İşitme Engelliler ile Empati: “Aşkını Başka Dilde Anlat”

İşitme engellilerle empati yapmak ve Türk İşaret Dili ve Kültürü’nü daha geniş kitlelere aktarmak amacıyla düzenlenen “Aşkını Başka Dilde Anlat” etkinliği 17 Eylül’de gerçekleşti. 

Empati temelli sosyal sorumluluk projelerini ve sosyal girişimleri hayata geçirmek amacı ile kurulan Dem Derneği tarafından gerçekleştirilen etkinlikte, işitme engelli bireyler ve işaret dili eğitmenleri, işaret dili ve kültürüyle tanışmak isteyenlere kısa bir eğitim verdiler.

Empati temelli sosyal sorumluluk projelerini ve sosyal girişimleri hayata geçirmek amacıyla faaliyetlerini sürdüren Dem Derneği, işitme engellilerin varlıkları, dilleri ve yarattıkları kültür ile ilgili farkındalık yaratmayı amacıyla 17 Eylül’de Dem Karaköy ev sahipliğinde “Aşkını Başka Dilde Anlat” etkinliğini gerçekleştirdi.

İşitme engellilerin toplumda birey olarak güçlenmelerini sağlamayı ve topluma sosyal ve ekonomik anlamda entegrasyonlarına destek olmayı hedefleyen etkinlikte, Türk İşaret Dili ile tanışan katılımcılar, işitme engelli ve işaret dili eğitmenlerinin desteğiyle kamera karşısında aşklarını İşaret Dili ile anlatma imkânı buldu. 

dem_dernegi_askini_baska_dilde_anlat_karakoy8

“Önyargılardan arınmış bir empati alanı açmayı umuyoruz”

Dem Derneği Kurucusu ve Başkanı Ayşe Damla İşeri etkinlikle ilgili şöyle konuştu: “Türkiye’de yaklaşık 3,5 milyon olduğu tahmin edilen işitme engelli bireylerin toplumdaki varlıklarına sahip oldukları engeller üzerinden değil, yarattıkları dil ve beraberinde oluşturdukları zengin kültür vasıtasıyla vurgu yapmak, onların da toplumsal çeşitliliğimizin bir parçası olduklarına dikkat çekme istiyoruz. Bu isteğimizi de empati temelli ve eğlenceli bir etkinlik haline getirmek istedik ve “Aşkını Başka Dilde Anlat” konseptini oluşturduk. Türkiye’de yaşayan işitme engelli bireylerin en büyük sorunu anlaşılmamak. Biz bu etkinlikle, bu konuya dikkat çekmek ve işitme engelli bireylere yönelik toplumdaki acıma temelli hatalı algıyı değiştirebilmeyi amaçlıyoruz.”

Katılımcılar aşklarını nasıl anlattılar?

“Aşkını Başka Dilde Anlat” etkinliğine katılanlar, “Hoş Geldin” istasyonunda nasıl bir kurgu ile karşılaşacaklarına dair proje ekibinden bilgi alıyor. Bir sonraki aşamada “Türk İşaret Dili” istasyonuna gelen katılımcılar, bu istasyonda sevdikleri kişiye aşklarını veya sevdikleri şeye duydukları aşkı Türk İşaret Dili’nde anlatma üzerine kısa bilgilendirmeden geçiyorlar. Devamında “Çekim” istasyonuna ulaşan katılımcılar, kamera karşısına geçerek Türk İşaret Dili ile aşkını anlatıyorlar. Gerçekleştirilen çekim sonrasında ise görüntü kaydı kişiye hediye ediliyor. Çekim için gerekli teknik ekipman ise Türkiye’nin lider bilişim teknolojileri firması İndeks Bilgisayar tarafından sağlanıyor.

Önceki İçerikHeroine – Kadın Kahraman Sergisi, St. Joseph Lisesi, 8-30 Ekim 2015
Sonraki İçerikTürk Gençleri Girişimcilikte İlk Sırada

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz