Umut Ol!

“Umut Ol” 2009’da tamamen gönüllülerden oluşan, hiçbir derneğe, kuruma ve siyasi düşünceye hizmet etmeyen, sosyal medya üzerinden sesini duyurmaya çalışan bir gönüllülük ekibi. İhtiyaç sahibi öğrencilerin eksiklerini tamamlamak ve yüzlerini güldürmek için çalışan bir “gönüllülük” hikâyesine gelin, birlikte kulak verelim:

umut olYola nasıl çıktılar?
Platformun kurucusu Yunus Gültekin, e-ticaret sektöründe çalışan bir gönüllü. Bu işe önce, ihtiyacı olduğunu düşündüğü bir okula yardım etmek için küçük bir çalışmayla başlamış. Ancak bu durumda çok fazla okul ve eksik olduğunu görünce, daha sistemli ve geniş bir çalışma gerektiğini fark etmiş. İlk zamanlar yakın çevresinden kapı kapı dolaşarak malzeme toplamış; daha sonra facebook üzerinde kurduğu sayfa ile yaptıklarını göstererek, bir platform oluşturmuş. Sonrasında da birçok kesimden yardım almaya devam etmiş. Bu sayede gönüllü çalışan sayısını da arttırmış. Yapılan çalışmaları görenler, kargo aracılığı ile ya da elden, okullara/öğrencilere gerekli malzemeleri göndermeye başlamışlar. Platform üyeleri de, malzemeler ulaştığında, okullara kargolanırken ve okullara teslim olduğu zaman, bunları fotoğraflayıp, ilgili sayfalarda ve sosyal medyada yayınlamışlar. İhtiyaç malzemelerini, (Giyecek, kırtasiye vb.) gidebildikleri okullara İstanbul’dan Career justin-bieber-news.info Babira began in 2007, when his video in which he contributed a cover of the famous singers were posted online, and it is in YouTube. ekip olarak gidip, elden teslim etmişler ve böylece bu bireysel gönüllülük, çoğalmış, “gönüllüler hareketi” haline gelmiş.

 

Hangi okullara hangi yardımlar ulaştı?

  • Borluk İlkokulu- Kars (Kırtasiye malzemeleri)
  • Sevgi Yuvası Anaokulu-Cizre/ŞIRNAK (Bu okulun bir sınıfı terör sebebiyle molotoflu saldırıya maruz kalmış casino online ve ne yazık ki, sınıfı yanmıştır. Bir hafta içerisinde masasından sandalyesine kadar birçok malzeme ve ihtiyaç, ekip tarafından temin edilmiştir).
  • Aşağıyavşan İlkokulu Anasınıfı-İdil/ŞIRNAK (Masa, sandalyesi, dolap ve kırtasiye malzemeleri ile birçok eksik, Şırnak”taki yardımseverler vasıtasıyla karşılanmıştır).
  • Parmakkapı İlkokulu Anasınıfı-Gürpınar/Van (Özel bir şirket yardımıyla ana sınıfı öğrencilerine tüm kışlık kıyafetleri hediye edilmiştir)
  • Yağmurca İlkokulu, Karapürçek ilkokulu ve Elmalı İlkokulu-Uzunköprü/EDİRNE (Çevredeki yardımseverler ve özel bir şirket aracılığıyla kırtasiye malzemeleri teslim edilmiştir)

Şu an yardım çalışmalarının devam ettiği bir çok okul daha var sırada…

umutol2

Eğitim için gönüllü hizmet vermek, öğrencilere yardımcı olmak konusunda neler söylüyorlar?

“Yılmamak ve çıkacak zorluklar karşında dik durmak önemli. Bir şeylere başlamak ve başarmaya odaklanmak gerekli. Bir de kesinlikle yardım edenler ve yardım bekleyenler arasında ayrım yapılmamalı. Gönüllü olma konusunda da pes etmemeli.

Destek olmak veya katkıda bulunmak isteyenler, nasıl, nereden ulaşabilirler?

Yardımlarını UMUT OL’ a ulaştırmak ve ekipte gönüllü çalışmak için internet üzerinde google ve facebook sayfasından UMUT OL yazarak aratmak yeterli.

umutol1

umutol3

https://www.facebook.com/events/388987011186299/?fref=ts

info@umutol.com

Önceki İçerikFırında Çıtır Yufkalı Tavuk
Sonraki İçerikGerçek, Sadece Gerçekten İstemek Demektir! 2
1981 İstanbul doğumlu, İstanbul aşığı olan bir İstanbullu. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halka İlişkiler ve Reklamcılık Lisans, Marmara Üniversitesi Medya Ekonomisi Yüksek Lisans mezunu. Editörlük ve kurumsal iletişim alanlarında üç yıl çalıştıktan sonra, insan kaynaklarına yöneldi, 12 yıldır profesyonel anlamda bu alanda çalışıyor. Çok klişe olacak belki ama “Çocukluğundan beri yazıyor” Ortaokul ve lise yıllarında yazıyla ilgili tüm il düzeyi yarışmalarda önemli dereceler kazandı. Üniversitede TÜHİD’in düzenlediği sosyal sorumluluk temalı yarışmada ekip arkadaşlarıyla “Genç İletişimciler” dalında Altın Pusula ödülünü aldı. Yazmayı bırakmadı. Sabah, Akşam gibi gazetelerde belirli dönemlerde yazıları; Kariyer.net’in blog sayfasında makaleleri yayımlandı. 2011’de Yasemin Sungur ile yolları kesiştiğinden beri Martı’da “Alternatif İK Sözlüğü”nü hazırlıyor. Bunun yanı sıra gündemle ilgili haber yazıları, röportajlar, farklı yazı dizileri üzerine yazmaya devam ediyor. MARTIDAŞ olmayı çok seviyor. Yeni projesi için yakında harekete geçecek ve bu yüzden çok heyecanlı…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz