Operadaki Hayalet

Operadaki Hayalet

The Phantom of the Opera

Gaston Leroux’un Le Fantome de L’Opera adlı romanından esinlenilmiş.

Yönetmen; Harold Prince

İki perde; Birinci Perde’de 10 sahneden oluşmuş

İkinci Perde 9 sahneden oluşmuş.

Zorlu Performans Sanatları Merkezinin Genel Müdürünün anlatımıyla 24 tırla ülkemize malzeme taşınmış. 2 hafta boyunca sahne üzerinde 130 kişilik bir ekip gece gündüz çalışarak toplam 160 tonluk inanılmaz bir dekor kurmuşlar… İngiliz besteci Sir Andrew Llyod Webber’in ölümsüz ederi Operadaki Hayalet orijinal prodüksiyonuyla sanatseverlerle buluştu.

1680x1187

Birinci Perde; 1911 yılı Paris Opera Evinin eşyaları açık artırmayla satılmaktadır. Sahnede açık arttırmacı, yardımcılar ve bahisçiler bulunmaktadır. Artık 70 yaşına gelmiş ve tekerlikli sandalyeye mahkum Raoul; bir poster ve bir müzik kutusu satın alır. Açık arttırmacı Opera evinin avizesini satışa çıkartırken, avizenin Operadaki Hayalet efsanesi ile bağlantısından bahseder. Bir şimşek belirir ve dinleyiciler kendilerini geçmişte, Paris Operasının zirvedeki devirlerinde buluverirler… Hannibal operasının provalarının tam ortasında başlar… Sahne 2 de galadan sonra, sahne 3 de Christine’nin Soyunma Odası, 4 de Yeraltı Labirenti, 5 de Gölün Ötesinde, 6 da Gölün ötesinde, ertesi sabah, 7 de Sahne arkasında, 8 de Yöneticinin bürosu, 9 da IL muto Performansı 10 da Opera Evinin Çatısında biter.

phantom-of-the-opera

İkinci Perde; Altı ay sonra Paris Operasının merdivenlerinden geçen şaşalı bir maskeli balo ile açılır. Hayaletten altı aydır haber alınamamaktadır. Christine ve Raoul nişanlaşmışlar ancak bunu gizli tutmaktadırlar. Birden bire Kızıl Ölüm kamuflajı altında Hayalet belirir… Sahne 2 de Sahne arkası, 3 de Yöneticinin bürosu, 4 de Don Juan’ın Zaferi Provası, 5 de Perros’ta bir mezar 6 da Opera binası sahnesi Prömiyer öncesi, 7 de Don Juan’ın zaferi, 8 de Yeraltı Labirenti, 9 da Gölün ötesinde gösteri son bulur…

Hayalet rölünde ; Brad Lıttle

Cristine Daae rolünde; Emilie Lynn

Raoul rolünde; Anthony Downing

Müzikal Tiyatronun en ünlü karakteri olan Hayalet rolünü oynana Brad Lıttle Broadway, ABD Ulusal Turnesi ve Asya turnesinde toplam 2250 defa canlandırmış olması beni çok şaşırttı. İlk kez 1986 yılında Londra’da Her Majesty’s Theatre’d sahnelenmiş. 1988 yılında Newyork’ta Majestic Theatre’da sahnelenmiş. 25 yılı aşkın geçmişiyle Brodway’in en uzun soluklu ve en büyük prodüksiyona sahip müzikali Operadaki Hayalet dünya çapında 40 Ülke, 110 şehirde, 65000 performansla 80 milyonluk bir izleyici kitlesine sahip. Beyazperdedeki uyarlamasıyla Sarah Brightman, Gerard Butler gibi ünlü isimleri film ve müzik dünyasına kazandırmış. Oyunda 281 mum, 250 kg buz ve 10 adet sis makinesi kullanılmakta… Her performansta 230 kostüm, 14 kostümcü, 22 sahne değişimi bulunuyor. Her oyunda sahneden kayarak düşen avize tam 1 ton ağırlığında… Bir müzikalin bu kadar meşhur olması boşuna değil… Ödüllerini sayamayacağım…

Orkestranın canlı çalması, Harika bir dekor, sahneler müthiş, oyuncular mükemmel, kostümler göz alıcı, hele ışıklandırma ve avize insanı hayran bıraktırıyor. Bütün müzikal boyunca arkaya yaslanmadığımı bittiğinde anladım. Tutulmuştum. Tek kelimeyle mükemmel.

Mutlaka izleyin derim.

Sanatla Kalın,

Sema Özcan

Önceki İçerikBaşarılı Takımların Sırrı
Sonraki İçerikBaba Gibi Yar Olmaz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz