası da olabilir. Gideceği zamanda kendinize şu soruları sorabilirsiniz.

 

Nereye gitmek istiyorum ?

Gideceğim zaman hangi mevsim olmalı ?

Gittiğim zamanda ben kaç yaşında olacağım ?

Hangi mesleği istiyorum ?

Neler yapıyorum ?

Nasıl bir alandayım ? (konum ve mekan tarifi)

Üstümde hangi kıyafetler var ?

Bu zaman yolculuğunda yanımda birisi var mı ? Varsa Kim ?

Bu zaman yolculuğunda “Zaman Makinem” ile yolculuk yaparken neler hissettim ?

Beni bu kadar harika yerlere götüren Zaman Makineme bir isim vermek istersem bu ne olabilir ?

Bu çalışmayı kumsalda yaptığınızda ise kumsalda kumlarla ve taçlarla hatta deniz kabukları ile yapabilirsiniz. Sonrasında yaptığınız zaman makinenizin fotoğrafını çekebilirsiniz. Yukarıdaki sorulara birlikte cevap verebilirsiniz.

Bu çalışmada çocuğunuzu yönlendirmeyin, soruları sorup sadece dinleyin. Sizde kendi cevaplarınızı onunla paylaşın. Yaptığınız zaman kulaklarınıza ve gözlerinize inanamayacaksınız, bunu garanti ediyorum J

6AladaC49F

9) ANNE BABALARIN ÇOCUKKEN OYNADIĞI OYUNLARI ÇOCUKLARLA   BİRLİKTE OYNAMAK VE PAYLAŞMAK

Çocukluğumda oynamaktan en keyif aldığım oyunlar hep sokakta oynadığım oyunlardı. Her birini tüm ayrıntıları ile hatırlıyorum. Ben sizlere örnek teşkil etmesi için üç tanesini paylaşmak istiyorum.

Beş Taş : 5 tane aynı boyda taş bulup, önce her taşı tek tek bir taşı havaya atıp toplayacaksınız. Diğer taşlarıda sırası ile 2 şerli, sonra üçerli ve dörtlü adetlerde toplayacaksınız. Aynı anda hem gözleri hemde elleri koordine etmemiz gerektiği için beyin gelişimi için harika bir egzersizdir.

Lastik ( Kızlar için ), 6 metre bel lastiğini alıp uçlarından bağlayın. Iki kişi lastikleri bacaklarından geçirecektir. Yandığı zaman sırası ile diğer kişilere sıra geçecektir. Oyunu 5 aşamalı oynayabilirsiniz. Ilk aşama lastik ip, bileklerde, sonra dizlerde sonra baldırda, daha sonra kalçada en sonda bele çıkartıp tek tek lastiklerden 10 a kadar zıplayıp tamamlayan oyunun birincisi olacaktır.

Sessiz Film: gruplara ayrılın ve her grupta en az iki ikşi olmalıdır. Karşı grup bir filmi seçip diğer gruptaki seçtiği lidere söyleyecektir. Seçilen lider arkadaşlarına  seçilen filmi konuşmadan bedenini kullanarak anlatmaya çalışacaktır.

cocuk-odasi-12

10) ODASINI YENİDEN DÜZENLETMEK

Okullar açılmadan önce odasındaki kullanmadığı kitaplarını, oyuncaklarını ve kıyafetlerini düzenlemesi için ona hatırlatma yapın. Ayırdığı eşyaları ihtiyaç duyan kişilerle paylaşması  için yol gösterici olabilirsiniz. Eğer çocuğunuzu odasında küçük bir kütüphane yoksa bu yaz tatilinde bir adım atıp 3-4 raflık bir kitaplık alıp onun kütüphanesini birlikte oluşturun.

Çocuklarla geçen bu güzel zamanın onlar  için yeni öğretileri beraberinde getireceğini sakın unutmayın. Onların çocukluğuna yapacağınız her yatırımın ileriki zamanlarda size fazlasıyla geri döneceğini hissedin. Tıpkı boomerang oynamak gibi, sevgi ile yaşama fırlattığınız her paylaşım bize sevgi ile geri dönecektir.

 

Sevgiyle ve oyunla kalın J

 

Önceki İçerikSavaşta Çocuk Olmak
Sonraki İçerikPsikolog Çiğdem Toksoy ile Evlilik ve Boşanma
Barış Manço’nun “Dağlar Dağlar” şarkısının çıktığı zaman diliminde dünyaya "Merhaba" demişim. Okumayı, yazmayı, şarkı söylemeyi ve gerçek yaşam hikayelerini izlemeyi çok seviyorum. Genç görünmek ve gençlerle birlikte olmak bana Öğrenci ve Kariyer Koçluğu yolunu açtı ve mesleğimde keyifle çalışmaya devam ediyorum. Yazar değilim fakat bildiklerimi yazarak paylaşıyorum.“İnsan insanın merhemi olur” öğretisiyle yaşamdan aldıklarımı sevgiyle size veriyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz