Cam Tavan Çatırdıyor Mu?

Kadınların topukları işe yaramaya başladı mı? Araştırmalar öyle gösteriyor. İşte rakamlarla ispatı.

Northwestern Üniversitesi, Kellogg School of Management Finans Profesörü David Matsa’nın yaptığı araştırma sonuçları yönetim kurullarında ve üst düzey pozisyonlarında kadın liderler çalıştıran şirketlerde, kadın istihdamının da yükseldiğini ortaya çıkardı.

Araştırmaya göre, kadın liderler sayıları ve güçleri arttıkça, alt-orta kademede çalışan kadın sayısını artırıyor… Cam tavan hem alttan, hem üstten gelen topuk darbeleriyle çatırdamaya başlıyor. Yönetim kurullarına giren kadınlar sayesinde üst düzeye yükselen kadın sayısında özellikle son 12 yılda belirgin artışlar gözleniyor.

Hala, kadınlar aleyhine fark devam etse de 1997-2009 arasında ABD’de yönetim kurullarındaki kadın sayısının yüzde 7.2, üst düzey yönetici seviyelerinde  yüzde 2.8 artması, bundan sonrası için değişimin hızlanacağına dair işaret olarak yorumlanıyor.

Bu araştırmada ortaya çıkan bir diğer gerçek de ‘’kadınların kadınlara yardım etmesi’ halinde hem üst, hem alt ve orta kademelerdeki kadın sayısının artma hızının yükseleceği şeklinde.

Yüksek pozisyonlara gelen kadınlar alttakilerin yukarı çıkmasına yardımcı olurken, alt ve orta kademelerdeki kadınların yüksek performans göstermesi de üst düzeydekilerin başarılı olmasına, yerini sağlamlaştırmasına ve kadın liderlere güvenin artmasına neden oluyor. Bunu kavrayan kadınlar hem alttan, hem üstten yönetim kademelerine kadınların girişini giderek artan hız ve etkinlikte zorluyorlar.

Camı çatlatan ve hızla kırılmaya doğru gideceği işaretlerini veren bir diğer gösterge de 1970’lerde yüzde 3.6 olan master, yüksek lisans yapan kadın oranının bugün yüzde 44’lere çıkmış olması.

– Amaan Ufuk Hanım ABD ile biz bir miyiz?
– Oralara gelene kadar daha nice temel sorunlarımız; kadına şiddet, okuma yazma gibi çağ dışı hallerimiz var.
– Kadın yöneticilerle çalışmak çok zor, erkekleri tercih ederim vallahi
falan demeyelim… Topu taca atmayalım.

Enseyi karartacağımıza, aksine “gelişmiş sandığımız ülkelerde bile daha kadın-erkek eşitliği sağlanamamış, demek ki bu bize has bir sorun değil, uğraşalım diye” gayrete gelelim.

Birbirimize destek olalım, teknoloji fobimizi yenelim ve yeniçağın internet girişimcileri, sanal iş becerisi yüksek kadınları olarak tüm uluslardan önce paramparça edelim o cam tavanları…

Kaynak:

Ufuk Tarhan

 

Önceki İçerikBaşarılı Bir İş Kadını, Sevgi Dolu Anne Ve Hırslı Toplum Gönüllüsü: Anita Roddick
Sonraki İçerikTrendeki Ben Ve Sen

1 Yorum

  1. Merhaba Ufuk Hanım; topu taça atmamak lazım çok güzel bir ifade! Bilmeliyiz ki; kadın sorunlarının temel çözümü ve kadın-erkek eşitliğini sağlamanın yolu cam tavanı kırarak, ekonomide söz sahibi olmak ve daha sonra zaten karar alma mekenizmalarının önü açılacaktır diye düşünüyorum. Ben Antalya’da “kadınının insan hakları” konusunda eğitim çalışmaları yürütmekteyim ve psikoloğum. Yazılarınızı tesadüfen keşfettim, bu konu da ülkemizde yapılması gereken çok iş var diye düşünüyorum, sizlerele beraber cam tavanları kaldırıp, gökyüzüne ulaşacağız, bir kadın olarak buna ve gücümüze inanıyorum. Kolay gelsin……

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz