İstanbul Müzik Festivali 39 Yaşında

İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından Borusan Holding sponsorluğunda düzenlenen İstanbul Müzik Festivali, 39. yılında müzikseverleri dopdolu  bir programla karşılıyor.

Festival sponsorluğunu 2006 yılından beri Borusan Holding’in üstlendiği İstanbul Müzik Festivali, bu yıl 4–29 Haziran tarihleri arasında gerçekleştiriliyor.  Üç dünya ve altı Türkiye prömiyerine ev sahipliği yapacak İstanbul Müzik Festivali, aralarında Gidon Kremer, Yuri Bashmet, Patricia Petibon, Hilary Hahn,Renée Fleming, Christoph  Eschenbach gibi yıldız isimler ve klasik müziğin en önemli orkestralarından Schleswig-Holstein Festival Orkestrası’nın da dâhil olduğu 600’ü aşkın yerli ve yabancı sanatçıyı İstanbul’da ağırlayacak. Festivalde, konser öncesinde gerçekleştirilecek söyleşi ve anlatıların yanı sıra, bu sene ilk defa seyircilere açık olarak gerçekleştirilecek ustalık sınıfları da gerçekleştirilecek.

İstanbul Müzik Festivali, bu yıldan itibaren her sene programını bir tema üzerine kurgulayacak. 39. İstanbul Müzik Festivali’nin “Uzaklara Yolculuklar” temasıyla bağlantılı olarak oluşturulan programında Amerika’nın batı yakasından Rusya’ya, İspanya’dan Buenos Aires, Venedik, Hint Okyanusu ve Meksika’ya uzanan geniş bir coğrafyanın müzikleri festival seyircisiyle buluşacak.

İstanbul Müzik Festivali’nde bu yıl, senfoni ve oda orkestraları, vokal konserler,  oda müziği, resitaller olmak üzere toplam 24 konser yer alıyor. Festival bu yıl farklı konser mekânlarıyla da dikkat çekecek; Aya İrini Müzesi, Arkeoloji Müzesi, Çinili Köşk, Süreyya Operası, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı gibi klasikleşmiş mekânlara bu sene Galata Mevlevihanesi, İstanbul Üniversitesi Rektörlük Binası, İstanbul Modern ve santralistanbul gibi farklı mekânlar da ekleniyor.

Festival bundan böyle Türkiyeli ve yabancı bestecilere eser siparişi vererek, çağdaş müzik repertuarını zenginleştirme yönünde de önemli bir adım atıyor. Bu bağlamda İlhan Usmanbaş’ın ve genç bestecimiz Turgut Pöğün’ün İstanbul Müzik Festivali tarafından sipariş edilmiş yeni eserlerinin dünya prömiyerleri festival kapsamında gerçekleştirilecek.

Festivalin Bu Yılki Teması: Uzaklara Yolculuklar

Yoğun bir repertuar taraması sonucu tespit edilen eserlerle oluşturulan festivalin bu yılki teması “Uzaklara Yolculuklar” kapsamında, sanatçı ve topluluklardan çeşitli projelerin yanı sıra, belli eserlerin repertuarlarına alınması istendi. Bu temayla bağlantılı olarak oluşturulan programda müzikseverler, 200. doğum yılında Franz Liszt’in de anıldığı, bestecinin İtalya yıllarını anlattığı “Gezi Yılları”, Şirin Pancaroğlu’nun “Uzaklar ve Yakınlar” adlı projesi, Ferhan-Ferzan Önder’in Amerika’nın arka sokaklarını anlattığı “Batı Yakasının Hikâyesi”, Richard Galliano’nun akordeonundan Piazzolla’nın tangolarıyla Buenos Aires’e yapılan bir yolculuk, İspanyol ve Latin Amerika gitar repertuarının ağırlıkta olduğu “Elhamra Geceleri”, 17. yüzyılda Mısır’dan Peru’ya dek “uzak diyarlar”a gidecek Cenevre Oda Orkestrası’nın konseri ve Hezarfen Ensemble’ın konserleriyle “Uzaklara Yolculuklar” yapacaklar. Bunun yanı sıra, festival,  programında yer alan çeşitli ülkelerin yerel motiflerine yer veren eserlerle müzikseverleri bir ay boyunca farklı ses dünyalarına ve uzak diyarlara doğru müzikal bir yolculuğa çıkaracak.

 

Festivalden Seçmeler

“Dâhi çocuk” olarak müzik sahnesine adım attığından bu yana, Diapason ve ECHO gibi ödüllerin yanı sıra tam iki defa Grammy ödülünün sahibi olan, derin yorumu, teknik parlaklığı ve büyüleyici sahne varlığıyla Hilary Hahn İstanbul Müzik Festivali’nin bu yılki yıldız konuklarından… Gerçekleştirdiği kayıt çalışmalarıyla geniş yankılar uyandıran, yorumları Jascha Heifetz, Isaac Stern’le karşılaştırılan genç keman virtüözü Hilary Hahn, jameshallison casino 21 Haziran Salı akşamı Aya İrini Müzesi’nde Mozart’ın 5. Keman Konçertosu’nu seslendirecek. Borusan Holding sponsorluğunda gerçekleştirilecek konserde Hilary Hahn’a Sascha Goetzel yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası eşlik edecek.

Mükemmel ses rengi ve müthiş teknik hâkimiyetiyle kısa sürede Fransa’nın en popüler koloratur sopranosu haline gelen ve üç kez “Victoires de la musique classique” ödülüne layık görülen Patricia Petibon ve dönem enstrümanlarındaki yetkinliğiyle Avrupa’nın en önde gelen topluluklarından Venedik Barok Orkestrası 13 Haziran Pazartesi akşamı Aya İrini Müzesi’nde bir konser verecek. Türkiye’de ilk kez konser verecek Patricia Petibon, barok dönemin en çok seyahat eden bestecilerinden Händel başta olmak üzere İtalyan repertuarının en seçkin örneklerini seslendirecek.

İstanbul Müzik Festivali’nin bu seneki yeni mekânlarından Beyazıt’taki İstanbul Üniversitesi Rektörlük Binası ilk defa bir festival konserine kapılarını açacak. 15 Haziran Çarşamba akşamı kendi kuşağının vazgeçilmez isimlerinden Leonard Elschenbroich, Rektörlük Binası’nın avlusunda Bach, Piatti ve Hindemith’in solo viyolonsel eserlerinden oluşan muhteşem bir konser verecek.

 

İstanbul Müzik Festivali’nin 29 Haziran Çarşamba akşamı Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda Enerjisa sponsorluğunda düzenlenecek kapanış konserinde, yoğun şeflik kariyerinin yanı sıra, seçkin bir piyanist ve oda müziği sanatçısı olan ve İstanbullu müzikseverlerle ilk kez buluşacak olan şef Christoph Eschenbach yönetimindeki Schleswig-Holstein Müzik Festivali Orkestrası, doğuştan virtüöz ve etkileyici müzikalitesiyle kuşağının en önemli viyolonsel sanatçılarından
Alissa Weilerstein’a eşlik edecek.

Günümüzün “olağanüstü seslerinden biri” olarak nitelendirilen, dünyaca ünlü soprano Renée Fleming de İstanbul Müzik Festivali’nin bu yılki yıldız konuklarından… Kusursuz yorumu, kariyerindeki üstün başarıları ve çarpıcı karizmasıyla eleştirmenlerin olduğu kadar müzikseverlerin de gönlünü fetheden Renée Fleming, 22 Temmuz Cuma akşamı Aya İrini Müzesi’nde Borusan Holding sponsorluğunda bir konser verecek. Renée Fleming’e bu özel konserde şef Sascha Goetzel yönetiminde, İKSV’nin sürekli orkestrası Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası eşlik edecek.

Fiyatlar Ve İndirimler

39. İstanbul Müzik Festivali bilet fiyatları 20 TL ile 450 TL arasında değişiyor. Bu yıl yine sınırlı sayıda öğrenci bileti de satışa sunulacak, öğrenci biletleri yalnızca İKSV gişesinden kimlik kartı gösterilerek satın alınabilecek.

Lale Kart sahipleri festival biletlerinde –25 oranındaki “Lale üyelerine özel indirim”lerden yararlanabilecekler. Lale üyeleri ayrıca, biletlerini öncelikli olarak da alabilecek.

Ayrıntılı bilgi için: www.iksv.org/muzik

 

Önceki İçerikVefa
Sonraki İçerikEge’nin Güzel Sahil Kasabaları Cunda ve Foça
Saint Benoit mezunu. Bu okulda Fransızca ve İngilizceyi öğrendi ve çok sevdi; özellikle Fransızcayı. Sonrasında Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’ni bitirdi. Eğitim hayatına İstanbul Üniversitesi İşletme İktisadı Enstitüsü’nde devam etti. Çalışma hayatına Garanti Bankası Halkla İlişkiler Bölümü’nde başladı. Sonrasında dergiciliğe adım atarak Gelişim Yayınları’nda çalışmaya başladı. Türkiye’nin ilk “copyright” dergisi Marie Claire’de çalıştı. Suha Arafat’tan Orhan Pamuk’a kadar pek çok kişiyle söyleşiler yaptı, kadın hakları konusunda araştırmalar yaptı, modayı yakından takip etti. AMICA, BIBA gibi dergilerde çalıştı. Yazı İşleri Müdürlüğü yaptı. 2000-2006 yıllarında The Gate dergisinin yayın yönetmenliği yaptı. Koç Holding’in Bizden Haberler dergisinin yayın yönetmenliğini üstlendi. Daha sonra PR ajanslarında Medya İlişkileri Yönetmeni olarak çalışmaya başladı. Böylece artık haber yapmayacak, ama haberi gazetecilerle paylaşacaktı. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti projesinin medya ilişkileri yönetmenliğini üstlendi. Yasemin Sungur’la birlikte Kültür Sanat Ajansı’nı kurdular. Kitap editörlükleri yaptı. Dural, basında ve halkla ilişkiler konusunda edindiği tecrübe, bilgi ve deneyimi, danışmanlık, eğitim ve seminerler aracılığı ile yeni nesillere aktarmakta ve martidergisi.com için röportajlar yapmaktadır.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz