Bu Film İzlenir! Diren! Suffragette

Suffragette

Gerçek bir hikayeden. Londra’da tarihin ilk feminist hareketlerinden birini başlatan kadınların gittikçe acımasızlaşan hükümete karşı yürüttükleri mücadeleyi anlatıyor. İşçi sınıfından kadınlar, gizli buluşmalarla bir araya gelerek Emmeline Pankhurst’un liderliğini yürüttüğü feminist kadın hareketinin bir parçası olurlar.

diren

Barışçıl yöntemlerle başlayan hareket, hükümetin sert tavırları ile giderek şiddetli eylemelere yönelir. Kadınların yaşam ve çalışma şartları zaten çok settir. Çocukluktan itibaren bir çamaşırhanede çalışan kadınlar da erkeklerle aynı haklara sahip olmak, eşit para kazanmak, çocuklarının üzerinde hak sahibi olmak, oy kullanmak gibi çok temel konuları ele alan bu hareket içinde yer alırlar.

Filmde öne çıkan işçi kadın Maud o çamaşırhane de doğmuştur zaten. Yaşadığı olaylar Maud’u Süfrajetler içine taşır ve hareketin lideri olan Emmeline Pankhurst ile tanışmaya dek götürür. İlham verici ve dramatik bir film. Bugünden çok şey buluyor izlerken insan hala. Oy hakkına sahip olmak kadınlara diğer haklar konusunda ne tür gelişim süreçleri yaşatıyor onu düşündürüyor.

Ayrıca bir ek yapayım kadınların temel haklarına sahip çıkması pek kolay olmuyor. Üstelik ABD ve İngiltere’de kadınlar bu konuda büyük mücadeleler verseler de Yeni Zelanda bu hakkı ilk veren ülke oluyor.

Filmin oyuncu kadrosu da çarpıcı. Helena Bonham Carter, Meryl Streep, Carey Mulligan, Ben Whishaw ve Brendan Gleeson gibi isimler yer alıyor.

“Asla teslim olma, kavgayı asla bırakma!”

‪Diren! Suffragette mutlaka görülmesi gereken bir film. Herkese bu filmi öneririm, ancak öncelikle tüm kadınlar seyretsin.

“Köle olmaktansa isyankâr olmayı yeğlerim.”

diyen muhteşem oyuncu ‪‎Meryl Streep filmde kısacık görünmesine rağmen iz bırakıyor.

Yönetmen Sarah Gavron
Senaryo Abi Morgan
Görüntü Yönetmeni Edu Grau
Kurgu Barney Pilling
Müzik Alexandre Desplat
Oyuncular Carey Mulligan, Helena Bonham Carter, Brendan Gleeson, Anne-Marie Duff, Ben Whishaw, Meryl Streep


Yazılara Abone Olmak İsterseniz

E-Posta Adresinizi Yazın: