53. Antalya Film Festivali Başladı

Bu yıl 53. kez düzenlenen Antalya Film Festivali’nde bugün ilk olarak ‘Chariots of Fire’ adlı filmiyle tanınan usta İngiliz yönetmen Hugh Hudson’ın yeni filmi ‘Altamira’ filmi gösterildi.  Gösterime uluslararası yarışma jürisi antalya escort Andy McDowell’da katıldı.

Ulusal yarışma bölümünde 12 filmin değerlendirileceği yarışmanın  jüri başkanlığını yönetmen Semih Kaplanoğlu üstleniyor.  Yarışacak 12 film arasında Seren Yüce’nin yönettiği ‘Rüzgarda Salınan Nilüfer’, Mehmet Can Mertoğlu’nun Cannes’da dünya prömiyeri yapan ve Saraybosna Film Festivali’nden En İyi Film Ödülü kazanan ilk filmi ‘Albüm’ de yer alıyor.

53. Antalya Film Festivali Başladı

İki film hem ulusal hem uluslararası yarışmada yer alıyor: Türkiye sinemasının önemli yönetmenlerinden Yeşim Ustaoğlu’nun yönettiği ‘Tereddüt’ ve  Gözde Kural’ın ilk filmi ‘Toz’. Ulusal yarışmada ayrıca Derviş Zaim’in yeni filmi ‘Rüya’, Mete Gümürhan’ın yönettiği belgesel ‘Genç Pehlivanlar’, Kıvanç Sezer’in bol ödüllü ilk filmi ‘Babamın Kanatları’ da yer alıyor.  Yarışacak diğer filmler Ayhan Salar’ın ilk filmi ‘Eşik’, Ümit Köreken’in yönettiği ‘Mavi Bisiklet’, oyuncu Rıza Sönmez’in yönettiği ilk film ‘Orhan Pamuk’a Söylemeyin Kars’ta Çektiğim Filmde Kar Romanı da Var’, Barış Kaya ve Soner Caner’in Berlin’de prömiyer yapan filmleri ‘Rauf’, Tayfur Aydın’ın imzasını taşıyan ‘Siyah Karga’ olarak sıralanıyor.

Dünya sinemasının yeni örneklerine, ulusal projelerin yapımcılarla bir araya geldiği Forum bölümüne ve belgesel ve kısa film seçkilerine de yer veren festival, 23 Ekim’de kapanış gecesiyle bitecek.

Uluslararası Antalya Film Festivali Ulusal Yarışma jürisi; oyuncu Mehmet Özgür, Altın Portakallı oyuncu Beste Bereket,  casting direktörü Harika Uygur, yapımcı Sabahattin Çetin, müzisyen Orhan Topçuoğlu ve Uluslararası Tromsö Film Festivali’nin direktörü Martha Otte yer alıyor.

Uluslararası Antalya Film Festivali Uluslararası Yarışma jürisi Hugh Hudson başkanlığında Andie MacDowell, Rutger Hauer, Najwa Najjar, Nursel Köse, Wash Westmoreland ve Mirsad Purivatra’dan oluşuyor.

Seher ÖZEN KARADENİZ

 

Önceki İçerikYasemin Sungur’la ŞİİR ile SOHBET
Sonraki İçerikMemleket İsterim, Çorbada Tuzu Olsun…
İletişimci /Eğitmen. Okur, yazarım. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünde lisans, Gazetecilik bölümünde de yüksek lisans eğitimi aldım. İstanbul’da gazeteci olarak başladığım çalışma hayatımı, halkla ilişkiler sektöründe medya ilişkileri yöneticisi olarak sürdürdüm. Yavaş kent olduğunu düşünerek 2007 yılında Antalya’ya yerleştim. Büyükşehir Belediyesi’nin Tarih Vakfı’nın danışmanlığında sürdürdüğü Kent Müzesi Projesi’nde görev aldım. Proje vesilesiyle hem kenti, hem de insanın geçmişle olan ilişkisini nereden kurması gerektiğini öğrendim. Belleğin kıymetini, tarihin sadece kahramanların hayatı üzerinden yazılamayacağını/yazılmaması gerektiğini kavradım. Bu kavrayışla kentimle ilgili fullantalya ve businessantalya kent bloglarında röportaj yapıp kent yazıları yazıyorum. Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde iki yıl süreyle ‘Kurum Kimliği’ ve ‘Medya Planlama’, yaygın eğitim merkezlerinde ‘İletişim’ dersleri verdim. Halen kent içindeki en büyük yeşil alanı olan Zeytinpark’ta ‘Doğada İletişim, Doğayla İletişim’ başlılığıyla iletişim eğitimleri veriyorum. www.martidergisi.com’da 2012 yılından beri kitap yazıları, insan hikayeleri, kent yazıları, zaman zaman da gezi yazıları yazıyorum. Yaşam boyu öğrenme tam bana göre deyip AÖF Sosyal Hizmetler bölümünü bitirdim. Halen Sosyoloji bölümü 4. sınıf öğrencisi olarak öğrenim hayatımı sürdürüyorum. Evliyim ve 13 yaşında bir oğlum var.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz