Yazmak Meselesi, Ama Neden, Ama Nasıl? Yaz(ı) Kampı da Ne?

Yazıyorum, çünkü kelimelerin kağıda bıraktığı izi seviyorum, anlamlar canlanıyor sanki o izlerde, kanatlanıyor ve tekrar yüreğime konuyor.

Kitap okumak en sevdiğim eylemim. Her yerde okurum. Gördüğüm her yazıyı okurum! (Bu büyük mesele, çok yorucu ve sıkıcı:) Okuduklarımdan anlatmayı severim. Okuduğum kitap hakkında konuşma isteğim nedeniyle başladığım “Kitap ile Sohbet” 11. sezonunda. Biz 11 yıldır, her Salı buluşuyoruz, kitaplar ile sohbet ediyoruz, anlatıyoruz, paylaşıyoruz.  Bu yıl İzmir’de bir grubumuz daha var, Kadıköy ve Ataşehir’de iki grubumuz daha buluşuyorlar. Martı Kitap Kulübü büyüyor.

“Okumak, bir insanı doldurur; konuşmak onu hazırlar, yazmak ise olgunlaştırır.” demiş Francis Bacon.

Yazıyorum… Yazıyorum, çünkü anlatmak yetmiyor!

En sevdiğim bir diğer eylem yazmak, öğrendiğim günden beri yazıyorum. Sahi ne zaman öğrendim ben yazmayı? Yazıyorum, çünkü kelimelerin kağıda bıraktığı izi seviyorum, anlamlar canlanıyor sanki o izlerde, kanatlanıyor ve tekrar yüreğime konuyor. Yazıyorum, zihnimde neler biriktirmişim görmek için, okumak için yazıyorum. Yazarken yaşıyorum, derin nefesler alıyorum. Yazarken büyüyorum, evrenin derinliğine sızıyorum. Yazarken çocuk oluyorum, kuş oluyor bulutlara konuyor, balık oluyor denizin dalgalarına karışıyorum…Yazıyorum, düşlerim gerçeklerim olsun diye…

Deneme, deneyim, şiir, eleştiri yazıyorum. Hikaye yazıyorum. Yazmak ve paylaşmak aşkımla başladığım online Martı Dergisinin yayın yönetmenliğini yapıyorum. Pek çok gönüllü yazar ile 8 yıldır sürüyor,  şu anda okuduğunuz blog dergi MartiDergisi.com

Bir yaşam öyküsü yazdım. Tam 2 yıl sürdü, dinledim, anladım ve yazdım. Belki bir gün yayınlanır. Mesleğimle ilgili deneyimlerimi sürekli yazmaya devam ediyorum. Kariyerim Gelecek isimli kitabıma kitapçılardan ulaşabilirsiniz.

İlk “Yaz(ı) Kampı” fikri kitap ile sohbet buluşmalarından birinde çıktı. Orhan Pamuk’un Kar romanı izinde yaptığımız Kars gezimizde olgunlaştı. Yazmak için bir araya gelelim dedik, yazmak okumanın en yakın arkadaşı, kitap arkadaşlığımızı yazı arkadaşlığına dönüştürelim dedik. Biliyoruz, yazmak aslında tek başına olmayı gerektiriyor. Aynı zamanda, yazmak için zaman ayırmak, odaklanmak, bu eylemi yaşamak gerekiyor. İşte biz bu eylemde oluyoruz yazı kampında.

İlk kampımız ‘Kadınca Yazmak’ teması ile gerçekleşti. Sevgili Latife Tekin’in kurucusu olduğu Gümüşlük Akademisi‘nde yaptık. İlk çalışmamızın adını da birlikte koyduk. Kadınca kelimesi hayatıma örnek aldığım kadın yazar, rahmetli Duygu Asena’nın yayın yönetmeni olduğu ülkemizin en önemli dergisi ile girmişti. Bir zamanlar kadınları bilgilendirme ve bilinçlendirme konusunda en önemli dergi idi, aynı dokuyu taşıyan bir dergi yok şimdilerde. İşte biz de kadınca hallerimizi yazmak için buluştuk farklı yaş ve deneyimdeki kadınlarla, hayatın farklı renklerinde, farklı zaman çizgisinde, farklı duygular ile birlikte aktık. Geçen yıl gerçekleşen kampta kendimize daha çok odaklandık, katılanların hepsi kadındı yine. Çalışmamıza erkekler de katılabilir. Çağırıyorum…

“Yazmak, aynı zamanda susmak, söylememek, sesini kesmek demektir, gürültüsüz haykırmaktır.” -Marguerite Duras

İstanbul’da da başladık Yaz(ı) Kampı atölyesine. Bu yıl Antalya’da da yaptık. Ayrıca kampımıza katılanlar ile  aylık buluşmalar yapıyoruz. 

Umuyorum, edebiyatın gücünü ve keyfini hep yanımızda hissederiz, okumanın, okuduklarımız hakkında konuşmanın ve yazmanın sihrini yaşarız kamp boyunca. Kendimizi daha iyi tanıdığımız, farkındalıkla sevdiğimiz, duygularımızı özgürce kağıtlara ve doğaya bıraktığımız bir kamp olsun.

Yaz-ı Kampı süresince okuduğumuz kitapları, hayatı konuşacağız, kendimizi gözleyeceğiz, keşfedeceğiz ve yazacağız. Bu kampta ana meselemiz yazmak olacak. Neden yazıyoruz, nasıl yazıyoruz? Bireysel olarak yazma amaçlarımıza odaklanacağımız bir çalışma olacak. Konuk yazarlar, eğitmenler, yayıncılar ve editörleri dinleyeceğiz.  Hikayesini bize anlatacak ilham verenler dinleyeceğiz. Öğrenerek, keşfederek yazacağız.

İstanbul’da haftalık çalışmalar yapıyor, her hafta aynı gün ve aynı saatte buluşuyoruz ve toplam 12 hafta sürüyor.

Çalışma süresince online destek veriyorum. Program hakkında detay bilgi almak için bana yazın lütfen. ben@yaseminsungur.com 

Gümüşlük Akademi’de 1 hafta “Yaz(ı) Kampı” yapmaya devam ediyoruz.

7 gün, 6 gece yazmak için kamp yapıyoruz. 2019’da Haziran ve Eylül aylarında Gümüşlük Akademisi’nde kamplarımız devam edecek.

Birlikte #kitapprojesi de yapacağız. 

Sevgiyle, kitaplarla, içinizden akan kelimelerin anlamında kalın…

Katılın aramıza “KİTAP ile SOHBET” Martı Kitap Kulübü

Yasemin Sungur / #HayatÖğrencisi

Önceki İçerikHikayeler
Sonraki İçerikÇocuk Gelişimcilerin Konya’dan İstanbul’a Müze Düşleri
Yıllar önce okul dönemimin bittiğini söyleseler de ben hayatın tutkulu bir öğrencisi ve seçip aldıkları, özünden kattıkları ile sen izin verirsen ben bir rehber. Ben bir Özgür Martı. Ben bir düşleyen. Kanatlarım ile gelişime, paylaşıma ve değişime keyifle uçarım. İçimizde yaşayan gerçek Martı Jonathan’lara ulaşmak için MartiDergisi.Com’u uçurdum. Şimdi hep birlikte uçuyoruz. Kitapdaşlarımla birlikte Kitap ile Sohbet ederim ve onları İstanbul Oyuncak Müzesin de baş konuk olarak ağırlarım. Oyun oynamayı bırakmadım. Hayatı kelimeler ile anlatmayı, yazmayı ve onların büyüsüne kapılıp Yaz(ı) Kamplarımı keşfe dönüştürmeyi bilirim. Harekete Geçmeyenleri enerjimle uyandırırım. Sevgiyle nefes alıp, şiirle güne başlarım. Aşk ile Can oğlum ve Ceren kızımla, evrende hayat bir başka güzel. Şükür...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz