Patilere El Uzatmak… Neler Yapabilirsiniz?

Patili bir dostunuz varsa, sırtınız yere gelmez. Gerçekten! Onlar verdiğiniz emeği de, sevgiyi de, sabrı da son kuruşuna kadar öderler, hatta borçlu bile çıkarsınız.

Çok ama çok  istemenize rağmen, bazen şartlarınızın evinizi onlara açmanıza engel olduğunu anlayabilirim. Kimisi çokça seyahat eder, kimisinin astımı vardır, kimi maddi yetersizliklerin olduğu bir dönemden geçiyordur, kimisi ise bağlanmaktan ve kaybetmekten korkmuştur. Tüm bunlar patili dost edinmek için engel değil! Onlara yardım edip, dostluklarını kazanmanın pek çok yolu var. Siz isteyin yeter!

Soğuklar başladığından beri sokak canları için hayat iyice zorlaşmaya başladı. Kuşlar yiyecek bulmakta zorlanıyorlar, camınıza biraz bulgur, ekmek kırıntısı bırakabilirsiniz. Yemek atıklarınızı bir kap içinde çöp yakınına bırakabilirsiniz.

Eğer anneniz, babanız veya eşiniz eve bir patili dost girmesine her şeye rağmen “hayır” diyebiliyorsa yılmayın! Tüm barınaklar sizin eviniz, tüm barınak çocukları sizin çocuklarınız!  Her cinsten, her boydan patili çocuklarla dolu barınaklar. Türkiye gerçeklerinde sokaklarda gördükleri şiddet ve işkenceler nedeniyle barınaklara doldurulanlardan tutun da, binlerce dolara bir petshop’tan alınmış ve terk edilmiş cins köpekler var barınaklarda.

Barınaklar Yardım Bekliyor

Barınakların ihtiyaçları çok. Süt, makarna, ekmek, kuru mama, palet, karton, gazete…  Evinize aldığınız gazeteleri atmaz saklarsanız, bebeklerin betonda yatmalarını engellemiş olursunuz. Evinizde artık kullanmadığınız kıyafetler, örtüler, çarşaflar mı var? Ve o kadar eskimiş ve yırtılmışlar ki, bir insana verilecek durumda değiller mi? Atmayın! Barınak bebeklerinin paletleri tahtadan. O tahtalarda yatmamalarını, bir parça daha ısınmalarını sağlayabilirsiniz.

Bu minik “Krema“ henüz 3 aylık bir kremalı tekir. Bir gün aniden Eyüp”te bir mezarlık duvarında ortaya çıkıverdi. 1 aylık bile değildi. O günden beri bir şekilde besliyorum ama o çok insancıl. Sevilmek için insanların peşine takılıp,yola çıkıyor. Mama verdiğinizde, mamadan önce size koşuyor. Bu arada mamaları büyük kediler yiyip bitiriyorlar. Yağmurlu bir günde yol ortasında kulaklarında sular akarak insanların peşinde koşarken yakaladım onu. Birileri okşamıştı, o da peşine düşmüştü bile. Evimde viral hastalığı olan 4 aylık bir miniğim var ve hastalığı nedeniyle aşılanmıyor. Eve götürürsem onu da hasta edeceğim. O, sağlıkla devam edeceği güzel ve sıcak bir yuvayı hak ediyor. Lütfen ona yuva bulalım.

Sahiplenmek isteyenler için iletişim: 0 544 396 15 51

Evet birkaç kutu sütle birkaç yavrunun kemiklerinin slotstatoridge gelişmesine casino yardım edebilirsiniz. Kendinize alırken marketten alacağınız iki paket makarna bile onlara mamasız günlerde karınları tok uyuyabilmek için yardım edecektir. İki kahve veya iki paket sigara parasına 15 kg kuru mama alabilirsiniz. Maddi gücünüz biraz iyi durumdaysa, biraz daha fazlasına üzerinde isminiz yazılan bir kulübe hediye edebilirsiniz onlara. Yağmurda çamurda içine kıvrılıp uyuyabilirler.

Pek çok evcil hayvan ürünü satan site artık barınaklara da mama ve ihtiyaç maddesi ulaştırıyor. Pek çoğu kliniklerde tedavi altına alınıyorlar. Onların tedavisi için her ay ayıracağınız 5-10 lira bile çok şey ifade edecektir. Ama en önemlisi onların gönüllülere ihtiyaçları var. Onlara kafes ardındaki terkedilmişliklerini unutturacak, başlarını okşayacak, belki biraz kafesten çıkarıp gezmelerini sağlayacak, fotoğraflarını çekip, yuva bulmalarına yardım edecek, biraz oyun oynayacak… Umutları solmadan, gözlerindeki yaşam ışığı tükenmeden onlara ellerini uzatacak birilerine ihtiyaçları var en çok. Hafta sonu 1 gün bir kaç saat bile onlara yeter de artar.

Bu aralar bolca etkinlik düzenleniyor. Şiddete uğrayan hayvanların haklarınının 5199 sayılı kabahatler yasasından çıkartılıp T.C. Kanunlarına alınması için yürüyüşler, imza kampanyaları düzenleniyor. Her pati dostu meclisten geçecek tasarıyı bekliyor. Onlar konuşamıyorlar ve bu yüzden de haklarını arayamıyorlar. Onların sesi, siz olabilirsiniz. Hakları siz sorarsanız aranıyor.Bu etkinliklere destek verip, yaşam koşullarının iyileştirilmesi için bir adım atabilirsiniz. Bakın onlar için ne çok şey yaptınız!

Hemen şimdi size en yakın barınağa, rehabilitasyon merkezine ulaşıp, konuşmakla işe başlayın.  Herkesin yapabileceği mutlaka bir şeyler var ve yardımın küçüğü büyüğü yok! İçinizdeki sevgi paylaştıkça artacak ve bir patili dosta uzattığınız dostça eliniz size huzur olarak geri dönecek.

Eğer nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız, bana ulaşın. Birlikte el uzatalım, olmaz mı? :) [burcu.tuzun@gmail.com]

Burcu Tüzün

Önceki İçerikYaş 35, Yolun Yarısı Eder
Sonraki İçerikEtkili Ebeveyn Olmak İçin

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz