Muriel Barbery’den Kirpinin Zarafeti ve Gurmenin Son Yemeği

kirpi2Bu iki kitabı birlikte yazmayı istedim. Çünkü Kirpinin Zarafeti bizde, Gurmenin Son Yemeği’nden önce yayınlandı. Fakat yazılma tarihleri bunun tam tersi. Gurmeye Kirpinin Zarafeti’nde rastlamıştık. Kirpinin Zarafeti’nin  Reneé’sine ise Gurmenin Son Yemeği’nde rastlıyoruz. Eğer her iki kitabı da okumadıysanız, arka arkaya okuyup keyfini çıkarın derim.

Kirpinin Zarafeti

Yazarının bir felsefe profesörü olması, edebiyatla felsefenin çok güzel bir harman oluşturmasını sağlamış bir romandır. Entelektüelliğini ustaca saklayan bir kapıcı ile bunu keşfeden küçük kız romanın baş karakterleri… Olaylar ikisinin ağzından aktarılır. İkisi de Paris’in en şık sokaklarından birinde oturmaktadır. Renée; 54 yaşında dul, hantal dıştan bakıldığında çirkin olarak tanımlanacak bir kadındır. Ama dıştan kirpi gibi dikenli bu kadın içten inanılmaz zarif zevkleri olan bir kadındır  ve herkesten gizlediği kitaplarla dolu bir odası vardır. Paloma ise aynı apartmanda oturan geçmişte devlet bakanlığı da yapmış olan bir milletvekilinin kızıdır. Ve  13 yaşına bastığı gün olan 16 hazirana kadar yaşamaya değer bir şey bulamazsa intihar etmeyi planlamaktadır.

Alman filozof Kant ve Lev Tolstoy okumayı seven, kirpi gibi dikenli ama içi zerafet dolu Renée ve büyümüş de küçülmüş izlenimi veren Paloma’yı uzun zaman unutamayacaksınız. Paloma kitabın bir yerinde şöyle der; “Bayan Michel’de kirpinin zarafeti var: dışardan dikenlerle zırhlı, tam bir kale, ama bence içinde kirpiler kadar doğrudan bir rafinelik var. Onlar haksız yere duyarsız, uyuşuk görülen, şiddetle yalnız ve korkunç bir şekilde zarif hayvanlar”.

Renée’nin farkına ilk kez Paloma varır. Renée’nin kabuğunu kırmasına yardım ederken kendisi de hayatı keşfeder.

Reneé’yi bir kişi daha keşfeder daha sonra, kedisinin ismi nedeniyle… Romanın baş kişilerinden biri olan Japon iş adamı Kakuro Ozu, kedisine Lev Tolstoydan dolayı, Lev adı veren bir kapıcının nasıl biri olduğunu sorgulamaya başlar… Evet kapıcıdır ama evi bohem tarzındadır. Herkesten gizlediği odası kitaplarla doludur. Rus romancılara, Japon sinemasına bayılır.

kirpi3  Kitabı okumaya başlamadan önce kendinize bir fincan yasemin çayı    hazırlamanızı öneririm… Bu kitabı okuduktan sonra çevrenize ve    insanlara daha dikkatli bakmaya başlayacaksınız. Çünkü Renée ve  Paloma; iletişimsizliği  reddin  simgesi  gibi karşımızda durur. Kitap  filme de alındı. Kitap uyarlaması filmler genelde tatmin edici olmaz  ama Türkçe adı ” Yaşamaya Değer” olan bu filmi de mutlaka  izlemenizi öneriyorum, çünkü çok başarılıydı.

Her şeyin, özellikle de hayata dair mutlak olguların ne kadar  pamuk ipliğine bağlı olduğunu gösteren nefis bir kitap” (Le Soir)

 “Yılın keşfi” (Le Figaro)

Gurmenin Son Yemeği; Kirpinin Zarafetinden önce yazılmış. Reneé  ye bu kitapta rastlamış olmamız yazarın kitaplarında devamlılığı  sevdiğini gösteriyor ki ben de çok severim. Sanki yolda bir tanıdığa  rastlamış gibi hissederim kendimi…

Felsefeci olduğunu bildiğimiz  yazar bu kez  bizi basit lezzetlerin  ardından düşünsel derinliklere atıyor.. Fransa’nın en ünlü gurmesi,  tanrıcılık oynamayı bırakıp bu kez ölüm döşeğinde, ağzında kalacak  son lezzetin peşinde varoluşçuluğun sınırlarında geziniyor. Size  tavsiyem bu güzel romanı okuyun ama aç karnına okumayın… Lezzetin ağızda ve zihinde bıraktığı izin peşinden, hayatının son gününde bile giden gurmenin  sözcüklere döktüğü tatları tadın… Kitapta bizim lokmaya da rastlamak çok keyifli oldu.

 “Bahçede dalından koparılır koparılmaz yenen çiğ domates; basit duyguların bolluk ve verimlilik zirvesi, ağızda yayılan ve özünde bütün zevkleri birleştiren şelale. Gergin kabuğunun biraz veya tam gerektiği kadar direnmesi, ağızda eriyen eti, dudakların kenarından akan ve parmakları lekeleme endişesi olmadan elin tersiyle silinen o çekirdekli likör ve içimize doğanın sellerini, şelalelerini boşaltan o kırmızı küçük yuvarlak: işte domates, işte yaşanılası serüven.”

Kitaptan  domatesin  tasviriydi, diğer yemeklerin tasvirinin nasıl olduğu konusunda bir fikir vermiştir sanırım.

Umarım bu iki kitap ve film, hem görsel hem düşünsel  anlamda hoş vakit geçirmenizi sağlar.

 

Önceki İçerikKibera
Sonraki İçerikMartı Eylül Sayımız Sizlerle

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz