Sorumluluk, Özgürlüktür

“Türk insanı, istikrarlı, kararlı ve azimli olmalıdır. Sorumluluk sahibi olmalı, hizmete talip olmalı ve cesur olmalıdır.’’ (Atatürk)

Sorumluluk, cesaret ve süreklilik ister. Ardından, başarı ve mutluluk gelecektir.

Bir ebeveyn olarak, çocuklarımızın bebekliklerinde tüm sorumluluklarını almak zorundayız çünkü yeni doğan bebek, kendi ihtiyaçlarını karşılayamaz.

Bununla birlikte, okula başladıklarında, pek çok konuda artık bize muhtaç değillerdir. Bunu ne kadar çabuk idrak eder ve sorumluluklarını kendilerine teslim edersek, kendi işlerini yapmaya başlayacak, hayat tecrübesi kazanıp, özgüven geliştirmiş olacaklardır.

Suyunu alacak yaşa gelmiş bir çocuğa su getirmek, kendi yapabileceği halde, giyinmesine yardım etmek, ders yapma sorumluluğunu üstlenmek, çocuğun hayat eğitimini baltalamak demektir. Önce kendimize, ileride de başkalarının eline muhtaç bırakmak demektir. Onlara yaptığımız gereksiz yardımlar, hayatta hep birilerinin yardımına muhtaç oldukları inancını besler.

Başkasının yardımı olmadan bir şey yapamayan çocuk, onların yöntemini ve baskısını da kabul etmek zorunda kalacaktır.

Mutsuz ve yetersiz olacaktır.

Özgürce hareket edemeyecektir.

Sevgili ebeveynler, kuvvetli ve başarılı gençlere sahip olmak ve geleceğimizi bu pırıl pırıl, güvenilir, çalışkan gençlere bırakmak istiyorsak, bir an önce sorumluluklarını kendilerine teslim etmekle yükümlüyüz. Zararın neresinden dönülürse, kârdır.

Sorumluluk, evlatlarımıza bırakacağımız en büyük miras ve özgürlük olacaktır.

Hayat sorumluluğunu çocuğa teslim etmek ve ihtiyaç duyduğu anlarda başarabileceği inancını göstermek, güven vermek, çocuğu başarıya ve mutluluğa taşıyacak duygunun temelidir.

Çok az şey, bir insana sorumluluk vermek ve ona güvendiğinizi belli etmek kadar onun gelişmesine hizmet eder.” (Booker T. Washington)

Hiç kimse hem sorumluluk hem de umutsuz olma hissine aynı anda kapılamaz.” (Antoine de Saint Exupery)

Özgürlük, sorumluluk demektir. Birçok kişinin özgür olmaya cüret edememesinin nedeni de budur.” (George Bernard Shaw)

Semra Çetin

Önceki İçerikAnksiyete, Endişe İçin Okunabilecek Kitaplar
Sonraki İçerikBilim İnsanları Kuraklık Konusunda Çözüm Önerilerinde Bulundu
Duygusal yaşam, düşünce gücü ve spiritüel farkındalık konularına duyduğum ilginin beni taşıdığı yerde başladı her şey. İnsan, doğa, yaradan aşkına boyandığımda şahit olduğum mucizeler beni özel bir şifa alanını keşfetmeye sürüklüyor. Danışanlarım, gönüllü eğitimlerim, hazırladığım kurslar ve seminerlerle ben profesyonel nefes ve yaşam koçu, kişisel gelişim uzmanı, bilinçaltı oyunlarının araştırmacı yazarıyım. Hayallerimi bir martının kanadında yazıya döküyorum.