Ertuğrul Ateş – “Aşk & Aşk” – 12 Ocak – 19 Şubat 2016

EKAV / Eğitim, Kültür ve Araştırma Vakfı, yeni yılın ilk sergisine ressam Ertuğrul Ateş’in son yapıtlarından oluşan “Aşk & Aşk” ile 12 Ocak – 19 Şubat 2016 tarihleri arasında Ekavart Gallery’de ev sahipliği yapıyor.

Utangaç Gelin_150x150cm_tuyb_2015

“Sanatın başlama noktası bütün büyük sorulara cevap aramaksa, sanatçı cevabı aramaya kendinden başlamalı” diyen Ertuğrul Ateş, kendini ararken içine tuttuğu aynaya yansıyan resimlerini durup dinlenmeksizin tuvale döküyor. Kendini belirli bir akım içinde görmekten ısrarla kaçınan sanatçı, resimlerine sürrealist platform, romantik dışavurum ve mistik düşünce yapısının can verdiği kanısında. Tuval üzerine yağlıboya çalışıyor ve eskiz yapmıyor.

Yol Gösteren Melek_150x150cm_tuyb_2015

“Aşk & Aşk” sergisi Ertuğrul Ateş’in en son çalışmalarından oluşuyor. İnsanoğlunun var olduğu günden bugüne dek aradığı sorguladığı ve tanımlamaya çalıştığı “Aşk” kavramı tam anlaşılamamış bir fenomen olarak tüm zamanların konusu olmuş, tüm sanatçılar ve düşünürlerin tartıştığı kavram olagelmiştir. “Aşk” nedir? “Aşık” kimdir? “Aşk” arayışının sonsuz ve bitmeyecek bir arayış olduğunu bilerek yola çıkan sanatçı meseleye hangi “Aşk” sorusunu sorarak ve içe dönerek ve “Aşık” olarak “Aşk”ı arıyor ve bu sonu gelmeyecek yolculuğa çıkıyor. Zor sorulara cevap arayan sanatçı “ilahi aşk” ve “dünyevi aşk” arasında gidip gelerek bu ruhsal yolculukta asla bulamayacağı cevapları arıyor. Belki de önemli olanın cevap değil bu “yolculuk”tur sonucuna varıp köşe başlarındaki soluklanmaları tuvale aktarıyor ve bize bu yolculuk hakkında ipuçları sunuyor.

Sır_150x150cm_tuyb_2015

Sanatçı hakkında

Ertuğrul Ateş 1954 yılında Adana’da doğdu.

1976 yılında Gazi Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü’nü bitiren sanatçı aynı yıl İngiltere’ye giderek Londra’da Kingsway Princeton College ve Bethnal Green Institute’da eğitim ve çalışmalarını 1979 yılına kadar sürdürdü.

İlk sergisini 1980 yılında İstanbul’da açtı.

Çalışmalarını 1987 yılına kadar İstanbul’da sürdüren sanatçı ABD’ye giderek New York’a yerleşti.

1988 yılında başta Ahmet Ertegün olmak üzere 10 kişilik bir koleksiyoncu grubu ile anlaşma imzaladı. Ünlü 57. Cadde galerilerinden Terry Dintenfass galerisine kabul edildi. Chicago Modern Sanatlar Müzesi’nde “Yükselmekte olan Sanatçılar” sergisine kabul edildi.

Miami, Dallas, Los Angeles, Chicago, Palm Beach, Boston, South Hampton, Barselona, Kopenhag, New York ve Pekin’de birçok sergi gerçekleştirdi.

2003 yılında Hürrem Sultan Dans Gösterisi’ni sahneye koydu.

Sanatçı yaşamını 2005 yılından bu yana Türkiye’de sürdürmektedir.

Sergiyi Türkiye’nin ilk online sanat televizyonu www.ekavart.tv de izleyebilirsiniz.

SERGİ                             : Ertuğrul Ateş “Aşk & Aşk”

AÇILIŞ                            : 12 Ocak 2016, Salı 18:00

YER                                  : Ekavart Gallery

ZİYARET SAATLERİ     : Pazartesi – Cuma 11:00-18:30 / Cumartesi 12:00-18:30

* Ekavart Gallery, EKAV Vakfı kuruluşudur. Sergilerden elde edilen gelir, sanat dalında eğitim gören bursiyerlerimize aktarılmaktadır.

ZİYARET SAATLERİ: Pazartesi – Cuma 11:00-18:30 / Cumartesi 12:00-18:30

The Ritz-Carlton Hotel, Süzer Plaza No:15 Gümüşsuyu – İstanbul

Tel: (0212) 252 81 31  ǀ  info@ekavartgallery.com  ǀ  www.ekavartgallery.com

Önceki İçerikEn Uzağından Unutuşun – Patrick Modiano
Sonraki İçerikİstanbul’un Kalbindeki Üç Tutku

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz