Kitaplık

Sahilde Kafka

Bu ay birbirinden farklı üç kitaba yer veriyoruz bu sayfalarda. Kendinize vakit ayırın; kitap okuyun.

Yazar: Haruki Murakami
Sayfa Sayısı: 651
Yayınevi: Doğan Kitap

Kitabın kapağını açtığınızda karşınıza Karga adlı delikanlı diye bir başlık çıkıyor ve ilginizi çekiyor. Sizi roman içine alıp ilginç konusuyla elinizden bırakamıyorsunuz. Kafka Tamura on beş yaşına girdiğinde evden kaçıyor. Kafka bu kaçışı uzun yıllardır planlıyor aslında. Sırt çantasına doldurduğu eşyalarla hiç bilmediği bir şehirde, yeni bir hayata başlamak isteyen Kafka’nın, yapmaktan en çok zevk aldığı şey, kütüphaneye gidip bulabildiği her kitabı okumak…

Diğer kahramanımız Nakata ise, çocukluğunda yaşadığı ve nedeni çözülemeyen bir bilinç kaybı sonrasında, okuma yazma bilmeyen, en basit matematik işlemlerini dahi yapamayan yaşlı bir adam. Belediyeden aldığı engelli yardımıyla hayatını sürdürüyor.Ama Nakata’nın çok önemli bir özelliği var; kedilerle konuşabiliyor. Bu özelliği sayesinde kedisi kaybolanlar ondan yardım isteyince, Nakata da, küçük hediyeler karşılığında kayıp kedileri bulup evlerine teslim ediyor.

İki kahramanın, Kafka ve Nakata’nın öyküsü romanın sonlarına doğru gizemli bir cinayetle kesişiyor.

Sürükleyici ve sizi başka bir âleme götüren romanı mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum.

Çocukluğumun Soğuk Geceleri

Yazar: Tezer Özlü
Sayfa Sayısı: 65
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları

Bu kadın yazarımız, genç yasta hayata veda eden özgün kalemlerden biri. Geçirdiği psikolojik rahatsızlıklar sebebiyle tedavi gördüğü zamanlarda, çocukluğundan başlayarak yaşadıklarını ve klinikte kaldığı dönemlerini bu kitapta anlatmış.  Yazar, çocukluğunu, büyük şehirlerde yaşayan hemen her genç kız ve erkeğin yaşayabileceği, eski soğuk anıları, akıcı bir yazıyla okuyucusuna sunuyor. Geçmişiyle ve kendisiyle yüzleşebilen bir kadın karşınıza çıkıyor saftalar arasında. Deli, hüzünlü, hayata küskün ve her şeyi sorgulayan; elektro şoklarla neler yaşadıklarını içinden gelerek bize anlatan biri.
Kıtaptan bazı alıntılar yaparak, mutlaka okunması gerekli diyorum: ” Yaşamlarının karanlık odasından bir şeyler görebilme isteği boşuna”…

” Tanrı’yı yadsıdığı için, Tanrı’nın Nıetzsche’yi cezalandırdığını, onun çıldırarak öldüğünü anlatıyor…“
” Mutluluğun, insanın kendi kendisiyle hoşnut olmasıyla başlayacağını da bilmiyordum…”

Âşık Olmak

Yazar: Ayala Malach Pines
Sayfa Sayısı: 399
Yayınevi: İletişim Yayınları

Kolay okunabilen bir kitap. Yazar evlilik / çift terapisti olduğu için, örneklerle anlatmış ve başarılı da olmuş. Aslında kitabı genç çocukları olan ebeveynlerin de okuması gerekiyor. Çünkü onlara ışık tutacak bilgiler var… Kitap, uzun sene evli olan çiftlere, aşık olmayı isteyen ve aşık olup olup “Nerde hata yapıyorum?” diyenlere de, yol göstermiş.

Kitapta “ Bilinç Dışı Seçimler” adı altında, klinik bulguların anlatıldığı ve Freud’un aşka bakışına yer verildiği bir bölüm var. Bu bölümü okuyunca Freud boşuna Freud olmamış diyorsunuz adeta… Yani Freud’cu kurama göre, birisine şans eseri âşık olmuyoruz. Bilinçsiz bile olsa, dikkatle ölçüp biçerek, âşık oluyoruz. Romantik seçimlerimiz, onların tamamen farkında olmasak bile, çocukluk deneyimlerimizden etkileniyor ve bu deneyimler kızlarla erkekler tarafından farklı şekillerde yaşanıyor.

Daha fazla anlatmayayım ki, okumak isteyenler zevkle okusun. Ve kitaptaki bir alıntıyla bitiriyorum: Güreş müsabakası. Gülüyor. “Evet, hayat böyle de tanımlanabilir.” “Peki, hangi taraf kazanıyor?” diye soruyorum. “Hangi taraf kazanıyor?”
Yamuk gözler, çarpık dişlerle bana gülümsüyor : “AŞK kazanıyor. Aşk her zaman kazanır”…
Ben de AŞK’ la kalın diyorum.

Sema Büyüksıvacı

Önceki İçerikKıyısından Ayrılan Kadınlar
Sonraki İçerikSanal Profilin, Senin Kişisel Markan

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz