Yeni Dünya Düzeninde Metaverse

0
1548

İrlandalı yazar George Bernard Shaw’ın “Mantıklı insanlar, kendilerini dünyaya adapte eder, mantıksızlar dünyayı kendilerine adapte etmeye çalışır. İlerleme bu yüzden tamamen mantıksız insanlara bağlıdır.” sözünü bir yerde okumuştum. Okur okumaz bu söz bana çok etkileyici gelmişti. O günden beri karşıma çıkan her yeniliği araştırarak öğrenmeye çalışıyorum. Şu an tüm dünya pandemiyle birlikte, ekonomik ve küresel krizle mücadele ederek yerinde sayarken, birileri ısrarla ilerliyor. Metaverse, MetaHuman, Web 3.0 gibi gelişmelerle sanal alem yerinde durmuyor. Hal böyle olunca da gelişimleri yakından takip ederek araştırma yapmak gerekiyor.

Metaverse kavramı ilk kez 1992’ de Neal Stephanson’ın ‘Kar Çöküşü’ (Snow Crash) adlı kitabında karşımıza çıkıyor. O günden bugüne kadar adı pek bir yerde geçmese de dünyanın en büyük firmaları konu hakkında gerekli çalışmalarla olayın bir parçası olarak sahnede yerini çoktan almış durumda…

Peki nedir bu Metaverse? Neden bu kadar ilgi görüyor?

Fiziksel arttırılmış gerçeklikle, sanal gerçekliğin bir araya gererek Metaverse yani ‘Evrenin Ötesi’ adını verdiğimiz, online dünyalar topluluğu anlamına geliyor.

Söz konusu sanal evren, pandemiyle hayatımıza yavaş yavaş girerken pek çoğumuz oyun dünyasından buna aşina olup Metaverse’ de arsalarını alarak kendine yeni bir düzen kurmaya başladı. Bu hepimizin VR gözlük takarak içerisinde dolaşabileceğimiz, çalışabileceğimiz, alışveriş, seyahat, konser gibi birçok aktivitenin var olduğu bir ortam. İnsanı bilgiye ve rahatlığa kolay ulaştıran yapısıyla da tüm ilgiyi üzerinde daha da çok çekeceğe benziyor. Bazılarımız ise ‘Yeni Normal’ hayatın hala eski düzene döneceğini düşünerek tüm yeniliklere direniyor. Tabii bu noktada yazının başındaki söze tekrar dönüyoruz ve dünyanın yerinde sayanlarla değil, ileriye bakanlarla ilerlediğini hatırlamakta fayda var.

Bense bu gelişimin korku boyutundayım. Korku insanın bilinmezliğe verdiği ilk tepkidir. İnsanların böyle bir sanal evreni hayatına kabul etmesi ve çoğunluğun kullanmaya başlaması için ortada buna karşı bir ihtiyaç oluşması gerekiyor. Ve sanırım tüm sorular da cevaplar da yolumuzu yine pandemiyle kesiştiriyor. Görülen o ki Metaverse yeni dünya düzeninin en gizemli parçası ya da tüm soruların cevabı.

Elif ALİM

Önceki İçerikOkurun Gözünden: Büyüklere De Kumkurdu
Sonraki İçerikKitap En İyi Hediye mi?