Graziano Cecchini Kimdir?

0
483

Graziano Cecchini, Roma’da 22 Ekim 1953’te doğmuş, her güne sanata ait bir şey yaparak başlamış, her anını sanatsal faaliyetlerle değerlendirmiş bir sanatçı…

Çocukluğunda tüm oyuncakları, karakalemler ve boyalardı. Her zaman sanat söz konusu olduğunda ögrenerek, danışarak ve araştırarak konulara yaklaşmış ve mutlaka bilmediği noktaları okuyup, öğrenip uygulamıştır.

Graziano Cecchini1Doğduğu şehir olan Roma’da, yürüyüş yaptığı yolları hep “studio” olarak görmüştür. Roma şehri mimari ve sanatsal açıdan o kadar zengindir ki, Michelangelo, Bernini gibi dahi sanatçıların eserleri, kiliseler, çeşmeler, meydanlardaki heykeller ile adeta donanmıştır.

G. Cecchini, bütün bunların arasında yaşama şansına sahip olduğunu iyi bilir ve tüm bunlardan esinlendiğini belirterek, ”Sanat yapmam ve en üst seviyede sanat yapmam lazımdı…” der.

17 yaşında ilk sergisini açtı, üstün başarı gösterdi, bu başarıdan sonra, bir sanatçı olarak insanlara bir mesaj vermek üzere sanat alanında, çeşitli teknikler geliştirmek gerektiğini düşünerek, hep çalıştı ve araştırdı. Bu arada ailesi, çocukları, seyahatleri ve hayatını kazanmak üzere çabaları oldu.

2007 yılının 19 Ekimi’nde futurist bir düşünce ve akım yaratmak üzere, doğru zamanı seçtiğini kanıtladı. L’azione Di Fontana Di Trevi (Roma’daki Trevi-Aşk çesmesi) teknik açıdan karmaşık bir olaydı ve sosyal açıdan insanlığa bir mesaj veriyordu, çeşmenin suyu zarar vermeyen kırmızı boya ile renklendirilmişti…

Bu olayın gördüğü ilgi üzerine, araştırmalarına ağırlık vererek, 2008 yılının 16 Ocak günü, ikinci Futurist olayı yaratıyor. G. Cecchini bu olayın kurgulanmasında, insanların her duyusuna hitap etmeyi istedi ve bunun için titizlikle çalıştı. Roma’daki İspanyol merdivenlerinin tepesindeki kiliseden (Trinita’ dei Monti) aşağıya doğru bırakılan 500.000 renkli plastik topun, merdivenlerden zıplayarak aşağıya doğru inmesi, her birinin hareketi , çizdiği yol, aşağıya inerken çıkardığı ses ve sonuçta topların toplandığı yer… Her şey o derece anlam taşımaktaydı bu sanat olayında… Zira, futurist bir akımı temsil ettiği kadar, çağdaşlığı ve bereketi de temsil etmekteydi. “Tüm araştırma ve artistik prodüksüyonlarımın tabanında, aksiyon, düşünce, araştırma, çok renk var olmalı… Sonuçta tüm olayı gerçekleştirebilecek hale getiren, bunların birleşimi ve kurgusu ”diyor sanatçı…

Tens of thousands of coloured plastic balls fill the Spanish steps and Bernini’s “Barcaccia” fountain in Rome, Wednesday, Jan. 16, 2008. The prank was pulled by Graziano Cecchini, the same man who coloured the Trevi fountain red in October. Photographer: Chris Warde-Jones/Bloomberg News

Giorgio De Chirico’dan çok etkilendiğini belirten G.Cecchini, Foundation of Chirico ile Miami, New York, Los Angeles ve İtalya‘da çeşitli sergilere katılma şerefine nail olmuş, nadir sanatçılardandır.

Politik olayları yaratıcılığıyla, futuristik sanat olaylarıyla desteklemiş, 2008-2011 yılları arasında memleketindeki politik olaylarda hayli aktif rol almıştır.

Fontana di Trevi’deki (Trevi-Ask çeşmesi) yaratıcılığının önemi ve resimleri, Taschen adlı dünyaca ünlü bir katalogda yayınlanmış, gazete, mecmua ve TV programları, bu yayına geniş yer vermiş, sanat dünyasında bu olay uzun süre yankılanmıştır.

2011 Aralık–2012 Şubat arasında Francesca Barbi Marinetti’nin küratörlüğünde Roma Via Margutta da bir sergisi gerçekleşmiş, çok ilgi çekmiştir.

2012 Temmuz ayında, “Alta Roma” adlı sergisi, iki ay boyunca çok ilgi görmüş ve Roma’daki Kostüm & Moda Akademisi tarafından özel koleksiyona alınmıştır.

Graziano Cecchini Roma’da ailesiyle yaşamakta ve sanatla iç içe bir hayat sürdürmektedir. Bugünlerde bir oğlu var , o yüzden çok mutlu! Sanat dünyası, bu mutluluğundan ortaya çıkacak, yeni bir sanat olayını sabırsızlıkla bekliyor…

Feza MADENLİ AKTAN

Önceki İçerikGerçek, Sadece Gerçekten İstemek Demektir! 3
Sonraki İçerikYeni Zelanda’da Eko Tatil ve Zaman Kavramı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz