Yeni Dünya Düzeninde Metaverse

İrlandalı yazar George Bernard Shaw’ın “Mantıklı insanlar, kendilerini dünyaya adapte eder, mantıksızlar dünyayı kendilerine adapte etmeye çalışır. İlerleme bu yüzden tamamen mantıksız insanlara bağlıdır.” sözünü bir yerde okumuştum. Okur okumaz bu söz bana çok etkileyici gelmişti. O günden beri karşıma çıkan her yeniliği araştırarak öğrenmeye çalışıyorum. Şu an tüm dünya pandemiyle birlikte, ekonomik ve küresel krizle mücadele ederek yerinde sayarken, birileri ısrarla ilerliyor. Metaverse, MetaHuman, Web 3.0 gibi gelişmelerle sanal alem yerinde durmuyor. Hal böyle olunca da gelişimleri yakından takip ederek araştırma yapmak gerekiyor.

Metaverse kavramı ilk kez 1992’ de Neal Stephanson’ın ‘Kar Çöküşü’ (Snow Crash) adlı kitabında karşımıza çıkıyor. O günden bugüne kadar adı pek bir yerde geçmese de dünyanın en büyük firmaları konu hakkında gerekli çalışmalarla olayın bir parçası olarak sahnede yerini çoktan almış durumda…

Peki nedir bu Metaverse? Neden bu kadar ilgi görüyor?

Fiziksel arttırılmış gerçeklikle, sanal gerçekliğin bir araya gererek Metaverse yani ‘Evrenin Ötesi’ adını verdiğimiz, online dünyalar topluluğu anlamına geliyor.

Söz konusu sanal evren, pandemiyle hayatımıza yavaş yavaş girerken pek çoğumuz oyun dünyasından buna aşina olup Metaverse’ de arsalarını alarak kendine yeni bir düzen kurmaya başladı. Bu hepimizin VR gözlük takarak içerisinde dolaşabileceğimiz, çalışabileceğimiz, alışveriş, seyahat, konser gibi birçok aktivitenin var olduğu bir ortam. İnsanı bilgiye ve rahatlığa kolay ulaştıran yapısıyla da tüm ilgiyi üzerinde daha da çok çekeceğe benziyor. Bazılarımız ise ‘Yeni Normal’ hayatın hala eski düzene döneceğini düşünerek tüm yeniliklere direniyor. Tabii bu noktada yazının başındaki söze tekrar dönüyoruz ve dünyanın yerinde sayanlarla değil, ileriye bakanlarla ilerlediğini hatırlamakta fayda var.

Bense bu gelişimin korku boyutundayım. Korku insanın bilinmezliğe verdiği ilk tepkidir. İnsanların böyle bir sanal evreni hayatına kabul etmesi ve çoğunluğun kullanmaya başlaması için ortada buna karşı bir ihtiyaç oluşması gerekiyor. Ve sanırım tüm sorular da cevaplar da yolumuzu yine pandemiyle kesiştiriyor. Görülen o ki Metaverse yeni dünya düzeninin en gizemli parçası ya da tüm soruların cevabı.

Elif ALİM

Önceki İçerikOkurun Gözünden: Büyüklere de Kumkurdu
Sonraki İçerikKitap En İyi Hediye mi?
Merhaba ben birçoğunuzun Elicim ya da Elii olarak bildiği Elif Alim. Küçük yaşlarda başlayan yazı tutkumun isyanla evrilmesi sonucu şu an karşınızdayım. Uzun yıllar mahlas kullanarak yazdım. Ülkemizde kadın olmanın verdiği baskıyı omuzlarımda ben de hissediyorum. Bu bağlamda kalem ve düşüncenin sınırları yokmuş gibi görünse de aslında var. Ama bu noktada okuyucu devreye giriyor. Kimi yazılarınız içimin balkonu oluyor derken, farkındalıklı bir uyanış başlıyor. İnsan böyle güzel motivasyonlarla karşılaşınca var olma amacına daha iyi konsantre oluyor. Bizim çocukluğumuzda hayal dünyası geniş çocuklara normal çocuk muamelesi yapılmazdı. Etraf hemen endişelenir ve doktor tavsiye edilirdi. Bu yüzden 80 kuşağı hayallerine sahip çıkamamış ve her şeyi sessizce içinde yaşamış bir kuşaktır. Ben de o kuşaktanım. Tüm bunlara inat, aldığım eğitimler doğrultusunda, hayallerime kurgu satarak kavuşmak harika bir duygu. Eee tabii bu durumun bilgi açlığı veya bilgiye doyumsuzluk gibi dezavantajları da var. Bunu fark ettiğim günden beri bilgi için Fizan’a gider, Kaf Dağı’nda kahve içerim… Sonra da bakmayıp gördüğüm ne varsa bir bir yazıya dökerim. Bu benim kalemimin beslenme şekli… Yazıyla ilgili yolculuğuma her gün bir yenisi eklenirken bu yıl kurgusuna destek verdiğim ve danışmanlığını yaptığım bir roman, yılın en iyi romantik kurgusu seçildi. Derken elimin değdiği yerlerden güzel dönüşler başladı. Her biri şükürle dolu sevinç gözyaşıdır içimde… Hani hepimizin var olmasına neden olan bir yaşam amacı arayışı var ya benimki insanların yüreğine dokunmak ve kadınlara ışık olmak üzerine kurulu. Şimdi bunları kurgularımla ve yeni projelerle destekliyorum. Sizden ricam gelecekle ilgili hayaller kurmanız ve çocuklarınıza da kurdurmanız. Çünkü hayalleri olmayan bir insana kimse bir şey veremez. Sevgiler Elif Alim Geliştirici Editör/Yazar Yazar ve Ebeveyn Koçu-ICF Kurgu Danışmanı O bir duygusal okuryazar ve mikro ifade okur