Kitap ile Sohbet’te Biz Aslında Ne Yapıyoruz?

Bu hafta 178. buluşmayı yaptık. Dile kolay 178 hafta. 6. yıl. Her salı günü Oyuncak Müzesi’nde buluşuyoruz. Adımı “kitapçı kadın” yapan buluşmalar işte bunlar.

Ben hayal ettim, tasarladım, mekan hayallerimin ötesinde, Sunay Akın’ın hayallerinden gerçek olan İstanbul Oyuncak Müzesi. Katılanlar okudukları kitap hakkında konuşmayı hayal edenler. Kitapların dünyasında kendini bulan, geliştiren kocaman yürekli insanlar. İnsanlar dedim de çoğunluk kadınlar. Her hafta buluşan onlarca kitap sever, kitaplarla birlikte birbirimizle dost olduk. Sadece kitaplarda yazan kelimeleri değil, kelimelerin anlamından yaşama geçen anılarımızı paylaşıyoruz ve birbirimizi geliştiriyoruz.

Yüreğimizin sesini dinliyor, kitaplarımızı seçiyor ve okuyoruz. Okurken etkilendiğimiz satırların altını çiziyoruz. Altını çizdiğimiz satırlardan neden etkilendik konuşuyoruz. Her birimiz farklı hissediyor belki, farlılıklarımızda buluşuyor, birbirimizi anlıyoruz.

Son okuduğumuz kitaplardan biri Nazlı Eray’ın Halfeti’nin Siyah Gülü idi. Yazarın büyülü dünyasına yolculuk yaptık, hayaller, rüyalar ile tarihe yolculuk… Mardin ve Halfeti diyarlarına gittik. Gün batımını izledik. Halfeti gülünün kokusunu hissettik. Şimdi birlikte yine kitabın peşinden Mardin’e yolculuk yapacağız. Kitaptaki hikâyenin izlerini bulacağız.

Son okuduğumuz kitap Emile Zola’dan Therese Raquin. Doğalcılık ve gerçekçilik akımının en önemli temsilcisi Zola, Therese’nin hikayesi ile bizi çarptı. İhtiras, acı ve yalnızlık duygularıyla derinlerimizde bizleri yüzleştirdi.

Bu ay ise Oğuz Atay’ın Tutunamayanlar romanı ile sohbete başlıyoruz. Bize katılmak isterseniz buyurun. Kitaplar ve okumak sizden, çay ve simit ile her katılımcının kendi düşüncelerini ifade ettiği aktif katılımlı sohbet bizden Ya da uzaktan takip etmek isterseniz Facebook sayfamıza buyurun efendim.

Kitap ile Sohbet tam bir gelişim etkinliği oldu. Şirketlerde de bu çalışmayı yapıyor olmak beni çok memnun ediyor.

11 Ocak’ta İzmir Konak Belediyesi’nin bir organizasyonu ile Gülşah Elikbank’ın Uykusuzlar romanı hakkında, Türkan Saylan Alsancak Kültür Merkezinde saat 14.00’de sohbet edeceğiz. İzmirli kitap sever dostları bekliyoruz.

Yasemin Sungur

Kitapdaş Olmak Arkadaş Olmaktan Öte 

Önceki İçerikAYAKÜSTÜ GÜZELLİK
Sonraki İçerikKültür Sanat Ajandası 2014
Yıllar önce okul dönemimin bittiğini söyleseler de ben hayatın tutkulu bir öğrencisi ve seçip aldıkları, özünden kattıkları ile sen izin verirsen ben bir rehber. Ben bir Özgür Martı. Ben bir düşleyen. Kanatlarım ile gelişime, paylaşıma ve değişime keyifle uçarım. İçimizde yaşayan gerçek Martı Jonathan’lara ulaşmak için MartiDergisi.Com’u uçurdum. Şimdi hep birlikte uçuyoruz. Kitapdaşlarımla birlikte Kitap ile Sohbet ederim ve onları İstanbul Oyuncak Müzesin de baş konuk olarak ağırlarım. Oyun oynamayı bırakmadım. Hayatı kelimeler ile anlatmayı, yazmayı ve onların büyüsüne kapılıp Yaz(ı) Kamplarımı keşfe dönüştürmeyi bilirim. Harekete Geçmeyenleri enerjimle uyandırırım. Sevgiyle nefes alıp, şiirle güne başlarım. Aşk ile Can oğlum ve Ceren kızımla, evrende hayat bir başka güzel. Şükür...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz