Kasım 2022 -Güncel Sergiler

İstanbul, Kasım ayında yine sanatla ışıl ışıl ve umut dolu. Bu ahenge sergilere katılarak başlayabilirsiniz. Kültür-Sanat alanında etkinlik planlarınızı yapmadan önce göz atmanız gereken sergiler:

Ortaköy Hüsrev Kethüda Hamamı-Nedret Sekban “Natamam”

Galeri Selvin küratörlüğünde hazırlanan Nedret Sekban’ın “Natamam” başlıklı resim sergisi

2 Kasım’a kadar İstanbul Ortaköy Hüsrev Kethüda Hamamı’nda ziyaret edilebilecek. İlk kişisel sergisini 1987 yılında açan sanatçının, resimlerinde çingeneler, deniz, balıkçılar, dalgalar, demiryolu işçileri ve Karadeniz’e ait realist çerçevedeki gözlemleri yoğun olarak yer alıyor.

Yer: Ortaköy Hüsrev Kethüda Hamamı
Tarih: 2 Kasım 2022’ye kadar

Öktem Aykut Art Gallery – Renée Levi “Désirée”

Ritmik soyutlamaları, mekâna özgü büyük ebatlı resimsel yerleştirmeleri ve tipografik denemeleri ile tanınan Renée Levi “Désirée” başlıklı kişisel sergidir. Ressamın İstanbul’daki üçüncü sergisi sanat severlerle 5 Kasım’ da buluşuyor. Soyut dışa vurumculuğun erkek ağırlıklı geleneğinin içinden sıyrılıp, eserleriyle dünya çapında başarılar elde etmiş istisnai kadın temsilcilerinden biridir. İstanbul doğumlu olan Levi için bu şehir temel bir ilham, heyecan ve coşku kaynağı. Güçlü bir arzuyu vurgulayan sergi ismi “Desirée” Levi’nin bu benzersiz şehir çocukluğu ve yıllar sonra gerçekleştirdiği İstanbul sergisi için hissettiklerini beraberce içermekte.

Yer: Öktem Aykut Art Gallery
Tarih:5 Kasım 2022’ye kadar

Bozlu Art Project – Ercan Akın “Umutsuz Bekleyiş”

Ercan Akın’ın “Umutsuz Bekleyiş” sergisi sanatçının 2015- 2022 yılları arasında Japonya ve Türkiye’de yaşadığı yolculuk deneyimlerinin duygusal izlerini taşımanın yanı sıra, kişisel yalnızlık, yalnızlığın görünürlüğü, izolasyon, aidiyetsizlik, kısıtlı kaynaklar ve ruh sağlığı gibi konular üzerine çarpıcı bir envanterle ortaya koyuyor. Sanatçının insani olarak yaşamına tanıklık eden hayali mekânlar ve bu mekânlardaki yalnızlık olgusunun ortaya koyduğu gerilime

odaklanan sergi, 5 Kasım 2022 tarihine kadar Bozlu Art Project Mongeri Binası’nda ziyaret edilebilir.

Yer: Bozlu Art Project
Tarih: 5 Kasım 2022’ye kadar

Collect Gallery – Gönül Nuhoğlu “Beetopia Chapter II”

Gönül Nuhoğlu’nun “Beetopia Chapter II” adlı projesi, 5 Kasım 2022’ye kadar Collect Gallery’de sanatseverlerle buluşuyor. Nuhoğlu, sergide yer alan enstalasyon, heykel, fotoğraf ve video çalışmalarıyla baskıcı iktidar yapılarına yeni panzehirler bulmanın ve doğayı kendi sembiyozuyla iç içe kavrama ihtiyacının altını çiziyor. Gönül Nuhoğlu’nun Beetopia Chapter II projesi, doğaya hâkim bakış anlayışını eko eleştiri bağlamında, doğanın bir kavram değil, dinamik bir gerçeklik olduğu bilinciyle, doğal dünyaya yönelik toplumsal tutumları yansıtıp şekillendirirken doğanın değişen vizyonlarını ve gerçekliklerini vurguluyor. Eserler düş kurar ama dünyadan ayrılmaz, birbirleriyle yaşayan ağların bir takımyıldızı içinde bağlı olduğunu hatırlatır.

Yer: Collect Gallery
Tarih: 5 Kasım 2022’ye kadar

Zorlu Center – Erdinç Bakla “Anadolu Medeniyetleri Sergisi”

Seramik ve heykel sanatçısı Prof. Dr. Erdinç Bakla’nın Hitit, Göbeklitepe, Truva gibi farklı kültürlerden yorumladığı sanat koleksiyonundaki eserler, Zorlu Center’ da (Meydan Katı) sanatseverlerle buluşuyor. Sanatçının 30’dan fazla eserinin yer aldığı sergi, 6 Kasım’a kadar ziyaret edilebilir.

Yer: Zorlu Center
Tarih: 6 Kasım 2022’ye kadar