Kendini Keşfet, Kendini Tanı

Yeni yıl için kendinize hedefler koydunuz mu?

Koyduğunuz hedefler sizi isteklerinize, arzularınıza ve amaçlarınıza ulaştıracak seçimler mi? Yoksa bunun farkında değil misiniz?

Önceliklerinizi seçerken bu belirlediğiniz hedeflerin izinde mi gidiyorsunuz?

Koçlukta yaptığımız her çalışma kendimize soru sormak ve bu cevaplara ulaşmaktır. Ulaştığımız cevapları da zamana bağlayıp gerçekleşmesini görmektir. Çünkü insan geliştikçe; daha mutlu, daha motive ve daha yaşam dolu hissetmektedir kendini.

Önerim : Kendinizi tanıyın, kendiniz ile keşfe çıkın.

Peki bu ne demektir ?

Kendini tanımak, insanın kendiyle ilgili olan her noktasını keşfetmesidir. Fiziksel özelliklerini, duygularını, düşüncelerini, istek ve arzularını, güçlü ve gelişmesi gereken yönlerini, amaçlarını, becerilerini bilmesi ve tabi bunların farkında olmasıdır. Kendimizi tanıdıkça kendimizi daha çok seveceğiz ve yaşama daha çok gerçekçi yaklaşacağız.

Kendini keşfetmeyi seven bir ergen ya da bir çocuk, yaşayacakları karşısında neler hissedeceğini, neler düşüneceğini ve nasıl davranacağını yakın bir şekilde öngörebilir. Kendini tanıdıkça da bu gelişim ruhuna ve davranışlarına olumlu yönde yansır. Zorluklarla daha kolay başa çıkar.

Örneğin kendini tanıyan bir çocuk, yaşadığı toplumda güçlü ve zayıf yönlerinin farkındadır. Bu kalabalığın içinde kaybolmadan kendi değerleri ile adım atarak farkına varır ve kendine uygun arkadaş seçer.

Biz anne ve babalar çocuğun kendini keşfetme yolculuğunda ona katkıda bulunmaya ve destek olmaya sevgi ile devam etmemiz gerekmektedir. Nasıl ki biz kendi adımlarımızı oluştururken kendi anne babamızdan destek aldıysak çocuklarımızda bizlerden destek alacaklardır.

Bu yüzden önce

  • Kendinizi tanıyın ve sonra çocuklarınıza bu fırsatı verin.
  • Çocuklarınıza yapıcı ve olumlu sorular sorun, ve tabi onlarında size soru sormalarını engellemeyin.
  • Herkesin farklı olabileceğini aklınızdan çıkartmayın.
  • Her özellik ve her yetenek eşsiz ve özeldir. Örnek; bazı insanlar güzel yazı yazarken bazı insanlar güzel resim yapabilir. Her güzel yazı yazan kişi güzel resim yapacak diye bir genelleme yoktur.
  • Çocukların kurdukları iletişim becerilerinde onlara fırsat verin ve yüreklendirin.
  • Çocuklarınızın arkadaşları ile tanışın ve kendi arkadaşlarınızı çocuklarınıza tanıştırın.
  • Yaşadığınız bir olayda duygularınızı paylaşmaktan çekinmeyin. Nelerden hoşlandığınızı nelerden hoşlanmadığınızı karşıdaki kişi çocuk dahi olsa nazikçe iletin.
  • Kendinizle ile gözlem yapın ve yakın çevrenizden geri bildirim alın.
  • Her şeye rağmen hep “Öğrenme” de ve hep “ Anlama” da kalın.
  • Her yıl “Kendinizi Anlatan” bir yazı ya da mektup yazın. Bu mektubu yıl sonunda önce kendinizle sonra da başkaları ile paylaşın.

Yazımı Mevlana’ın Mesnevi kitabından bir söz ile noktalamak istiyorum.

“Testide ne varsa, dışına o sızar.”

Zeliha Dağhan

Önceki İçerikYeni Trend; Enabler = Kolaylaştırıcı Olmak
Sonraki İçerikTükenmişlik Sendromu Nedir, Nasıl Yenilir?
Barış Manço’nun “Dağlar Dağlar” şarkısının çıktığı zaman diliminde dünyaya "Merhaba" demişim. Okumayı, yazmayı, şarkı söylemeyi ve gerçek yaşam hikayelerini izlemeyi çok seviyorum. Genç görünmek ve gençlerle birlikte olmak bana Öğrenci ve Kariyer Koçluğu yolunu açtı ve mesleğimde keyifle çalışmaya devam ediyorum. Yazar değilim fakat bildiklerimi yazarak paylaşıyorum.“İnsan insanın merhemi olur” öğretisiyle yaşamdan aldıklarımı sevgiyle size veriyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz