Tasarım, Sanat, Farklılık, Keyif İKSV Tasarım Mağazası

Bedri Rahmi, Abidin Dino, Andy Warhol ile buluşmaya ne dersiniz? O halde İKSV’nin Tasarım Mağazası’na yolunuzu düşürün…

Bazıları itiraz edebilir. Ama ben kim ne derse desin resmin, sinemanın, tiyatronun, müziğin sadece İstanbul’da değil, tüm ülkemizde değerlendiğini düşünüyorum. Müzayedeler, açılan müzeler, dünyanın en önemli sergilerini izlememiz, Afyon’da caz festivali, Kaş’ta blues festivali bu düşüncemi doğruluyor. Bütün bu nedenlerden dolayı ben gelecekten ümitliyim. Her ne kadar bazı zamanlar her şeyin çok yüzeyselleştiğini, banalleştiğini düşünüyorsam da sonradan umut ağır basıyor.

Yaşadığım kentte, İstanbul’da insanın boş vakit geçirmesi mümkün değil artık. Konserler, belediyelerin kültür merkezleri, sinemalar, tiyatrolar, kitap evleri, söyleşiler… (Bir de AKM olsaydı, o da ayrı konu. Bugün iyimseriz). Bütün bunlara bir de müzelerin mağazaları eklendi. Hem Pera’nın hem de İstanbul Modern’in mağazaları benim favorilerim arasında. Bunlara yeni bir mekan daha eklendi. İKSV’nin Tasarım Mağazası. İKSV’nin geçtiğimiz sene taşındığı Deniz Palas’ın altında yer alan tasarım mağazası benim gibi farklı objeler, takılar arayanlar için biçilmiş kaftan. Farklı dan kastım sanatsal bir değerinin de olması.

İki Oda, Salon
Deniz Palas zaten başlı başına bir konu; ama kısaca değineceğim. Galata”da Refik Saydam Bulvarı Şişhane ayrımında yer alan Deniz Palas Apartmanı, Haliç”e hâkim konumuyla çevrenin önemli yapılarından biri.  Art Nouveau stilindeki bina, Birinci Ulusal Mimarlık Dönemi”nin izlerini taşıyor. Gerek cephe düzeni, gerekse inşaat malzemeleriyle 1920″lerin mimari üslubunu taşıyor. Dönemin apartman şemasını yansıtan bina, günümüze çok fazla müdahale yapılmadan ulaşabilmiştir. Pervititch haritalarından ulaşılabilen yerleşim paftasında, adı Kirzade Apartmanı olarak geçen yapının betonarme olduğu belirtiliyor. Georges Coulouthros (Yorgo Kulutros) tarafından, Art Nouveau stilinde inşa edilen Deniz Palas’ta  İKSV’nin yönetim ofislerinin yanı sıra, binanın giriş katında, tasarım ve sanat tutkunlarının çok özel armağan alternatifleri bulabileceği İKSV Tasarım Mağazası yer alıyor. Borsa yönetiminde hizmet veren “İki Oda” adlı kafe de binanın giriş katında. Deniz Palas”ın giriş ve birinci katında yer alan performans merkezi “Salon”, oturmalı 250, ayakta 600 kişilik kapasitesiyle klasik, caz, rock, alternatif ve dünya müziği konserlerinin yanı sıra tiyatro gösterileri, panel ve konferanslara da ev sahipliği yapıyor.

Leyla Gencer Evi
Uzun yıllar İKSV’nin Mütevelliler Kurulu Başkanlığını üstlenmiş olan soprano Leyla Gencer’in müzesi de Deniz Palas’ın beşinci katında yer alıyor; burası da ayrı bir gezi konusu. Müze, Leyla Gencer’in online casino La Scala Tiyatrosu’nda dekoratörü olarak uzun yıllar birlikte çalıştığı yakın dostu ve bugün Sferisterio Opera Festivali’nin sanat yönetmeni olan Pierre Luigi Pizzi tarafından düzenlenmiş. an Leyla Gencer Müzesi’nde, Leyla Gencer’in Milano’daki evinden getirilen özel eşyaları sergileniyor. Leyla Gencer Evi; Çarşamba, Perşembe, Cuma ve Cumartesi günleri Gambling 11.00-16.30 saatleri arasında önceden rezervasyon yaptırılarak gezilebilecek. Rehber eşliğinde ve ücretsiz ziyaret edilebilecek Leyla Gencer Evi için  (212) 334 08 21  (212) 334 08 21 numaralı telefondan bilgi alınabilir ve rezervasyon yaptırılabilir.

Bedri Rahmi, Andy Warhol İle Buluşma
Sizi daha fazla bekletmeden tasarım mağazasına girelim. İKSV Tasarım, Türk ressamların eserlerinden alıntıların uygulandığı ürünleri kristal, porselen, ipek gibi malzemelerden kendi markası altında üretmenin yanı sıra, hem uluslararası tasarım ödüllü hem de genç nesil tasarımcıların koleksiyonlarının bir arada sergilendiği bir mağaza olma özelliği taşıyor.
Türkiye’de ilk defa MoMA Design Store ürünlerinin satışa sunulduğu İKSV Tasarım Mağazası, aynı zamanda Dali, Picasso gibi dünyaca ünlü ressamların vakıflarından temin edilen orijinal ürünler ile Andy Warhol ve Karim Rashid gibi tasarımcıların özgün ürünlerine de ev sahipliği yapıyor.

Benim en çok ilgimi çeken eserler şunlar oldu. İKSV Tasarım’ın uyarladığı “Türk Sanatçılar Koleksiyonu”nda; Abidin Dino’nun mühürleri tutkunun renkleri kırmızı ve siyahla, Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun motifleri buz ve karamel renkleriyle, Mustafa Pilevneli’nin suluboyalarındaki balıklar şeffaflıkla, Aliye Berger’in oto portresi ile Tan Oral’ın kedileri ise siyah ve beyazla buluşup ipek fular, kristal bardak, defter, yastık, takı gibi ürünlere dönüştürülmüş. Ressam Devrim Erbil imzalı, sınırlı sayıda numaralı olarak hazırlanan İstanbul panoları; Ara Güler imzalı sınırlı sayıda İstanbul fotoğrafları ve Nusret Nurdan Eren’in doğa fotoğrafları mağazada bulunabilecek özel hediye alternatifleri arasında yer alıyor. Tabii ki bu kadar değil. Andy Warhol’un bir çalışmasının yer aldığı kartvizitliği, bulut desenli şemsiyleri ve şans bileziklerini çok beğendim. Tabii, bu kadar değil daha pek çok tasarımcını sanatçının eserleri İKSV Tasarım mağazasında. Ne duruyorsunuz bu hafta sonunda Şişhane’ye doğru bir uzanın.

Adres: Sadi Konuralp Cad. No:5 Şişhane
Tel: 0212 334 08 30
Çalışma saatleri: 11.00-21.00
Pazar günleri: 12.00-18.00

Ayşe Dural

 

Önceki İçerikBalkanlar’daki Akrabalarımız
Sonraki İçerikDüşündüren Ucube
Saint Benoit mezunu. Bu okulda Fransızca ve İngilizceyi öğrendi ve çok sevdi; özellikle Fransızcayı. Sonrasında Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’ni bitirdi. Eğitim hayatına İstanbul Üniversitesi İşletme İktisadı Enstitüsü’nde devam etti. Çalışma hayatına Garanti Bankası Halkla İlişkiler Bölümü’nde başladı. Sonrasında dergiciliğe adım atarak Gelişim Yayınları’nda çalışmaya başladı. Türkiye’nin ilk “copyright” dergisi Marie Claire’de çalıştı. Suha Arafat’tan Orhan Pamuk’a kadar pek çok kişiyle söyleşiler yaptı, kadın hakları konusunda araştırmalar yaptı, modayı yakından takip etti. AMICA, BIBA gibi dergilerde çalıştı. Yazı İşleri Müdürlüğü yaptı. 2000-2006 yıllarında The Gate dergisinin yayın yönetmenliği yaptı. Koç Holding’in Bizden Haberler dergisinin yayın yönetmenliğini üstlendi. Daha sonra PR ajanslarında Medya İlişkileri Yönetmeni olarak çalışmaya başladı. Böylece artık haber yapmayacak, ama haberi gazetecilerle paylaşacaktı. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti projesinin medya ilişkileri yönetmenliğini üstlendi. Yasemin Sungur’la birlikte Kültür Sanat Ajansı’nı kurdular. Kitap editörlükleri yaptı. Dural, basında ve halkla ilişkiler konusunda edindiği tecrübe, bilgi ve deneyimi, danışmanlık, eğitim ve seminerler aracılığı ile yeni nesillere aktarmakta ve martidergisi.com için röportajlar yapmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz