Uykusuzlar

Siz hala şu koskoca, büyülü ışıklarla daha da gözalıcı görünen kainatta yalnız olduğumuzu mu düşünüyorsunuz. Ama değiliz. Bahsettiğim, haklarında binbir rivayet dilden dile dolaşan uzaylılar değil, başkaları. Şimdiye kadar bilmediklerimiz, adlarını dahi duymadıklarımız. Kimler mi onlar! Uykusuzlar, kehanet avcıları, enerji kalkanları, succubuslar. Hepsiyle tanışacaksınız bu ilginç romanda. Bazılarıyla memnun olacaksınız tanıştığınıza. Bazıları içinizi ürpertecek. Bazıları sizi bambaşka bir düşün içine çekecek.

Baş kahramanımız Nina bir reklamcı. Annesi o daha çok küçükken intihar edince, yatılı okullarda büyümek zorunda kalır. Babası bir süre sonra genç ve güzel bir kadın olan Yasmin le evlenir. Nina çocukluğundan beri tuhaf rüyalar görmektedir. Bunları çözümlemek için yıllarca psikologların kapısını aşındırsa da bir sonuca ulaşamaz. Nina beş yaşındayken sadece kendisinin görebildiği bir yabancıyla beraber yaşamaya başlar. Zamanla bu durumu kanıksayan küçük kız on beş yaşına geldiğinde bu yabancı kaybolur. On sekiz yaşındyken tekrar gelir. Bir süre sonra yeniden terkeder genç kızı. Nina rüyalarında hep aşık olduğunu gördüğü adamla, bir gün yakın arkadaşı Pina’nın ofisinde karşılaşır. Bu, çocukluğundan beri zaman zaman yanında beliren o tuhaf yabancıdan başkası değildir. Çok güzel bir yüze ve çekici bir bedene sahiptir artık. Ares’tir adı. İnsanların rüyalarına girerek, gerektiğinde müdahale edebilen, Uykusuzlar isimli farklı bir ırka mensup olan Ares, bir ceza almış ve Nina’nın sol omuzuna sürgün edilmiştir. Görevi onu korumaktır. Uykusuzlar kendileri ve gölgelerinden oluşan bir ırktır. Bir çeşit ölümsüzlüğe sahiptirler. Ölüp yeniden doğar ve gölgelerini bularak tekrar bütünleşme şansına sahip olurlar. İnsanlara aşık olmak uykusuzlar için alışılmadık bir durumdur ve sorun teşkil etmektedir. Lakin aşk geldiğinde, ben buradayım, ben de varım dediğinde hangi güç engel olabilir ki ona!

Nina’nın annesine bir uykusuz aşık olmuştur. Üstelik bu karşılıksız bir aşk da değildir. Nina annesinin geçmişine dair sırları tek tek öğrenmeye başlar. Bu yolculukta, annesine, hayata ve kendisine bakış açısı tamamen değişecektir.

Aşk, sihirli değneğini Nina’ya da dokundurur. Üvey annesi Yasmin’in de teşvikiyle, lise arkadaşı Lusiyanla nişanlanan genç kadın, Ares’e kaptırır gönlünü. Sadece bir uykusuza sevdalanmak değildir Nina’ya annesinden kalan miras! Bir de rüya bekçiliği vardır. Bu oldukça tehlikelidir onun için. Kehanet avcıları insanlığın sonunu getirecek olan kehanetin bulunamamasının sebebinin bir rüyada gizli olduğunu öğrenince, Nina’nın peşine düşerler. Ares onu, bilinçli rüya görme eğitimi alması için ütsat Kemlin’in rüya okuluna götürür. Bu eğitimler sayesinde rüyalarında annesiyle buluşmaya başlar. Genç kadının hayatında rüyalar ve gerçekler birbirine karışmıştır artık. Ve hala öğrenmesi gereken pek çok sır vardır kıyıda köşede.

2Uykusuzlar birbirine bağlı on bölümden oluşuyor. Rüyalarla ilgili pek çok bilimsel bilgiyi de kitabı okurken öğrenme şansını yakalıyorsunuz. Ülkemizde yeni yeni ön plana çıkmaya başlayan fantastik edebiyatın en güzel örneklerinden biri. Gülşah Elikbank’ın sürükleyici anlatımıyla, kendinizi olağanüstü bir maceranın tam da ortasında buluyorsunuz. Üstelik böylesi bir kitabın bir kadın yazarın kalemiyle bizlere ulaşması da gurur verici.

UYKUSUZLAR

Yazar: Gülşah Elikbank

Sayfa Sayısı: 200

Baskı Yılı: 2013
Türü: Fantastik roman

Dili: Türkçe
Yayınevi: İthaki Yayınları

Önceki İçerikEkmekle İmtahan
Sonraki İçerikGüvenmek ister misiniz?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz