Okurun Gözünden: Serdar Salepcioğlu’ndan “Damdan Düşen Bilir”

“Dikkat Satıcı Giremez” ve “Ne Olmazsa Satış Olamaz” kitaplarının yazarı Sevgili Serdar Salepcioğlu’nun yeni kitabı “Damdan Düşen Bilir”i büyük bir keyifle okudum. 

Kitabın bence en ilginç tarafı, bir “Hata Kültürü” bakış açısı ile kaleme alınmış ve hepimizin tanıdığı ünlü yazar, girişimci veya yöneticilerin sözlerine ve düşüncelerine bolca yer verilmiş olmasıdır. Bazı bölümlerde çok güzel örnekler verilmiş; okudukça hem keyif alıyor hem de yazarın düşüncelerine katılmadan edemiyorsunuz.

okurun-gozunden-serdar-salepcioglundan-damdan-dusen-bilir

Genç meslektaşım, “Satıcı Tüketen 11 Basit Hata” bölümünde satıcıların müşteri karşısında en çok yaptıkları hataları kaleme almış. Basit ve önemsiz gibi görünen ancak müşteri kaybettiren bu hataların birçoğunu deneyimli satıcıların bile yaptıklarını söylesem yanlış olmaz.

“Şirketler Şirketlerle Değil, İnsanlar İnsanlarla Çalışır” adlı bölümde, bir satıcının satış sürecine olumlu katkıda bulunup, şirketinin değerine değer katabilmesi için neler yapması gerektiği 6 madde halinde verilmiş. Bence her satıcının bu 6 maddeyi harfiyen uygulaması gerekiyor.

Sözünü ettiğim bu iki bölüm bile satış profesyonelleri için son derece faydalı konuları içeriyor. Bu nedenle satışla ilgilenenlerin mutlaka okumalarında fayda var.

Ancak kitabın içerdiği konular satışla sınırlı değil, kariyer ve yönetim için de çok değerli bilgi ve öneriler de bulunuyor. Örneğin, “Kariyer Yönetimi Soruları” bölümünde bir kariyer yönetimi için hangi soruların sorulması ve hangi cevapların aranması gerektiği anlatılmış. Sadece iş hayatında kariyerini şekillendirmek isteyenlere değil, ekibinde çalışmak için başvuran veya halihazırda ekibinde bulunan çalışanlara da altın değerinde fikirler verecek bu bölüm kitaba değer katmış.

Ama en çok “Nasıl Yönetmeli? -12 Prensip-“ başlıklı bölüm dikkatimi çekti. Bu bölümde kaleme alınan 12 prensibe birebir katılıyorum. Her yönetici veya yönetici adayının bu prensipleri okuması ve içselleştirmesi gerektiğini düşünüyorum. Satış profesyonelleri için çok kullandığımız bir söz vardır: “Bir satıcıyı öldürmek istiyorsanız, yönetici yapın”. Bu sözü iki anlamda da değerlendirmek mümkündür. İlkinde yönetici olan satıcının, satış yapma konusunda geri plana düşmesi, ikincisinde ise yönetim kademesine çıkan bir satıcının, strateji ve yönetimle çok fazla zaman geçirip, satıştan kopması sonucunda heyecan ve motivasyonunu yitirmesi olarak düşünebilirsiniz. İşte, tam bu noktada Sevgili Serdar Salepcioğlu’nun böylesi yöneticiler için bir reçete tadındaki 12 prensip, kelimenin tam anlamı ile hayat kurtarıyor.

Bu keyifli kitabı yazıp, satış profesyonellerine değerli fikir ve öneriler veren yazara ve kitabı iş dünyasına sunan sevgili dostlarım Tuba Demir ve Hakan Demir çiftini tebrik ediyorum.

 

Hakan Okay

 

Önceki İçerikHayatı İyi Yaşamak için Dört Anlaşma
Sonraki İçerikPekmezi Aydınlatmak

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz