Öğrenme Melodiniz ve Merak Ettikleriniz

Beynimiz neye benziyor? Nasıl daha başarılı oluruz? Hangi yöntemleri kullanmak ,beynimizi daha etkin kullanmamıza yardımcı olur?

Vücuttaki en sevdiğim organlardan birisidir : BEYİN
Ve sadece % 4 -8 arasında, potansiyel olarak kullanabiliyoruz .Peki nasıl çalışıyor ? ve düşünce olarak hangi melodi ile düşünüyoruz biz ? Öğrenci Koçu olarak bizimde Öğrenme Modeli ( melodileri ) çalışmaları hem öğrenciye hemde Koç olarak bana farklı gelişimler verdiği en keyifli anlardan birisidir. O zaman Adım adım paylaşacağım bilgilerimi.
 
Beynin gelişimdeki en belirgin yapıtaşları ; başarılı bir eğitim, insanın öncelikle kendini tanıması ve keşfetmesi birde nasıl öğrendiğinin farkına varmasıdır. Öğrenci Koçluğunda, öğrencimiz ile yaptığımız görüşmelerde; kendini tanımasını ve keşfetmesini sağlamakla birlikte hangi öğrenme modeli ( melodi ) ile düşündüğü nün farkına varmasını da sağlıyoruz.

İnsan beyni aslında yaradılış itibari ile bir öğrenme programıyla yüklü olarak gelmektedir. Ancak bu programın kullanıcı el kitabı mevcut değildir. Zaman geçtikçe öğrenilen bilgi ve becerilerin modası geçmekte ve kullanılamaz hale gelmektedir.

“Modası Geçmeyen ve Hayat Boyunca İhtiyaç Duyduğumuz tek şey Öğrenmenin Öğrenilmesidir.”
 
“Beyin neye benziyor ?” diye sorsalar, şu cevabı verirdim:
“Bir Orkestra”
Bir orkestrada nasıl bir çok enstrümandan oluşuyorsa, beyinde bir çok düşünce biçimine göre çalışmaktadır. Nasıl her enstrüman farklı biçimlerde çalınıyorsa, öğrenme biçimide bireyden bireye farklılıklar göstermektedir. Mesela benim beynim bir keman gibi çalışıyor ve ben onu davul gibi çalmaya çalışırsam,sizce ben başarılı olabilir miyim ? Tabii ki hayır .

İstenilen o keman sesini duyurmam için, benim o kemanı nasıl çalmam gerektiğini öğrenmem gereklidir.
 
Öğrenci koçluğunda da öğrencimiz ile yaptığımız görüşmelerde, onun öğrenme modeli ( Melodisi ) ni bulmak için birçok yöntem ve teknik kullanmaktayız. Yüz yüze ve bireysel yapılan bu görüşmeler, her iki tarafı da memnun edecek gelişmeleri ve adımları da beraberinde getirmektedir.


 
Hala emin değil misiniz ? Çocuğun düşünme modelini keşfetmesini sağlamamız, sürecin sona ermesi değil, başlaması anlamına gelir.

Şimdi biraz SU hakkında düşünelim. Çok fazla düşünmediğiniz taktirde su; yıkanmak, içmek ve duş almak için kullandığımız bir şeydir. Fakat biraz daha derin düşündüğümüz zaman, suyun sürekli olarak şekil değiştirdiğini fark ederiz. Önce buharlaşarak bulutları oluşturur, sonra yağmur olup sıvı haline geçer. Su hala sudur, ama biçimi değişmiştir.
 
Bence beyin içinde, farklı bilinç halleri arasında hareket eden düşünce de sürekli olarak biçim değiştiriyor. Bilgisayarla az çok ilginiz varsa, bilgisayar bilgiyi işlemek için Fortran, Pascal, Basic vs. gibi farklı diller kullanması gerektiğini bilirsiniz.


 
İnsan beynini bu kadar etkileyici yapanda düşünmek için üç farklı dil kullanmasıdır.
Görsel
Işitsel
Kinestetik
 
Gelin bu üç düşünce kanallarını tanımlıyalım 
Görsel : Dış dünyayı ve iç görsel imgeleri görmek, görüleni yaratabilmek
(okumak, resim yapmak, yazmak, tasarlamak, vs.)
 
İşitsel : Dış dünyayı ve iç sesleri dinlemek, duyulanı ifade etmek. (konuşmak, şarkı söylemek, mırıldanmak, müzik yapmak vs.)
 
Kinestetik : Dış dünyayı ve kişisel duygulanımları, fiziksel bir takım belirtileri hissetmek, hareket edip, eyleme geçmek ( dokunmak, hareket etmek, denemek, el becerileri sergilemek vs. )
 
Etkili biçimde öğrenmeleri için aslında birey yada çocuk her üç kanalınıda açık tutmak durumundadır. Kuşkusuz aramızdaki fark da , hangi kanalı daha iyi kullandığımızdan değil, bunları hangi sırayla kullandığımızdan kaynaklanıyor.
Bilgi ancak öğrenme süreci belli bir sırayı takip ederek gerçekleşmişse kolaylıkla hatırlanıyor. Altı farklı kombinasyon elde etme şansımız var.
 
Görsel- İşitsel- Kinestetik ( GİK)
Görsel- Kinestetik- İşitsel ( GKİ)
İşitsel- Kinestetik-Görsel ( İKG)
İşitsel- Görsel- Kinestetik ( İGK)
Kinestetik- Görsel- İşitsel ( KGİ)
Kinestetik- İşitsel- Görsel ( KİG)
 
Bu modeller herhangi bir işi gerçekleştirme şeklimize de yansır. Bununla birlikte, herhangi bir konuyu nasıl en verimli ve en rahat şekilde öğreneceğimizi belirler. Birey yada öğrenci zihninde düşünce modelini seçerken , en etkin ve en verimli şeyi sağlayan algısal yolu izlemektedir.
 
Bazı çocuklarda erken yaşta bu belli olmakla birlikte bazılarında sinirsel olarak tam olgunluk döneme gelmesi gerekmektedir ve zaman almaktadır. Yani bu durum çocuktan çocuğa göre değişmektedir.
 
Çocuklarımız büyüyüp geliştikçe lütfen onlarla ilgilenin, onların nasıl düşündüğü hakkındaki düşüncelerinizin de gelişip değişmesine izin verin.
 
 Yasemin Sungur’un dediği gibi “Gelişimde, sevgi ile kalın”
 
Kaynaklar :
Çocuklar Nasıl Öğrenir? Dawna Markova & Anne Powell
Popüler Bilim Dergisi – Online Yayınlar


Yazılara Abone Olmak İsterseniz

E-Posta Adresinizi Yazın: