Hayallerin Peşinden Gitmek

Güneş Akdoğan, on yıldır hayalini kurduğu, planlarını yaptığı bir yolculuğa çıktı. 2 Ocak 2012’de başlayan bu yolculuğunda, vize uygulamasına karşı durarak, seyahatin mümkün olacağını göstermeyi amaçladı. Kendisine, yolculuğu sırasında tanıştığı ve Fransa’dan Sırbistan’a yürüyerek gelen Sandrine Chamussy yol arkadaşlığı yaptı. İkili, aynı zamanda alternatif seyahat şekli olan yürüyüşü deneyimleyerek gerçek hayatları, gerçek mekânları keşfetti ve bizlerle de paylaştı.

Güneş Akdoğan’ın bu yolculuğu, onu izleyip bağışta bulunanların destekleriyle gerçekleşiyor. Bağışta bulunan herkese bulundukları yerlerden bir posta kartı yolluyorlar. Web siteleri için barındırma Vargonen (http://www.vt.com.tr) ve İzmir Özel Kent İzmir Diş Polikliniği sponsorları oluyor.

İlk durak Sırbistan’da bulunan komün Porodica Bistrih Potoka oluyor. Güneş Akdoğan, yazar Bozidar MANDIC (Boshko)’nun yanında iki ay süre ile yalıtılmış bir köy evinde yaşama fırsatını elde ediyor. Ve burada, Sandrine CHAMUSSY ile yolları kesişiyor ve birlikte Mart ayında Balkan ülkelerini yürüyerek keşfetmeye karar veriyorlar. Sırbistan’ın Uzice kentinden başlanan yürüyüş süresince Bosna Hersek, Karadağ ve Arnavutluk’u  aşarak, Makedonya’ya varıyorlar.

Yolculukları boyunca çadırda kamp kurarak konaklıyor ve kendi yemeklerini pişiriyorlar. Zaman zaman evlerine davet edenleri de geri çevirmiyorlar Destek olan, ikramda bulunan herkesle hatıra fotoğrafları çekiliyor ve ilk fırsatta bu fotoğrafları adreslerine postalıyorlar. Yol boyunca ne türde bir iklimle karşılaşacakları belli olmadığından, çantalarında 4 mevsimlik malzeme bulunuyor. Su, yemek ve malzemeler ile birlikte çantalarının ağırlığı yaklaşık 20 kg. civarında. Şimdiye kadarki yolculuklarında, arı ve böcek sokmaları ile su bulma dışında önemli bir sorunla karşılaşmıyorlar. Ülkeleri aşmak genelde birkaç ay sürdüğü için, farklı dilleri de öğreniyorlar.

Bundan sonraki hedefte, okyanusu geçecek bir tekne sahibi denk gelir ise, Güney Amerika’ya rüzgâr ile seyahat etmek ve yolculuklarda edinilen deneyimleri bir kitapta toplamak var.

Tam 400 yıl sonra Evliya Çelebi’nin izinden dünyayı keşfe çıkmış bir 21. yüzyıl seyyahının hikâyesini www.drummerlizard.com ‘dan, yol arkadaşı Sandrine Chamussy’nin web sitesi (fransızca) http://www.sandperiple.com ‘dan ve http://about.com/nomadlizard adreslerinden takip edebilirsiniz.

Önceki İçerikİspanya'nın Azgın Boğası Madrid
Sonraki İçerikMutfak Sanatları Akademisi Eğitmen Şef Cem Erol ile Kariyer Sohbeti

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz