“NAR’daki bilgelik kendi tanesinde saklıdır.’’

0
413

Bu ay Martı sayfalarında yepyeni bir atölye olarak sizlere merhaba diyoruz.

Nar Kendin Ol Gelişim Atölyesi olarak, koçluk ve kişisel gelişim üzerine atölyeler düzenliyoruz. Kadıköy Bahariye ‘de sıcak ve doğal bir atmosferimiz var. Çünkü ayırt edici yanımız kişilerin Kendi Ol’malarına çok önem veriyoruz.

Yaşamdaki yolculuğumuzda zaman zaman sıkışıyoruz. Bazen bize bağlı bazen dış çevre koşullarına bağlı olabiliyor.

Bu sıkışmışlığımız bizi yıpratabiliyor kendimize ait olmayan enerjileri taşımamıza sebep oluyor. Bunun sonuncunda şikayet eden, memnuniyetsiz, mutsuz bir halde bulabiliyoruz kendimizi.

nar1Bunun çıkış noktası Kendin Ol’mak diyoruz, Nar Atölye kurucuları olarak .

Çünkü sadece kendin olduğunda özgürleşirsin duygularından, kabul edersin olduğu gibi kişileri, yaşanılanları, koşulsuz sevmeyi bilirsin, bir kişiyi dinlerken onunla empati kurmayı, güzel egonu sevmeyi ve onu kendi yararın için kullanmayı öğrenir, fark edersin. Sende yarattığı özgürlüğünün tadını çıkarır. Yaşamda dans etmeye başlarsın. Sakın bu süslü cümleleri bırak imkansız bu ,sen nerede yaşıyorsun ? Dünya yanıyor, insanlar zor durumda demeyin. Evet dünya dönüyor ve tüm bunların içinde hem iyi hem kötü zamanlar, an’lar ve paylaşımlar var. Tıpkı ying ve yang gibi.

Her şey dengeli olduğunda diğerinin birbiri ile ilişkisini anlıyorsun. Sizce hep kötü mü olmalı yada hep kötü mü hissetmeliyiz. Peki bugün doğan bebek bu kötü şeyleri yaşamak için mi doğuyor dersiniz. Hayır onunda yaşayacağı güzellikler var . Onun için doğuyor bu yaşama o da bir güzellik katmak için doğuyor ışık olmak için doğuyor bebekler. Onlara kötüyü, zoru, korkuyu öğreten bizler oluyoruz. Biz onların önünde onlardan daha tecrübeliyiz .Bu tecrübemizin iyi ve mutlu, huzurlu, değerli yanlarını değil. Hep tıpkı bize yapıldığı gibi korkulu, endişeli, kuralcı yanları öğretiyoruz. Bize de bunu yapmadılar mı ?

Anne Babalarımız kendi doğruları ile ,eğitim sistemimiz kendi politikaları ile bize bir sistem öğretmek istediler. Değişen sistemler sonunda sorunun ne olduğunu unuttuk ,kime göre neye göre doğru olduğunu bilmez olduk. Sıkışıp kaldık.

Mutsuz olduk. Olgunluk yaşlarımızda 40 yaş diyorum ben buna ,sanki yeniden uyanış yaşıyor, kendimize sormaya başlıyoruz .Ben ne istiyorum ? Ben kimim ? … Belki bu sebeple son zamanların modası koçlar ortaya çıktı. Moda koçu, imaj koçu, eğitim koçu, diyet koçu, spor koçu vs. Halbuki kendimizden uzaklaştık. Eğer sistemi değil kendimizi tanıyarak sistemi sorgulayan ve uyum sağlayan bireyler olsaydık. Öz kimliğimizin farkında olurduk. Bilirdik neyi neden sevmediğimizi, farkında olurduk seçimlerimizin olduğunu.

nar2Fark etmek her şeyin başlangıcı oluyor. Değişim mi dönüşüm mü derseniz. Fark ettiğimizde tutum ve davranışlarımızı değiştirir, bir önceki durumdan fark edilen tarafa doğru dönüşüm yaşarız.

Dönüşüm fark etmeden olmaz.
Nar Kendin Ol Gelişim Atölyesi olarak farkındalık üzerine çalışmalara önem veriyoruz. Çocuklar, gençler geleceğin liderleri yeni deyimi ile yönderleri. İşte bu yüzden çok önem veriyoruz. Çocuk gelişimine ve gençlerin hayallerinin hedeflere dönüşmesine. Bu bağlamda Öğrenci koçluğu, Kariyer koçluğu çalışmaları yapıyoruz. Bireysel koçluk çalışmalarımız her zaman devam ediyor. Bununla birlikte özel tasarımımla oluşturduğum ‘’Kendin Ol’’ atölye çalışmamız 5 haftalık modüller halinde yıl boyunca devam ediyor. NLP ile koçluk, Duygusal Özgürlük Teknikleri ve Reiki ile şifa çalışmalarımızı ben uyguluyorum.
Her zaman oksijen aldığımız hobi alanlarımız olmalı dedik. Kişisel gelişimde bize göre kendimizi değerli hissetme algımız çok önemlidir. Hobilerimiz bize bu hissimizi yaşatır fark ettirir. Bu yüzden sanat atölyelerimiz var. Profesyonel fotoğrafçı Taner Atilla Berk yönetiminde ve her biri kendi alanında kendini işine adamış profesyonel öğretmenlerle çalışıyoruz. Fotoğraf atölyesi, resim atölyesi, çocuklara senaryo yazma, yaratıcı yazarlık ve zihin haritaları ile zaman yönetimi atölye çalışmalarımız devam ediyor. Psikoloğumuz eşliğinde çeşitli gelişim testleri ile uygulamaları ve ‘’Etkili Anne& Baba Çocuk ‘’ atölye çalışmalarımızda çocuk olmayı onların gözünden bakmayı öğreniyoruz.

Sömestrde çocuklarımıza yönelik faydalı ve keyifli tüm aktivitelerimizi www.narkendinol.com web sitemizden takip edebilirsiniz. Nar Kendin Ol Gelişim atölyesi kendiniz olduğunuz ve kendinizi mutlu hissettiğiniz an’da sizinle sevgiyi paylaşmak üzere kuruldu. En önemlisi, eğer her gününüz bir önceki ile aynı ise ileriye değil geriye gidiyorsunuz demektir. “Ben tüm mesleki bilgi ve becerilerimi yanıma alarak, içine sevgimi koyarak benimle çalışmak isteyen herkesin yanında yol arkadaşı olmaya söz verdim. Benimle birlikte görmek isteyen, duymak isteyen ve kendini iyi  hissetmek isteyen herkesle birbirimize  dokunmamızı niyet ediyorum…

Sevgi ile kalın…

Öznur Yılmaz Berk

Önceki İçerikTekilanın Gerçek Öyküsü
Sonraki İçerikYaşadıklarından Öğrettiği Bir Şeyler Var: Baş Öğretmen Saadet Teyze

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz