Anlıyorum ve benden farklı düşündüğünü farkındayım…

0
421

İletişim sadece bilgi alışverişi değildir. İletişimde mesaj verilir ve mesaj alınır. Tamamı duyguyla sarmalanmıştır.  İletişim bir eylemdir. İletişim eyleminin amacı olmalıdır. Duygudan bağımsız değildir, harekete geçiren duygulardır.
İletişimin amacı, “anlamak”, “anlatmak” ve “anlaşmak” olmalıdır.
yaseminsungurİletişim; ne söyleyeceğimizi bilmek, bunu ne zaman söylemenin daha uygun olacağına, nerede söylemenin doğru olduğuna karar vermek, en iyi nasıl söyleneceğini düşünmek, akıcı bir dille ve karşımızdaki kişiyle göz ilişkisi kurarak konuşabilmek, dikkati yoğunlaştırarak dinlemek, gözlemlemek ve verilen tepkiyi fark edebilmektir.

Sağlıklı iletişim için; düşüncelerimizi ve davranışlarımızı olumlu hale getirecek alışkanlıklar geliştirmeliyiz.
Olumlu Olun, beyin olumluya cevap verir.

“Ne istiyorsun? Neden? Nasıl yapacaksın?” sorularına olumlu cevaplar verin. Yapmak istemediklerinizi değil, yapmak istediklerinizi konuşun. Şikâyet etmeyi bırakın, istediklerinizi anlatın.
İnanın, amacınıza, kendinize ve eylemin taraflarına inanın.
Keşfedin, kendinizi, tarafları ve konuyu öğrenmek için, keşfedin, konuşun.
Güvenin, Karar verme şeklinizi bir daha gözden geçirin. Çoğu zaman ilk verilen kararlar daha doğrudur unutmayın. Kararsızlık bir konu hakkında kötü karar vermekten bile daha acıdır. İç sesinize güvenmezseniz, büyüyemezsiniz.
Dinleyin, çoğu zaman birini dinlerken kısa sürede kafamız başka yerlere gider ve dağılır, konudan uzaklaşırız. Kelimeler ve duyduklarımız bizim için bir şey ifade etmez. Karşınızdaki insanı mutlaka dinleyin.
Yaratıcı olun, etkilemek için yeni fikirlere her zaman ihtiyaç var.
Dokunun, insanlar dokunmayı sever ve dokunulmasını da ister. Dokunmak sevgi, ilgi ve anlamındadır ve bizi daha iyi hissettirir. Konuşurken arkadaşınızın koluna, sırtına dokunun.
Gülün, iyi ve sağlıklı görünmek, olumlu eylemleri geliştirmek ve iletişim süresince paylaşmak için.

Anladığınız, anlaşıldığınız, anlattığınız, anlatmaya fırsat verdiğiniz ve anlaşmak için farklılıklara saygı gösterdiğiniz, farklı fikirlerinize saygı gösterilen iletişim eylemleri diliyorum.

Karşınızdakini tüm fikirleri ile kabul edin, yoksa asla anlayamazsınız.

Anlatabildim mi?

İletişimin 3 A’sı hep sizinle olsun.

Sevgiyle nefes alın…

Önceki İçerikGüzelliğe Giden Bir Girişimcilik Hikayesi
Sonraki İçerikÖfori ve #direngeziparki
Yıllar önce okul dönemimin bittiğini söyleseler de ben hayatın tutkulu bir öğrencisi ve seçip aldıkları, özünden kattıkları ile sen izin verirsen ben bir rehber. Ben bir Özgür Martı. Ben bir düşleyen. Kanatlarım ile gelişime, paylaşıma ve değişime keyifle uçarım. İçimizde yaşayan gerçek Martı Jonathan’lara ulaşmak için MartiDergisi.Com’u uçurdum. Şimdi hep birlikte uçuyoruz. Kitapdaşlarımla birlikte Kitap ile Sohbet ederim ve onları İstanbul Oyuncak Müzesin de baş konuk olarak ağırlarım. Oyun oynamayı bırakmadım. Hayatı kelimeler ile anlatmayı, yazmayı ve onların büyüsüne kapılıp Yaz(ı) Kamplarımı keşfe dönüştürmeyi bilirim. Harekete Geçmeyenleri enerjimle uyandırırım. Sevgiyle nefes alıp, şiirle güne başlarım. Aşk ile Can oğlum ve Ceren kızımla, evrende hayat bir başka güzel. Şükür...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz