Sevgi ve Sükûnet Üzerine

Gönüllülük Eğitmeni ve Yazar İnal Aydınoğlu, ülkemizin refahı ve toplumun tüm fertlerinin barış içinde yaşaması için; birlik ve beraberliğin, sevmenin ve sevilmenin en önemli adım olduğunu söylerken, karşılıklı anlayış ve birlik duygusuyla her sorunun üstesinden gelinebileceğini belirtiyor.

inal aydınYaşam, sevgi, mutluluk, gönüllülük, kadın-erkek ilişkileri, liderlik gibi konular üzerine yazdığı 11 kitabıyla tanınan Gönüllülük Eğitmeni ve Yazar İnal Aydınoğlu, hayatı kavgasız, gürültüsüz barış ve huzur içinde yaşamak isteyenlerin gönlünde mevcut olan yüce gücü uyanık tutmaları sevginin yaşamlarını yönlendirmesine izin vermeleri gerektiğini belirterek, sevginin düzeltmeyeceği hiçbir şey olmadığına inanıyor. Aydınoğlu sevgi ve sevmenin toplumsal etkilerine şu sözlerle vurgu yapıyor:

‘’Cennet benzeri bir ülkede yaşıyoruz. Bu güzel ülkeyi cennet yüceliğine ulaştıracak sevgi dilini de hep birlikte oluşturmalıyız. Oysaki biz, sabahtan akşama kadar karanlıkları aydınlatmak yerine ruhumuzu karartacak şeyleri yaşamımıza katmaya çalışıyoruz. Kin, kıskançlık, hasislik; mala, mülke, şana, şöhrete düşkünlük, açgözlülük hayatımızı şekillendiriyor, sertleştiriyor. Dünyasal değerlerin cazibesi bizi ruhsal değerlerimizden uzaklaştırıyor. Önceliği sevgi ve şefkat olmayan; kavga, mücadele, kazanmak ve biriktirmek üzerine kurulu hayatlar yaşıyoruz. Sorunlar sevgiden uzaklaştıkça başlar. Başkalarını sevme yeteneği Allah’ın bize verdiği en büyük armağanıdır. Herkes sevgiyi hissedebilse ve karşı tarafa da hissettirebilse dünyada kavga, şiddet, öfke, savaş, açlık ve yoksulluk olmazdı. Karşılıksız, ayırımsız ve koşulsuz olarak her şeye sevgiyle bakar ve zihnimizde sevgiye yer açarsak, sevilmeyecek hiçbir şey olmadığını görürüz. Hayatımızın tümü sevgiyle dolar. O zaman “Herhalde cennet burasıdır” deriz. Toplumsal gerginliklere kendini kaptıran stres, öfke, şiddet, kavga ve savaş içinde yaşayanlar ile sevgi, şefkat, merhamet, adalet, barış ve huzur içinde yaşayanların nerede yaşadıklarını görmek çok kolaydır.’’

İyi yaşamanın tek yolu sevgi düşünmektir.

Coşkuyla, sevinçle, sevgiyle, şefkatle yaklaşılan her insanda sevgi ve anlayış duygusunun uyanabileceğini belirten Aydınoğlu sözlerini şu şekilde sürdürdü: ‘’Yalnızlığımızın, acılarımızın, kederlerimizin, kavgalarımızın nedeni başka insanların bize göstermedikleri sevgi değil, bizim diğer insanlardan esirgediğimiz sevgidir. Karşıdan gelen sevgi dolu sözlerle, içten takdirlerle, gülümseyen bakışlarla içindeki sevgi pınarı uyanmayan hiçbir insana rastlamadım. Çünkü insan kötü, sevgisiz, şefkatsiz bir varlık değildir; yüreği sınırsız sevgiyle doludur. Toplumun ona yansıyan gerginliği, stresi, öfkesi, şiddeti, gönlündeki sevgiyi gölgelemiştir. Kendi yumuşaklığınızla o kötü etkileri temizleyip her insanın içindeki insancıl yücelikleri ortaya çıkarabilirsiniz. Mevlana, “İnsan düşünceden ibarettir. Gül düşünürsün gülistan, diken düşünürsün dikenlik olur.” der. Yaşamımızdaki her şeyi düşüncelerimizle yaratırız. Başka insanlar hakkında kötü düşünmek; haklarını, hukuklarını tanımadan üzerlerinde hesaplar yapmak zihnimizi kötü düşüncelerle doldurur. Kötü düşünceler besledikçe, düşündüğümüz kötülükleri henüz karşı tarafa ulaştıramadan, hayal dahi edemeyeceğimiz kötülükleri kendi üzerimize çekeriz. Zihnimizdeki kötülük hayatımızda kötülükler üretir. Eğer yaşamımızda ortaya çıkan sonuçları ve karşılaştığımız olayları beğenmiyorsak mutlaka düşüncelerimizi değiştirmemiz gerekir.’’

ia foto2İnal Aydınoğlu, Gaziantep doğumlu bir ekonomist ve iş adamıdır. 1978 yılında başladığı gönüllülük yolculuğunda bulduğu coşku, sevinç ve mutluluğu başka insanlarla paylaşma çabası içindedir. Bu amaçla gazete ve dergilerde yazılar yazmakta, televizyon programları yapmakta, kurslar, seminerler, konferanslar vermektedir. Marmara Üniversitesi ve bazı özel üniversitelerde lisans ve yüksek lisans programlarında öğretim görevlisidir. Sevgi Üzerine, Mutluluk Üzerine, Daha İyi Bir Yaşam Üzerine, Yaşama Sevinci Üzerine, Yaşamın Anlamı Üzerine, Kadın Erkek Üzerine, Bilinçli Yaşam Üzerine, Özgür Yaşam Üzerine, Karşılıksız: “Bir Gönüllü Yolculuğu”, İçsel Yaşam Üzerine, Gönüllülük – İnsanlık ve Mutluluk Yolu ve Sevgi Liderliği-Gönüllülükte Başarı Yolu olmak üzere İnal Aydınoğlu’nun yayınlanmış 11 kitabı bulunmaktadır.

 

Önceki İçerikGüne Şiirle Başla
Sonraki İçerikÜniversite Seçimi ve Meslek Sahibi Olmak

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz