Barış Manço Deyince Benim için “Barış ve Sevgi”

3 Şubat 1999 Barış Manço‘nun veda töreninde binlerce kişi kendiliğinden sel oldu aktı… Ben de çocukluğumun önemli bir anısı olan, şarkıları ile konuştuğum sanatçıya bu törende veda ettim.

Ölümünü takip eden 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda çocuklarla birlikte anmak için bir şenlik düzenledik. Maslak’taki Parkorman’da düzenlen ‘23 Nisan Barış Manço Çocuk Şöleni’ 3 gün sürdü ve yine binlerce kişi katıldı 23 Şubat 1999’da. 

3 Şubat 2000’de Anma konseri organize edildi. Yüreğimdeki Barış Şarkıları albümü 2002 yılında çeşitli sanatçıların katılımıyla Barış Manço anısına, onun şarkılarından oluşturulan bir saygı duruşu niteliğinde hazırlandı ve aynı yıl albüme emek veren sanatçıların katılımı ile konser yapıldı. 

Dernek kuruldu. Kitap yapıldı. Pek çok etkinliğe fikir verildi. Tüm bu çalışmalarda bir sanatçıya sevgim, saygım ve anmak için fikrim ve emeğim vardı… Yıllardır artarak sürüyor Barış Manço ile ilgili etkinlikler.

Ve bugün 1 Şubat 2016.

Tam 17 yıl geçmiş aradan. Bu akşam Kadıköy Belediyesi tarafından organize edilen geceye katıldım Caddebostan Kültür Merkezi’nde. Özlem daha da büyümüş, binlerce kişi çoluk, çocuk konserdeydiler. Konuşma yoktu bu gecede, sadece Barış şarkıları söylendi hep birlikte…

Lale Manço, Doğukan ve Batıkan Manço’da salonda konserdeydiler ve şarkılara eşlik ettiler. Turan Yükseler Orkestrası doğal bir koro ile seslendirdi şarkıları. Salonda benim gibi çocukluğunda Barış Manço ile büyüyenler olduğu gibi, her yaştan insan vardı. 8-10 yaşındaki çocuklar şarkıları ezbere söylüyordu. 18-20 yaş şarkıları ezbere söylüyordu. Bu yaştaki gençler ve çocuklara şarkılarının ulaşmış olması beni hem şaşırttı hem düşündürdü.

Ekran Resmi 2016-02-02 01.55.46

Sosyal medya analiz platformu Somera’nın, 17 sene önce bugün aramızdan ayrılan Barış Manço ile ilgili sosyal medyada paylaşılan iletileri analiz ettiği mail düştü aynı saatlerde önüme. Konuyla ilgili infografiği ekliyorum.Ekran Resmi 2016-02-02 01.56.03

En çok paylaşılan şarkısı benim de çok sevdiğim Gülpembe olmuş…

Ve elbette sosyal medya hesaplarında pek çok paylaşım olmuş. Aşağıda ki görsel çok kez paylaşılmış. “Yaz dostum! Kimse göçmez bu dünyadan mal ile…”

Ekran Resmi 2016-02-02 01.56.50

Bu gece benim için #BarışManço gecesi oldu. Konser sonrası Lale Manço ile Moda’da Saklı Köşk’e gittik. Orda da Barış Manço şarkıları ile bir anma vardı. Bir parçasını sanki ilk kez dinledik. İtalyanca okumuş. La casa Della Mamma Tulipano – Lale annenin evi 

Bir de Sevgili Lale sohbetimiz sırasında Ben Bilirim şarkısının Lale ile Barış’ın tanıştığı güne ait bir şarkı olduğunu söyledi.

Barış Manço “İnsan ne zaman ölür biliyor musunuz? Fiziki varlığınız itibarı ile bu dünyadan ayrılınca ölmüş olmazsınız. İsminiz ne zaman artık anılmıyorsa bu dünyada, o gün hem ölmüş hem de unutulmuş olursunuz.” demiş… Ve sevenleri onu her gün şarkıları, sözleri ile anıyor…

Umarım bu dünyadan ayrıldığımızda anılacak izler bırakmış oluruz. Hayatımızda hep barış olsun, sevgi ile nefes alalım ve adım atalım:) 

Yasemin Sungur

Önceki İçerikYeni Yıl Hedeflerin Mi Var?
Sonraki İçerikİncir Kuşları
Yıllar önce okul dönemimin bittiğini söyleseler de ben hayatın tutkulu bir öğrencisi ve seçip aldıkları, özünden kattıkları ile sen izin verirsen ben bir rehber. Ben bir Özgür Martı. Ben bir düşleyen. Kanatlarım ile gelişime, paylaşıma ve değişime keyifle uçarım. İçimizde yaşayan gerçek Martı Jonathan’lara ulaşmak için MartiDergisi.Com’u uçurdum. Şimdi hep birlikte uçuyoruz. Kitapdaşlarımla birlikte Kitap ile Sohbet ederim ve onları İstanbul Oyuncak Müzesin de baş konuk olarak ağırlarım. Oyun oynamayı bırakmadım. Hayatı kelimeler ile anlatmayı, yazmayı ve onların büyüsüne kapılıp Yaz(ı) Kamplarımı keşfe dönüştürmeyi bilirim. Harekete Geçmeyenleri enerjimle uyandırırım. Sevgiyle nefes alıp, şiirle güne başlarım. Aşk ile Can oğlum ve Ceren kızımla, evrende hayat bir başka güzel. Şükür...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz