Sorunlardan Saklanmayın!

Yaşamımızdaki “büyük” sorunlar aslında daima açık açık öylece bize doğru bakarlar.

Bakarlar bakmasına da pek çok kişi onları:

  • Görmezden gelir
  • Görmezden gelmeye çalışır
  • Görür ama saklar
  • Kendisine gösterilir ama yine de saklar

Böylece insan, kendi geleceğinin ucundan ucundan yemeye, tüketmeye başlar. Bazen de kendi geleceğini “Hart!” diye ısırmış olur fakat bunun nelere yol açtığının farkında bile olmaz.

zirveye tırmanmak

Her ölçekte bu böyledir. Hissedildiği, görüldüğü, bilindiği halde geçiştirilmeye çalışılan her ama her konudaki problem, sonrasında iyice semirip, büyüyerek gelir kafamıza patlar, bizi darmadağın eder… Daha doğrusu, aslında açıkça gördüğümüz sorunu ciddiye almadığımız için bunu biz kendi kendimize yapmış oluruz. “Yazın yediğin hurmalar kışın poponu tırmalar” hesabı, üstüne gidilip çözülmeyen, müdahale edilmeyen her sorun, sorun olmaya ve büyümeye devam eder. Hani “hiçbir şey yoktan var olmaz, varken de yok olmaz” ya, sistem burada da öyle çalışıyor işte.

Kendi kendine yok olduğu zannedilen sorunlar ise çoğunlukla baştan yanlış tanımlanmışlar, haksız yere “sorun” olarak nitelendirilmişler ya da yoktan yere var edilmişlerdir.

Oysa akıllı ve özgüvenli insanlar bilirler ki her sorun, gerçek anlamda bir fırsat, büyük sıçramalar için göz alıcı bir işarettir. İnsana “Allah kahretsin!” dedirten pek çok şey, kişi, durum, aslında, bangır bangır hayattaki, işteki, ilişkideki, sağlıktaki, çevredeki önemli bir iyileştirme, güzelleştirme, şans alanını işaret ediyor ve insanı ilerlemesi için uyarıyor ve dürtüyordur.

Tepelere tırmananlar işte “sorun sorunsalına” böyle bakmış olanlardır, bulundukları zirveye tırmanırken hiçbir engelle karşılaşmamış olanlar değil. Onlar da oralara çıkarken ne badireler atlatmış, ne dertlerle uğraşmışlardır. Hele onlara bir sorun, can kulağıyla dinleyin ve görün bakalım, her başarının altından halledilmiş, üzerine gidilip çözülmüş ve öldürülmüş kaç bin çeşit ve nitelikte problem leşi yatıyor.

Sorunlarınızdan sakın kaçmayın, onları saklamayın ve onlardan saklanmayın!

Hele bir varın üstüne de bakın nasıl tırsacak o sizi bunaltan “sorun”…

Unutmayın, deli deliyi görünce değneğini indirirmiş.

Sorun da çözüme yeltenen sizi görünce tabana kuvvet kaçacak. Buna emin olun.

Denenmiştir. Başarıyla test edilmiştir. Korkmayın.

Önceki İçerikBir Yönetici Koçu: Dost Can Deniz
Sonraki İçerikMezopotamya’ya Tepeden Bakan Şehir Mardin

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz