Heroine – Kadın Kahraman Sergisi, St. Joseph Lisesi, 8-30 Ekim 2015

Lokomotif Kültür ve Sanat Derneği’nin düzenlediği Heroine / Kadın Kahraman adlı karma sergi, St. Joseph Lisesi Sergi Salonu’nda 8 – 30 Ekim arasında açılıyor.

Mert Özgen

Sergide bu yıl 14 sanatçının resim, fotoğraf ve heykelleri yer alıyor. Sanatçıların isimleri şöyle: Burçin Erdi,  Emine Akbucak,  Esra Kizir Gökçen,  Evren Gül,  Ferda Bigat, Hakan Bayer, Kerem Ağralıgil, Lütfiye Kösten, Mert Özgen, Münevver Cillov, Saghar Daeiri,  Serhat Koçak,  Serpil Aslan,  Seydi Murat Koç.

Sanatçılar, serginin teması hakkında yaptıkları ortak açıklamada, kadın mağduriyetinin değil kadının saklı kalmış gücünün öne çıkarılmak istendiğini vurguladı.

Emine Akbucak

Açıklama metninin tamamı:

“Heroine” Amerikan mitlerinde “kadın kahraman” anlamına gelmektedir. Kadınlar üzerine bir sergi yapmaya karar verildiğinde bu serginin “kadın mağduriyetleri” üzerinden gelişmemesi için çaba sarf edildi. Bu yüzden konunun, ülkemizde şu günlerde “kadın” denilince yaşanan ve ilk akla gelen sorunlarla bir ilişki taşımaması için hassasiyet gösterildi. Bu noktada samimiyetin önemi de ayrıca vurgulandı. Son derece insani ve deneyimlenmemiş konularda ajitasyon gösterilmemesi de gündemde oldu. İşte bu tavır, katılımcıları “Heroin” temasına götürdü. Konunun mitolojik ve tarihsel bir içeriğinin olması, hem güncel sosyolojik algısını genişleterek temayı daha da özgürleştirecek hem de kadının gücünü arayabilecekti.”

Sergi Ziyaret Saatleri

Hafta sonu hariç her gün: 09.00-17.00

Sergi Mekânı

St. Joseph Lisesi

Dr. Esat Işık Cad. No. 66/11

Kadıköy – İstanbul

sergi-kadin-kahraman

Bilgi için: 

Esra Kizir Gökçen

542.314.40.37

Lokomotif Kültür ve Sanat Derneği Genel Sekreteri

Önceki İçerikYan Yana Küçük Cennetler: Marmaris ve Selimiye
Sonraki İçerikİşitme Engelliler ile Empati: “Aşkını Başka Dilde Anlat”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz