Yaşamdaki Öncelikler

0
3684

Her insan yaşamında kendi keşif yolculuğuna çıkar. Yolculuklar bazen zorlu, bazen keyifli olur. Her yıl kendimize yeni birçok hedef belirleriz. Bu hedefleri bulunduğumuz duruma ve koşula göre zaman içinde değiştirebiliriz. Bu değişimi yaparken de önceliklerimiz bize yol gösterir. Öncelikler; iş, sağlık, çocuk, gelişim, kariyer, değişim, aile değerleri, eğitim, arkadaş ilişkileri, evlilik, dinlenme ve arayış olabilir.

Yaşamdaki Öncelikler1Bu sıralama kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Örneğin üniversiteye giden bir öğrencinin önceliği okul ve gelişim olmaktadır. Zaman içinde kariyer ve iş sonrasında da evlilik ve ilişkiler olarak değişim gösterebilmektedir.

Yaşantımız içinde bu değişimi bir dengeye kendi kendimize oturtabileceğimiz gibi özel durumlarda yaşam akışındaki öncelikleri belirlemek için bir uzmana ihtiyaçta duyabilmekteyiz.

Koçluk çalışmaların da öncelikleri danışan ile belirlerken onun bu yolculuğunda cesur soruları cevaplaması için onunla birlikte hareket etmekteyiz. Soru sormak işin kolay kısmıdır. Ama bunları cevaplamak oldukça zordur. Bazen soruların cevaplarını o an veremeyebilir, zamana bırakıp hazır olduğumuzda; hepsini yada bir kısmını cevaplayabilmekteyiz.

Öncelikleri belirleyen soruları aslında farkına varmadan bazen bizde kendi kendime sormaktayız, tek fark bunları bir kağıda yazmayıp sonrasında takip etmiyor olabiliriz.

O zaman bir kağıt ve kalem alıp bu soruları sorup cevaplarını yazmaya başlayalım mı ?

Yeni bir yıla girerken benden hepinize yeni yıl hediyesi olarak işte bir kaç soru:

  • Yaşamda sizi mutlu eden neleri yapmak istersiniz ?
  • Sizi geliştirecek ve değiştirecek şeyler nelerdir ?
  • Son zamanlarda sürekli erteledikleriniz nelerdir ?

Evet her bir soruyu ayrı ayrı kağıtlara yazarak cevaplayın 

Sonra bu cevapların içinden ( her bir kağıttan ) sadece 1 tanesini ve sizin için öncelikli olanı seçin 

Seçtiğiniz bu 3 önceliği başka bir kağıda yazın ve bunları da öncelik sırasına dizin.
1.belirlediğiniz öncelik sizin zamanınızın büyük çoğunluğunu alacaktır.

Yaşamdaki Öncelikler2

Yani % 60, 2. Sıradakine ise kalan zamandan %30 ve son sıradakine %10 ayırın.

Bunu zaman planınızda bir dengeye oturtana kadar sürekli dengeler değişiyor olabilir  sakın moralinizi bozmayın, sonuna kadar ısrarla yapmaya ve uğraşmaya devam ettikçe öncelikleriniz bir sisteme oturmuş olacaktır.

Yaşamdaki Öncelikler3

Tabi ki başlangıçta basit adımlarla başlamak bizi daha iyi cesaretlendirir, zaman içinde de bu öncelikleri artırabilirsiniz. Üç yerine beş ya da 10 yapabilirsiniz. Bu tamamen plan yapma ve zamanı iyi kullanma becerinize göre değişiklik göstermektedir.

Yaşamdaki Öncelikler4Hatta bu işi eğlenceli hale getirmek için Yılbaşı akşamı tombala yerine “ Öncelik Kavanozu “ oyunu ile tüm aile bireyleri için yapabilirsiniz. Her kişi bu soruları cevaplayıp, bir büyük kavanoza atabilir. Sonra herkes sıra ile kavanozdan bir kağıt çekip bunu yüksek sesle okuyacaktır. Önce bunu kimin yazdığını tahmin edecek sonra da yazan kişiye bu yazdığı şeyin öncelikli olup olmadığını soracaktır. Eğer öncelikli ise bu kağıdı o kişiye verecektir.

Her bireyde 3 kağıt yada 5 kağıt olduktan sonra bunları büyük bir kağıda her isimin altına yazıp zaman içinde takip edilmesi için evin içinde herkesin görebileceği bir yere asılacaktır. Kim önceliklerine sadık kalıp zaman içinde gerçek hala getirirse onun beğeneceği güzel bir hediye ile ödüllendirilecektir.

Her yıl kendimiz ve ailemiz için aldığımız kararlar aslında bir anlamda önceliklerimiz olmaktadır. Bunu kişiselleştirmek ve basitleştirmek bizim daha mutlu olmamızı sağlayacaktır. Yeni başlayacak yılda, yeni yaşamınızı yeni öğretiler ve yeni başlangıçlar ile kucaklamanızı gönülden temenni ediyorum.

Yeni Yılınızı sevgi ile kutluyorum…

Önceki İçerikDoğu Afrika’ya Gitmek
Sonraki İçerik( köşe )
Barış Manço’nun “Dağlar Dağlar” şarkısının çıktığı zaman diliminde dünyaya "Merhaba" demişim. Okumayı, yazmayı, şarkı söylemeyi ve gerçek yaşam hikayelerini izlemeyi çok seviyorum. Genç görünmek ve gençlerle birlikte olmak bana Öğrenci ve Kariyer Koçluğu yolunu açtı ve mesleğimde keyifle çalışmaya devam ediyorum. Yazar değilim fakat bildiklerimi yazarak paylaşıyorum.“İnsan insanın merhemi olur” öğretisiyle yaşamdan aldıklarımı sevgiyle size veriyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz