Çikolata ile Değişen Hayatlara Dair Bir Film: Chocolat

0
5227

Chocolat (Çikolata), Joanne Harris’in aynı adlı romanından uyarlanan, Fransa’nın Flavigny-sur-Ozerain kasabasında çekilen bir film. Filmde Fransa’daki bir kasabanın tutucu halkı, dini inançları gereği Büyük Perhiz’e hazırlanmaktadır. Kasabaya yeni taşınan ve kiraladığı pastanede çikolata yapıp satmaya başlayan Vianne Rocher (Juliette Binoche) ile kızı Anouk’u ilk günden itibaren merakla izlemektedirler.

Kasabalıların en önem verdiği etkinlik, pazarları kilisede düzenlenen ayinlere katılmaktır. Ancak yeni komşuları Vianne, ayinlere katılmaz. Üstelik, evlenmeden çocuk sahibi olmuş bir kadındır. Böylece Belediye Başkanı Kont Alfred Molina’nın önderliğinde mahalle baskısı başlar.

Kont, eşi tarafından terk edilen, bununla yüzleşmeyi reddeden biridir ve radikal biri olarak gördüğü Vianne’i kasabadan uzaklaştırmayı hayatının amacı haline getirir. Oysa kasabalıların bir bölümü onunla aynı fikirde değildir. Kendilerini çikolata tutkusuna teslim etmişlerdir. Pastanesini Vianne’e kiralayan huysuz, yaşlı kadın Armande’ın, kızı Caroline ve torunu Luke’un, kocası Serge’in zulmüne boyun eğen Josephine’in, on yıllardır kocasının yasını tutan Madame Audel’in, avcı ve Johnny Depp filmin neredeyse ortalarında sahne alıyor. Kont’un tüm uğraşılarına rağmen çikolata tutkusu günler geçtikçe yayılıyor, aşıklar cesaretlenip birbirine açılıyor, dertli olanlar deva buluyor, kasabaya neşe geliyor.

Vianne kızı Anouk’a anneanne ve dedesinin öyküsünü anlatırken, köklerinin Orta Amerika’ya vardığını, Tanrı vergisi yeteneğinin ve çikolata bilgisinin nereden geldiğini öğreniyoruz. Eczacı olan Jojoje Orta Amerika gezisi sırasında anneanne Çitza ile tanışıyor. Evlenip Fransa’ya yerleşiyorlar ancak mutlulukları uzun sürmüyor, Çitza kızlarını da alarak gidiyor. Çünkü O, kasabadan kasabaya giderek çikolatanın yararlarını diğer insanlarla paylaşmaya yazgılı bir halktan geliyor.

çikolata2

Mağazanın açılışında, Armande’ın 70. doğum gününde, çikolata festivalinde ve mağazaya yapılan günlük ziyaretlerde türlü çikolata çeşitleri sergileniyor: Biberli sıcak çikolata, çikolatalı pastalar, tavuk üstüne dökülen çikolatalı soslar, Venüs göğsü bunlardan bir kaçı. Filmi izlemeye başlamadan uyaralım; yanınızda bol bol çikolata bulundurmanızda fayda var. Muhtelif sahnelerde ahenkle karıştırılan çikolatayla hipnotize olmamak, burnunuza çikolata kokusu geldiğine yemin etmemek mümkün değil.

çikolata3

Belediye Başkanı Kont Alfred Molina’ya göre çikolata insanları günaha davet ediyor. Tehdit savurmak üzere çikolata dükkanına geldiği bir gün, Vianne atölyesinde “Venüs Göğsü” adını verdiği çikolataları yapıyor. Filmin bir bölümünde şekil verilişine tanık olacaksınız. Yapmak isterseniz; bitter çikolata ile kremayı birebir ölçekte karıştırın. Tabii çikolatayı benmari usulü erittikten sonra kremayı ekleyerek. Buzdolabında bir miktar kıvam almasını bekleyin. Sıkma torbasına alıp torbayı dik tutarak kurabiye gibi sıkın, ucunu uzatın. Buzdolabında donmasını bekleyin. Göğüs formu vermek için de uçları erimiş beyaz çikolataya batırın.

Esas tarifimiz ise pastanenin mülk sahibi Armande ve torunu Luke’un La Chocolateria Maya’daki ilk buluşmalarında Vianne’in ikram ettiği çikolatalı kek.

Bitter çikolatalı kek tarifi için tıklayın. 

Yönetmen : Lasse Hallström
Senaryo : Robert Nerlson Jacobs
Oyuncular : Juliette Binoche, Alfred Molina, Judi Dench, Lena Olin, Carrie-Anne Moss, Johnny Depp, Peter Stormare, Viktoire Tivisol
ABD-İngiltere yapımı, 2000

Önceki İçerikHayatımızdaki Devrim: Çocuklar
Sonraki İçerikTürkiye’de Şarapçılık

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz