Güçlü Kadın, Güçlü Toplum

0
1343

Baharın habercisi Cemre düştü, havaya, suya… Şimdi toprağa düşecek. Havalar daha da ısınacak. Bademler çiçek açtı bile. İlk baharı hissetmeye başladık.

2 Mart günü bu dünyadan ayrılan sevdiğim yazar Yaşar Kemal’in “Yaşam umutsuzluktan umut üretmektir, insan bugüne böyle gelmiştir” sözünün gerçekliğini derinden hissediyorum.

Yine bir 8 Mart yaşayacağız. Dünya kadınlar günü.

Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü umutsuzluktan umut üreterek yaşayacağız. “Bütün insanlar hür, haysiyet ve haklar bakımından eşit doğarlar. Akıl ve vicdana sahiptirler ve birbirlerine karşı kardeşlik zihniyeti ile hareket etmelidirler” der evrensel insan hakları.

Kadınlar günü de insan hakları temelinde kadınların siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesine, ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarının kutlanmasına ayrılmalıdır. Sayfalarımızda kadın konusuna çok farklı açılardan bakan yazılar okuyacaksınız. Ülkemizde kadına şiddetin arttığı, kadının haklarına baskının daha çok hissedildiği günümüzde umudumuzu kaybetmemek için çabamız.

Öğrenim evin içinde ve aileyle başlıyor. Anne baba olarak çocuklar erkek kız diye ayırım yapmadan yetiştirilmeliler. Aileler çocuklarına öğüt vermek yerine, doğru davranışları sergilemeliler. Unutulmamalıdır ki çocuklar söylediklerimizi değil yaptıklarımızı yaparlar. Siz evde lütfen derseniz çocuk lütfen demeyi öğrenir. Birbirlerine saygıyı öğrenir. Toplumun yarısı kadın, aile kadın ve erkeğin birlikteliğiyle oluşuyor. Ailenin varlığı kadının ve erkeğin birlikte güçlü ve mutlu olmasına bağlı. Aile içinde kadın kimliği ile kendini güçlü hissetmeli, saygı ve değer görmeli. Bunlar gerçekleşirse bir anne olarak bu davranışına yansır. Çevresine saygı duyan, kendini değerli bulan ve çevresine değer veren çocuk yetiştirir. Mutlu aile , birbirine saygı duyan bireylerden içinde mutlu anne, mutlu çocuk yetiştirir. Bu nedenle güçlü kadın, güçlü toplum…

Ne istediğinize, gerçekten ne istediğinize odaklanın, aldığınız nefes ve attığınız adım isteğinize hizmet etsin.

Sevgiyle,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here