Hayallerinize Odaklanın

Kendinle barışık, mutlu, huzurlu olmak istediklerimizi yaptıkça, hayallerimizi gerçekleştirdikçe ulaşılan bir durum.

Kilit kelimeler; hayallerimiz ve istediklerimiz.  İkisi olmadan başarmak, mutlu ve huzurlu olmak mümkün değil!

Kuşkusuz, sürekli ve kesintisiz bir başarı, mutluluk, huzur halinden söz etmek de gerçekçi olmaz…

Biz her şeyi en iyi yapsak, yaşasak bile çevre faktörleri, sağlığımız vs gibi bir sürü nedenle olumsuzluklar yaşamamız kaçınılmaz.

Yani yaşam düz çizgi gibi değil, dalgalı akan bir süreç.

hayallere odaklanın

Kilit kelimelere odaklanmak ve onları gerçekleştirebilmek ancak dalgaların boyunu, sıklığını, etkisini değiştirebilir. Hafif çırpıntılı mı, çok dalgalı mı, fırtınalı mı bir hayatımızın olacağını belirler, yaşam kalitesi dediğimiz şeyi etkiler.

Kısacası tahammül edilebilir, alaşağı etmeyecek kadar dalgalı bir hayat ve sürdürülebilir bir yolculuğun dümeninde olmak istiyorsak, o zaman kilit kelimelere odaklanmak, onları gerçekleştirmeye yarayacak eylemler içinde olmak şart.

  1. Hayallerimiz olacak, onları tıpkı bir film, proje, şarkı gibi zihnimizde ilmek ilmek adım adım kurgulayacak, planlayacağız ve…
  2. Somut, net isteklerimiz haline dönüştürecek, onlar için yaşayacağız.

Bunu yapmazsak başkalarının istekleri, hayalleri için yaşamış, onlara katılmış ya da katlanmış oluyoruz.

Blog’unuz, Facebook’unuz var mı?

Eğer bu yazıdan etkilendiyseniz, hayallerinizi kurmak, bulmak ve isteklerinizi netleştirmek için, bir egzersiz yapın.

Kendinizi tanıtacak bir materyal hazırlayın. Bir taşla  iki kuş vurun. Hem kendinizi bulun, hem onu kullanarak istediğiniz işe kavuşun. İster bir yere başvurmak, ister kendi işinizi tanıtmak için; mutlaka derli toplu, kolay anlaşılır, dikkat çekici bir tanıtımınız olmalı.

Farkındasınız, artık CV’ler pek işe yaramıyor. Tüm bu işten anlayanlar diyor ki; “Tamamen averaj bir CV, ortalama bir akademik geçmiş ve iş tecrübesi ile en iyi işi bulmayı düşünmek, kendini kandırmaktan başa bir şey değildir!”

İşe alım yapanlar pek çok kişinin sadece, üstelik de berbat ve çooook sıradan bir CV yollayarak iş bulmayı, bu konuda birilerinin ona yardımcı olacağını zannetmesinden yakınmakta. Bunu yapmak tamamen boşuna zaman tüketmek demek, haberiniz olsun.

  1. CV devri kapandı sayılır. Hala geçerli ise de çok dikkat çekici ve akıllıca hazırlanmış olmalı
  2. CV’lerin yerini Blogunuz, Linkedin, Facebook, Youtube, Vimeo hatta Twitter ve sözlükler gibi sosyal ağlardaki paylaşılan profilleriniz, oralardaki haliniz, linkleriniz, like’larınız, hakkınızda konuşulanlar, Google Siciliniz alıyor.
  3. Yazdıklarınızda özgeçmişinize, yaptıklarınıza bakılıp, etkileniliyor, ancak karar verilmesindeki etken  ‘yapacaklarınız – özgeleceğiniz’, vaat ettiğiniz olumlu beklenti oluyor.

Haydi bunları dikkate alarak kendinizi bir anlatın bakalım, ortaya ne çıkacak?

Hangi yaşta olursanız olun, hayat kalitenizi, dalga boylarınızı ayarlamak için hayallerinize ve isteklerinize odaklanın, gerisine boş verin. Ancak bunu yaparsanız kendinizi bulur, tanır ve başkalarına da tanıtabilirsiniz.

Kolay gelsin! Yaparsanız, emin olun; Gelecek Güzel Gelecek…

Ufuk Tarhan

 

Önceki İçerikİşimiz Değişim Yaratmak: Koçluk
Sonraki İçerikBu Dünyadan Bir Barış Geçti

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz