“Atatürk’ün Yanı Başında” Bir Yaşam ve Bir Kitap…

0
1803

babam ve ataSon yıllarda Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili çıkan kitaplar arasından en çok benimsenen, Çevre Koleji gibi bazı okullarda okutulması gereken ders kitapları arasına giren “Atatürk’ün Yanı Başında” isimli kitaptan bahsetmek istiyorum sizlere…

“Atatürk’ün Yanı Başında” gerçekten okumayanlar için kayıp, okuyanlar için ise inanılmaz bir bilgi kaynağı ve değerli bir eser…  Atatürk dönemi Çankaya Kütüphanecisi Nuri Ulusu’nun Ulu Önder ile anılarının, fotoğraflarının ve önemli anekdotların yer aldığı bu muhteşem kitap, sizleri olduğunuz yerden alıyor ve Ata’nın yanı başına götürüyor. Kitabı okudukça Ulu Önder’e daha çok yaklaşıyor, onunla duygulanıyor ve Atatürk’e hayranlığınız kat ve kat artıyor. Mutlaka okunması gereken “Atatürk’ün Yanı Başında” kitabının yazarı ise 34. Dönem Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı, Nuri Ulusu’nun oğlu Mustafa Kemal Ulusu.

Evet, yanlış duymadınız. Mustafa Kemal Ulusu, Atamızla aynı ismi taşıyor. Çünkü babası Nuri Ulusu, tam bir Atatürk hayranı ve hayatı, kitabın adından da anlaşılacağı gibi Ulu Önder’in Yanı Başında geçmiş. Atatürk’ün her yaptığı devrimi ilk yaşayanların başında olmuş, aldığı kararları kulağıyla birebir duymuş ve Ata’sını gözlerini yumana kadar asla yalnız bırakmamış. Tabi böyle bir yaşama sahip olunca da oğlu olduğunda Ulu Önder’in ismini kendi çocuğunda yaşatmak istemiş. Kendisini saygıyla anıyor, sevgiyle selamlıyorum.

Mustafa Kemal Ulusu ile geçmiş yıllarda bir röportajımız esnasında tanışmıştım. Sonra da kendisi ile bağlarımızı hiç koparmadan görüşmeye devam ettik. Geçtiğimiz günlerde yaptığımız bir telefon görüşmesi esnasında, “Martı Dergisi’nin sevgili okurları için yeni haberleriniz var mı?” diye bir soru sordum. Sn. Ulusu ise “Evet, Pazartesi İstanbul’dayım. Çok güzel haberlerim var, benim kitabı genişletilmiş olarak yeniden baskıya gönderiyoruz” dedi.

Mustafa Kemal Ulusu, geçtiğimiz günlerde İstanbul’a döndü ve siz değerli Martı Dergisi okurları için üzerinde çalıştığı kitabını ve çalışmaya devam ettiği projelerini anlattı. Teşekkürler Mustafa Kemal Ulusu…

“Atatürk’ün Yanı Başında” kitabınızı yeniden derlediniz, neler değişti veya eklendi?

Evet,  Atatürk ve babam Nuri Ulusu’nun anılarının yer aldığı kitabımı yeniden genişletilmiş baskı olarak derledim. İsminde bir değişikli olmadı ama kitabın yayınevi ve kapağı değişti. İçeriğindeki bilgiler yeniden derlendi ve genişletildi. Fotoğraflar ise daha da arttı. Belki de hiçbir yerde görmediğiniz Atatürk ve Nuri Ulusu fotoğrafları var. Mesela Atatürk’ün ölüm anında babamın tek başına olan bir fotoğrafı geçti elime… Hemen onu genişletilmiş baskıya ekledik. Muhammet Yüksel koleksiyonundan fotoğraflar var. Onlar da ilk kez görülecek fotoğraflar…

Başka farklı neler göreceğiz?

Bu kitapta babam Nuri Ulusu’nun bile görmediği fotoğrafları göreceksiniz. Tabi bunlara ulaşmak kolay olmadı. Büyük araştırmalar yapıldı ve bu bilgi ile görsellere ulaşıldı.

Nasıl başladı bu derin araştırma, nasıl bu kadar büyüdü?

Babamın bir anısından yola çıktım. Sonra başka bir bilgiye ulaştım. Ve sürekli elime geçen bilgilerin ve fotoğrafların kaynaklarını araştırdım. Emin olmak istedim ve inanılmaz bir sonuç çıktı. Kitap 400 sayfaya yakın oldu. Ve içeriği muazzam güzel bilgi ve fotoğraflarla doldu. Babamın o dönemlerde çıkan röportajlarına ulaştım. Yine çok değerli isimlerle hikayeler elime geçti, onları koydum. Bazı fotoğrafları ilk baskıda bulamamıştık. Onları bulduk.  Dedemin Bandırma Vapurunda Atatürk ile olan anılarını ekledim. Kısacası okurlar daha çok bilgi ve fotoğrafa ulaşacak.

Babanız Nuri Ulusu, Atatürk’ün Yanında hizmet veren 8 adamdan biriydi, öyle değil mi?

Evet,  hatta en yakınındaki tek hizmet veren kişiydi. Çünkü Atatürk, babamla çalışmalarını yapardı. Kütüphanedeki çalışmalarının hepsinde babam yanındaydı. Daha sonra her yerde yanında ve hizmetindeydi. Çok önemli çalışmalarda da babama görevler vermişti. Ciddi araştırmaları babama yaptırmıştı. Hatta yine böyle bir çalışmasını beğenmiş ve gazetede babamın adını öne çıkararak yayınlatmıştı. Kitapta bu anekdotların hepsi görselleriyle yer alıyor.

Bu kitabınız dışında başka hangi çalışmalarınız var?

Bu kitabımın dışında 3 kitabım daha var. Bunlardan ilki henüz ismini vermedim. Mustafa Kemal’in Gözünden Mustafa Kemal anlatılacak. İkinci kitap spor hayatım ve mesleki kariyerimle ilgili. Bu kitapta siyasi yaşamım da olacak. Üçüncü kitap ise Milas’ın ileri gelen ailelerinden Orhan Menteş’in yaşamını anlatacak. İsmi bile hazır, “Milas’ın Efe’si” olacak. Sonra Atatürk ve babamın fotoğraflarından oluşan çok değerli marşlar eşliğinde bir DVD projem var. Sergilerimiz devam ediyor. İmza günlerimiz kitapla birlikte devam edecek. 1974 yapımı Gazeteci Nazmi Kal’ın babam Nuri Ulusu ile yaptığı görüntülü bir röportaj DVD’si hazırlıyoruz. Babamın orijinal sesi ile… Ve sürpriz bir maket çalışmamız olacak. Büyük kurum ve kuruluşlar için hazırlayacağız. Yine fotoğraflar eşliğinde bir çalışma bu.

“Atatürk’ün Yanı Başında” genişletilmiş baskı ne zaman raflarda olacak?

Kitabımızın son çalışmaları sürüyor. Bitirmek üzereyiz. Aslında ben 29 Ekimde bir Cumhuriyet balosu ile tanıtımını yapmak istiyordum. Fakat gecikme yaşanması durumu oldu. O nedenle en geç Kasım sonunda raflarda olacak. Mega Basımevinden çıkıyor. Çok çalıştım ve çok güzel derledim. Mutlaka okunması ve kütüphanelerde olması gereken bir kaynak kitap hazırladığıma inanıyorum.

Önceki İçerikRotası Güneş Olanlar
Sonraki İçerikHatırımız Varmış, Bizi Terk Etmemiş: Türk Kahvesi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz