Mama Sandalyesi Alacaklara Tavsiyeler

Aileler bebekleri için gerekli tüm eşyaları almak ve bebeklerine konforlu bir büyüme ortamı sunmak isterler. Mama sandalyesi de bebeklerin büyüme döneminde en sık ihtiyaç duyulan ürünlerin başında gelir. Bebek mama sandalyesi, özellikle bebekler ek gıda tüketimine başladığı dönemlerde tercih edilir. Ek gıda tüketiminin başladığı aylar genellikle; bebeklerin doğumu sonrasındaki 4. ve 6. aylardır. Bu aylar itibariyle bebek desteksiz oturma gibi belli gelişim evrelerini tamamladığı için mama sandalyesi tavsiye edilir. Bunun yanı sıra bebek henüz tam anlamıyla dik ve desteksiz oturamıyorsa da yastık gibi destekleyicilerle vücudunu daha konforlu bir pozisyona getirebilirsiniz. Mama sandalyesi kullanımı sayesinde bebeklerin yeme alışkanlığı kazanmasını sağlamanız mümkündür. Özellikle ek besin tüketiminden sonra mama sandalyesine alışan bebekler, mama sandalyesine oturdukları zaman yemek saatlerinin geldiğini anlayabilirler. Mama sandalyeleri farklı özelliklere sahiptir. Bu ürünlerde en çok önem verilen noktalardan birisi güvenliktir. Farklı emniyet kemeri seçenekleri ve bacakların arasında kaymayı engelleyen desteğin bulunması tercih sebebidir. Aynı zamanda dengeli bir yapıda olması da oldukça önemlidir. Bebeklerin ani hareketleri sırasında devrilme riski olmamalıdır. Özellikle tekerlekli modellerde; fren sistemi bulunmalıdır. Buna ek olarak henüz beslenme alışkanlığı kazanmamış bebeklerin etrafı çok sık kirletmesi muhtemeldir. Mama sandalyesinin tüm parçalarının kolay temizlenebilir, çıkarılabilir ve yıkanabilir özellikte olması da ürünlerin kullanımını kolay ve işlevsel hale getirir. Tercihlerinizi yaparken; bebeğinizi sandalyeye rahatlıkla oturtup, kaldırabileceğiniz özellikte olmasına da dikkat etmeniz tavsiye edilir.

Mama Sandalyesi Ne İşe Yarar?

En iyi mama sandalyesi için bazı detayları inceleyerek seçim yapmanız gerekir. Mama sandalyesi seçimi yaparken farklı faktörleri göz önünde bulundurmanız tavsiye edilir. Bu faktörler sayesinde hem bebeğinizi rahat edeceği hem de uzun kullanım ömrüne sahip olan ürünleri satın almanız mümkündür. Genel olarak mama sandalyesi modelleri 2 ya da 3 yaşına kadar kullanılabilir özellikte tasarlanır. Bu ürünler pratik tasarıma sahip olduğu için yalnızca evde değil farklı mekânlarda da rahatlıkla kullanabilirsiniz. Mama sandalyesi özellikle ek gıda döneminde kullanıldığı için; bebekler bu dönemde beslenme alışkanlığı kazanır. Buna ek olarak da bebeklerin sosyalleşmeye başladığı ve aynı anda aynı aktiviteleri aile bireyleri ile sürdürdüğü bir dönemdir. Ailesi ya da çevresindeki kişilerle aynı yemek masasında bulunan bebeklerin sosyal açıdan gelişimi de olumlu etkilenir. Mama sandalyeleri doğru kullanıldığı takdirde pek çok faydayı da beraberinde getirir. Bu faydalar arasında; bebeklerin yeme alışkanlığı kazanması, sosyalleşmesi ve el-göz-ağız koordinasyonunun gelişimi yer alır. Mama sandalyeleri geniş bir ürün yelpazesinde sıralanır. Bazı mama sandalyeleri ana kucağı ve beşik olarak da yeni doğan kullanımı için uygundur. Bunun yanı sıra gelecekte yetişkin sandalyesine çevrilebilen modeller de mevcuttur. Aynı zamanda salıncaklı mama sandalyesi seçenekleri de mevcuttur. Salıncaklı modeller genel olarak bebekler tarafından da sevilir. Bu ürünler; bebekler yemek yerken ortamı daha eğlenceli ve keyifli hale getirir.  Bu ürünleri yalnızca yemek yedirirken değil, gün içinde dinlenmek ya da keyifli vakit geçirmek amacıyla da bebeğiniz için kullanabilirsiniz. Genel olarak pek çok modelin üst kısmında gölgelik bulunur. Emniyet kemeriyle korunaklı hale getirilen bu modeller katlandığı zaman ise çok az yer kaplar. Salıncaklı modeller de kolay temizlenebilir materyallerden üretilir. Bu sayede hijyen açısından bebeğiniz için güvenle kullanabileceğiniz seçenekler arasında gösterilebilir.

Mama Sandalyesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mama sandalyesi özellikle bebeklerin düzenli yemek yeme alışkanlığı kazanmasında oldukça etkilidir. Mama sandalyesinin rahat ve güvenli olması bebeklerin yeme alışkanlığını da olumlu etkiler. Pek çok marka bebeklerin rahat etmesi için; ürünlerini Avrupa standartlarına uygun olarak üretir. Buna ek olarak bebeklerin yediği yemekten zevk alması, kendini rahat ve güvende hissetmesi için mama sandalyesinin rahat olması önemlidir. Mama sandalyesi alırken dikkat etmeniz gereken detayları bilirseniz daha doğru seçimler yapabilirsiniz. Bu detaylar şöyle sıralanabilir:

 • Mama sandalyeleri ergonomik olmalıdır. Mama sandalyesinin sırt destekli olması oldukça önemlidir.
 • Tercih edeceğiniz ürünün yan kısımlarından ayarlanabilir olmasına da dikkat etmeniz gerekir. Yan kısımlardan ayarlanabilen özellikteki mama sandalyeleri; bebeğiniz büyüdükçe ona uygun hale getirilebilir. Bu sayede hem bebeğinizi büyüdükçe yeni bir sandalye almak zorunda kalmaz hem de onun rahat etmesini sağlamış olursunuz.
 • Mama sandalyelerinde baş desteğinin bulunması da gerekir. Bebekler ilk aylarında başlarını tutmakta biraz zorlanabilir. Bu tarz durumlar için baş kısmı daraltılıp gevşetilebilir modelleri tercih edebilirsiniz.
 • Sandalyelerin sırt kısmının yatırılabilir olması da oldukça önemlidir. Yemek sonrasında ya da herhangi bir zaman diliminde siz başka bir işle ilgilenirken, bebeğinizin o alanda dinlenmesine imkan sağlayabilirsiniz.
 • Mama sandalyesinde ayak desteği kullanım avantajı sağlar. Ayak desteği sayesinde bebekler konforlu bir şekilde yemek yiyebilir ya da dinlenebilir.
 • Bazı sandalyeler tekerlekli formdadır. Tekerlekli olması da oldukça önemlidir. Tekerlekli mama sandalyesi modelleri dengeli ve güvenlidir. Çoğu modelde 4 teker kullanılır. Bu tekerlekli modelleri dilediğiniz yere kolay bir şekilde çekip, yerleştirebilirsiniz. Tekerlekli olmaları sayesinde; bebeğin ani bir şekilde hareket etmesi durumunda düşmeyi ve devrilmeyi engeller. Tekerlekli modelleri yalnızca evde değil; dışarıda da istediğiniz yerde kullanabilirsiniz.
 • Tekerlekli modellerde frenleme sistemi bulunur. Tercihlerinizi yaparken; fren sisteminin güvenilirliğine dikkat etmeniz önerilir.
 • Mama sandalyelerinin farklı yükseltme kademelerinin olması gerekir. Mama sandalyelerinin farklı yükseltme kademelerine sahip olması sayesinde; bebeğiniz, farklı yemek masalarına uyum sağlayabilir. Yemek masasında diğer aile bireyleriyle aynı konumda olan bebeklerin sofra kültürü gelişirken; sosyalleşmesine de katkı sağlanabilir. Buna ek olarak ebeveynler de bu yükselti ayarları sayesinde bebekleriyle göz temasını sürdürebilirler.
 • Mama sandalyelerinin emniyet kemeri sisteminin bulunması da oldukça önemlidir.
 • Bu ürünlerin tepsi, minder, kılıf gibi parçalarının kolay temizlenebilir yapıda olmasına da dikkat etmeniz tavsiye edilir. Yemek yemeye yeni başlayan bebekler etrafı kirletebilecekleri için hijyen açısından yıkanabilir ürünler olması size avantaj sağlar. Dilerseniz yedek kılıf alarak da bu konuda temizlikle uzun süre uğraşmadan ürünü steril tutabilirsiniz.
 • Mama sandalyesi modellerini seçerken EN 14988 ve EN 1290 güvenlik standardına da uyup uymadığını kontrol edebilirsiniz.

Mama Sandalyesi Özellikleri

Özellikle az yeri olan kişiler için katlanabilir mama sandalyesi önerisi yapılabilir. Katlanabilir mama sandalyesi modelleri az yer kaplaması sayesinde ebeveynler tarafından tercih edilir. Aynı zamanda bu modellerin katlandıktan sonra da tek başına rahatlıkla ayakta durabilmesi gerekir. Özellikle ebeveynlerin katlarken zorlanmaması da oldukça önemlidir. Pek çok model tek elle dahi kapanabilen, pratik tasarıma sahiptir. Sandalyelerin ergonomik bir tasarıma sahip olması da ebeveynler tarafından önem verilen bir faktördür. Ergonomik tasarıma sahip olan ürünler sayesinde bebeklerinizin vücut sağlığı korunur ve hareket özgürlüğü tanınır. Buna ek olarak oturma kısmında kullanılan kumaşlar da terletmeyen ve bebeğin cildi ile uyum sağlayan yapıda olmalıdır. Aynı zamanda mama sandalyelerinin yumuşak minderli yapıda olması da bebeklere konfor sunar. Bebekler yemek yerken çoğunlukla etrafı kirletebilir. Bu nedenle de sandalyelerin, minderlerin ve kılıfların temiz kalması önemlidir. Bu minderlerin ve kılıfların kolay temizlenebilir olması ebeveynler tarafından tercih sebebidir. Bunun yanı sıra mama sandalyelerinin ön kısmında geniş tepsi tarzı parçalar bulunur. Bu parçalar özellikle bebeğin yemeklere dokunarak ve dökerek tükettiği dönemlerde hayat kurtarıcıdır. Bu aktivitelerinden keyif alan bebekler için mama sandalyeleri oldukça idealdir. Hemen hemen tüm mama sandalyelerinde tepsi bulunur. Bu tepsilerin de ayarlanabilir yapıda olması gerekir. Ayarlanabilir tepsiye sahip olan mama sandalyesini tercih ettiğiniz takdirde; tepsiyi masaya ya da bebeğin boyuna göre rahatlıkla konumlandırabilirsiniz. Kendini rahat hisseden bebekler, huzursuz olmadan yemeklerine devam edebilirler. Buna ek olarak pek çok sandalyenin tepsisi değiştirilebilir özelliktedir. Aynı zamanda bazı modellerde çift tabla özelliği bulunur. Bu modellerde üst üste iki tepsi vardır. İki tepsi birbirinden rahatlıkla ayrılabilir ve değiştirilebilir. Bu sayede bebekler yemek yerken dökmeleri sonucunda tepsiler kirlendiğinde; rahatlıkla yenisi ile değiştirebilir ve temizleyebilirsiniz. Özellikle emniyet kemeri mama sandalyelerinde olmazsa olmaz parçalar arasında gösterilebilir. Bazı sandalyelerde 5 ya da 3 noktaları emniyet sistemi bulunabilir. Tercihlerinizi yaparken kemerlerin kolay bir şekilde takılması, kapanması ve güvenilir olmasına önem vermeniz gerekir. Bu ürünlerin fiyatlandırması yapılırken; kullanılan materyaller, güvenlik sistemi, çeşidi, boyut, kolay temizlenebilir olması gibi farklı özellikler etkili olur. Geniş bir aralıkta çeşitlenen fiyatlar sayesinde her kullanıcı istediği modeli kendi bütçesine uygun fiyatlarla satın alabilir. Kaliteli malzemelerden üretilen mama sandalyesi modelleri arasından seçim yaparken bütçeniz için uygun ürünleri kolaylıkla satın alabilirsiniz.

Konforlu Bebek Mama Sandalyesi Modelleri

Bebek ürünleri üreten markalar farklı modelleri piyasaya sunar. Ebeveynler bebekleri için satın aldıkları her ürüne özen gösterir. Aileler için seçilen ürünlerin kaliteli, güvenli ve uzun ömürlü olması oldukça önemlidir. Markalar yüksek güvenliğe ve kullanım konforuna sahip, kaliteli, hafif, uzun yıllar boyunca kullanılabilecek ürünler sunar. Portatif mama sandalyesi bu modeller arasında en konforlu olanlarından biridir. Portatif modeller sayesinde bebekler aile bireyleri ile birlikte yemek masasında bulunabilirler. Bebekler özellikle büyüme evresinde çevrelerindeki her kişiyi, her hareketi ve her olayı gözlemler. Aileyle birlikte yemek masasına oturduğunda da ailelerin hareketlerini ve yemek yeme şekillerini gözlemleyen bebekler benzer hareketleri sergilemeye çalışır. Bu sayede de beslenme alışkanlığı edinilebilir. Portatif modellerin genel olarak belli taşıma kapasitesi mevcuttur. Pek çok model yaklaşık 15 kilograma kadar taşıma kapasitesine sahiptir. Bunun yanı sıra taşınabilir mama sandalyesi modelleri de hem evde hem de başka bir yere giderken konfor sağlar. Bu modeller her masaya uyum sağlayabilir özellikte olursa daha işlevsel olurlar. Taşınabilir ve portatif modelleri pratik olması nedeniyle gittiğiniz her yere yanınızda taşıyabilirsiniz. Bu sayede bebeğiniz farklı ortamlarda da yabancılık çekmeden; konforlu bir şekilde yemeğini yiyebilir. Bunun yanı sıra portatif modeller diğerlerine göre daha hafiftir. Bu nedenle de güvenlik korkusu aklınıza gelebilir. Fakat markalar portatif modellerde de bebeğinizin güvenliğini düşünerek, kaliteli emniyet kemerleriyle sandalyeleri tamamlar. Buna ek olarak bebek mama sandalyesi modelleri 3 yaşına kadar kullanılabilir özelliktedir. Aileler çocukları için ürün satın almadan önce isteklerini ve satın alacakları ürünün özelliklerini belirlemelidir. Bu aşamalardan sonra ise fiyat araştırması yapılmalıdır. Mama sandalyesi en ucuz fiyatları için fiyat sıralaması yapılabilir. Modellerin özelliklerine ve markalarına göre ürünlerin fiyatı değişir. Mama sandalyesi fiyatlarını ve özelliklerini Akakçe’de karşılaştırabilirsiniz. Akakçe’de aynı zamanda filtreleme seçeneklerini de kullanarak istediğiniz ürünleri ön plana çıkarabilirsiniz.  Sıralama seçenekleri yardımıyla, son 6 aylık fiyat geçmişine göz atabilir ve kullanıcıların paylaşmış olduğu yorumlar üzerinden ürün hakkında daha detaylı bilgi de edinebilirsiniz.

Önceki İçerikİyilik ve Kötülük Mücadelesinin Kitabı: Proti Adası’nın Esrarı
Sonraki İçerikOtomatik Hayatlar ve Mindfulness