Adele Barcelona Konseri

Bu kez yılın turnesini izlemek için yollara düştüm. Çünkü söz konusu olan senenin, hatta tüm zamanların en çok satan albümlerinden biri olan “25”ın turnesiydi. Üstelik Adele 4 yıllık bir aradan sonra sahnelere geri dönüyordu. Turneye çıkacağı haberi duyulduğu andan itibaren sadece ben değil, tüm dünya biletlerin satışa çıkacağı günü beklemeye başladı. O an gelip çattığında bilgisayar başında 3 saat uğraşmama rağmen siteye girebilmek bile mümkün olmadı. Öyle yoğun bir ilgi vardı ki, bir türlü biletlere ulaşamadım ve 3 saatin sonunda büyük bir hayal kırıklığıyla “sold out” yazısıyla karşılaştım. Bunca yıldır aklına koyduğu her konser için mutlaka bilet almayı başaran ben, elbette ki kolay kolay pes etmeyecektim! Kara borsada rekor fiyatların konuşulduğu “25 Turnesi” daha başlamadan dünya müzik gündemine oturmuştu bile. Belfast’taki açılış konseri için 25 bin pounda kadar çıktı kara borsada konuşulan rakamlar. Benim hedefimse Barselona’da Adele’i izlemekti. Çünkü bir taşla iki kuş vurmayı umuyor, aynı şehirde iki gün sonra gerçekleşecek Coldplay’i de kaçırmayı istemiyordum. Coldplay biletlerini satışa çıktığı gün sorunsuz biçimde aldıktan sonra, internette 2. el bilet satan güvenilir sitelerden Adele bileti için araştırmalara başladım. Sonunda normal bilet fiyatının iki katına (ki bunun için çok şanslı sayılırım:)) Adele biletini de alarak, 25 Mayıs’ı beklemeye başladım…

adele barcelona konseri

Rötarsız kalkan uçağım, Barselona seyahatinin ve konserlerin sorunsuz geçeceğinin ilk işaretiydi. Şehre iner inmez otele yerleşip, telefonumu şarj ettikten sonra hemen konser mekanına doğru yola koyuldum. “Palau Sant Jordi” Barselona Olimpiyatları için yapılmış mekanlardan biriydi ve Olimpiyat Stadı ile aynı kompleksin içinde yer alıyordu. Şehrin en güzel yapılarından biri olan “Museu Nacional D’art  De Catalunya (MNAC)”  yakınında yer alan bu arenaya ulaşım da hayli kolaydı. Buna rağmen benim salona girmemle Adele’in sahneye çıkması bir oldu. “Hello” beklenildiği gibi konserin açılış şarkısıydı. Orkestradan ve izleyicilerden uzak bir noktada ve yüksek bir sahnede başladığı şarkının bitiminde, bu kez “Hometown Glory”yi söyleyeceği ana sahneye, orkestranın yanına indi. Sadece sesi değil, Burberry imzalı, siyah, taşlı parlak elbisesi de ışıl ışıldı. Konser boyunca bu elbiseyi değiştirmeyecek, sahnede de sadeliği ve sadece şarkı söylemeyi tercih edecekti. Ne dansçılar, ne lazer ve ışık şovları, ne yanan patlayan sahne gösterileri olmadan sadece müzik olacaktı. Ana sahnenin arkasını boydan boya kaplayan dev ekrandaysa konser boyunca Adele’in görüntüleri yer aldı. Adeta açık ve net olarak “sadece ben ve müziğim var” bu konserde diyordu.

adele barcelona konseri-2

Şarkı aralarında uzun uzun konuşup, bir nevi “talk show” yaptı. O kadar içten, sıcak, sempatik, komplekssiz ama bir o kadar da karizmatik duruyordu ki, insanda koşup sarılma isteği uyandırıyordu. Üstelik bu isteklere kayıtsız da kalmadı. 10’dan fazla izleyici ile sahnede ya sarıldı, ya fotoğraf çektirdi ya sohbet etti ya da doğum günlerini kutladı. O gün “25.” yaşını kutlayan bir hayranına sahnede doğum günü şarkısı söyledi. Hatta bir çiftin nişan törenini bile yaptı. Bob Dylan cover’ı “You Make Me Feel My Love” eşliğinde sahnede dans eden bu çift, kuşkusuz gecenin en şanslı iki kişisiydi.

O kadar içtendi ki, “Send My Love (to Your New Lover)”ı söylemeden önce bu şarkıyı, kendisini terk eden eski sevgilisine nasıl yazdığını anlattı. Hem de bu terk ediliş yüzünden yazdığı şarkılarla nasıl milyonlarca albüm sattığını ve ödüller kazandığını ekleyerek. Artık mutlu bir ilişkisi ve bir çocuğu olduğunu, aşk acısını geride bıraktığını ve şarkıyı da bu duygularla yazdığını ifade etti. Tüm bunları anlatırken o meşhur kahkahasını da sık sık patlattı. Şarkı boyunca herkesin eski sevgililerine ve onların yeni sevgililerine el sallayarak selam göndermesini istedi. İstediği gibi de oldu, salondaki coşku görülmeye değerdi.

adele barcelona konseri-3

“Don’t You Remember”, “All I Ask” ve “Million Years Ago” favori Adele şarkılarım olarak bu konserde de en özel yere sahiptiler benim için. Şarkı boyunca Adele’in, bebeklik, çocukluk ve gençlik yıllarına ait fotoğrafların dev ekranda art arda göründüğü “When We Were Young” ise duygusallığın doruk noktaya çıktığı şarkılardan biri oldu. Bu sayede hem Adele’in hayatının en özel anlarına tanıklık etmiş, hem de çocukluk ve gençlik yıllarında fazla kilolu olmadığını öğrenmiş olduk.

adele barcelona konseri-4

Konserin görsel açıdan en ilgi çekici anı “Set Fire To The Rain”i söylerken yaşandı. Salonun ortasında bulunan küçük sahneye ve O sahnenin ortasında duran Adele’in üzerine adeta yağmur yağdı. Bu son derece gerçekçi görünen yağmur efekti, Adele’in yakıcı sesiyle birleşince şarkının etkisi daha da arttı. Tüm salonun hep bir ağızdan söylendiği “Someone Like You” da yine bu küçük ikinci sahnede seslendirildi.

Duygudan duyguya savrulduğumuz iki saat su gibi akıp geçti. Son şarkı olan “Rolling In The Deep”te bütün salon ayaktaydı ve dans ediyordu. Bu coşkunun da etkisiyle uzun süre alkışlar ve tezahüratlar bitmedi ama ne yazık ki konser bitmişti. Bu konsere gelebilmek için harcadığım onca çabaya ve verilen her kuruşa değer bir geceydi. Paha biçilmez anları yanıma alarak, mutlulukla çıktım salondan.

Teşekkürler Adele! İyi ki müzik var.

 

Önceki İçerikSakıncalı Beş Adam, Beş Yazar, Beş Hayat
Sonraki İçerikYazar İnci Aral’ın Başucu Kitapları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz