Gece Sesleri

Egeli büyük bir aile olan Ortaçlı’ların, içinde sırlar barındıran, 40’lı yılların başından başlayıp, 2000’lere kadar uzanan 60 senelik hayatlarını anlatan bir roman. Ayşe Kulin olayları sıralı olarak değil, geriye dönüşlerle anlatmayı tercih etmiş ve bu tercih de, anlatıya önemli bir özellik katıyor.

Gece Sesleri

Ailenin reisi Kerami Ortaçlı mebustur. Toprakları işletmek ise, kardeşi Yusuf’a kalmıştır. Kerami Bey’in oğlu Nedim de, babasının izinden giderek, meclise girecektir. Nedim, eğitimli bir kadın olan İstanbullu Rengigül ile evlenerek onu ailesinin yanına getirir. Rengigül’ün daha önceki evliliğinden Ayda isimli bir kızı vardır. Ayda, annesinin güzelliğini içten içe kıskanmakta ve fazlaca anlaşamamaktadırlar. Rengigül ailenin diğer kadınlarıyla da anlaşamaz. Romanda erkek karakterlerden çok kadınlar ön plana çıkarılmış. Evi yöneten Sultan Hanım’dır. Satı Kadın da onun yardımcıs, can yoldaşı ve kâhyasıdır.  Ziynet dadı ailenin çocuklarını büyütmüş, hiç evlenmemiş, yaşamını Ortaçlı ailesine adamış fedakâr bir kadındır.

Yıllar sonra, iş için Erzurum’da bulunan Ayda, annesinin hastaneye kaldırıldığı haberiyle apar topar İstanbul’a döner. Artık kırk dört yaşında, eşinden ayrılmış ve Aslı adında bir kızı olan bir kadındır. Tıpkı bir zamanlar kendisinin annesiyle kuşak çatışması yaşadığı gibi, şimdi o da kızıyla aynı durumdadır. Annesinin eşyaları arasında bulduğu bir hatıra defteriyle, Ayda geçmişe dönecek, Ortaçlı ailesinin sırlarla dolu hikâyesini öğrenecektir.

Gece Sesleri sosyal bir roman… Temasını insan ilişkileri ve kuşak çatışmaları üzerine kurgulamış. Geleneksel yapıya sahip bir Ege kasabasında yaşayan zengin bir Anadolu ailesinin senelerdir sürdürdükleri hayat, sakladıkları gizler, birbirleriyle olan ilişkileri, kapalı kapılar ardında dönen şaşırtıcı olaylar, hatıralar gözler önüne seriliyor akıcı bir üslupla.

Hikâyenin çatısını ailenin hayatı oluştururken, geri planda da, ülkenin yarım asırlık tarihi anlatılıyor. Her ne kadar çok detaylı olmasa da, Demokrat Parti yılları, 27 Mayıs ve 12 Eylül askeri darbeleri, 12 Mart da ele alınıyor. Böylelikle, roman geniş bir panoramadan altmış yıllık bir dönemi canlandırıyor zihinlerde.

Aytül Bingöl

ARKA KAPAK YAZISI

Çağdaş Türk edebiyatının en sevilen, en çok okunan yazarlarından biri olan Ayşe Kulin, Gece Sesleri’nde kapalı bir yapısı olan Anadolulu Türk ailesinin gizlerini kurcalıyor. Egeli büyük bir ailenin kuşaklardır içinde gizlediği sırların peşinde akan bu roman, şaşırtıcı olay akışıyla olduğu kadar ustalıklı kurgusuyla da okuru nefes kesen bir serüvene sürüklüyor. Özünde bir ana-kız romanı olan Gece Sesleri, bir yandan ailenin bu çok tartışmalı ilişkisini gözler önüne sererken, bir yandan da Türk toplumunun yaşadığı derin sarsıntıları dile getiriyor.

Yakın tarihin simalarını ve tarihini kurguyla gerçekliği en mükemmel biçimde harmanlayarak ele alan Ayşe Kulin, Gece Seslerinde de yüz binleri bulan okurları için neden vazgeçilmez bir yazar olduğunu bir kez daha kanıtlıyor.

Kitap Adı: Gece Sesleri

Türü: Roman

Yazar: Ayşe Kulin

Yayınevi: Remzi Kitabevi

Basım Tarihi: 2004

Sayfa Sayısı: 256

Önceki İçerikKüçük Mine Sizi Affetmeyecek!
Sonraki İçerikBUGÜN Yaşayacağım Her Şeyi Ben Seçeceğim

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz