Gelecek Tıkır Tıkır Gelecek

Bu ilk sayıda, neden sayfa başlığımı ‘Martı Dijital Gelecekte’ diye seçtiğimi anlatmak için, bazı önemli kavramların geçmiş-gelecek algılarını irdeleyeceğim.

Gelecek eski algımızla ona ulaşmaya, tahmin etmeye çalıştığımız, karşısında edilgen durduğumuzu ya da ona yetişmeye çalıştığımız ve o ileride biz geride sandığımız bir durumdu.

Şimdi ise tahmin değil, tarif edilebilen, tasarlanabilen, bizi bekleyen, değil, bizim yarattığımız, yaratabileceğimiz ve hatta yaratmak zorunda olduğumuz, kendi haline bırakılamayacak kadar yönetilmesi gereken bir süreç olarak algılanıyor.

Fütürizm ve fütüristler 1900’lerde protest ve kışkırtıcı bir sanat akımı, sonraları uçuk-kaçık ayağı yere basmayan, uçan arabalarda, uzayda gezen, bilim kurgu hayalleri kuran yaklaşımlar ve onlarla kafayı bozmuş kişiler olarak algılanır, pek ciddiye alınmazlardı.

Şimdi ise bilim, casino online teknoloji, duygu ve insanı Je mehr Bonussymbole du sammelst, desto mehr Freidrehs bekommst du! Nach jedem Gewinn kannst du den Betrag verdoppeln und sogar verdreifachen! Genie?e die vielversprechende book or ra online slotmaschine, die 3 Jackpots bietet. odağa koyarak; toplumsal, ekonomik, politik, ekolojik, teknolojik temellere dayanan, uzgörü çalışmalarıyla multi-disipliner gelecek senaryoları oluşturan, olumlu gelecek tasarımcıları olarak kabul ediliyorlar.

Fütüristler Derneği The Fütürist TR

Diğer Tarif

Özellikle küreselleşme dediğimiz, devasa kurumsal şirketlerin geliştiği son 20 yılda iş ve yaşama dair ölçüm birimleri standartlaştırıldı. Başarı kriterleri rakamlara, istatistik verilere dayalı ekonomik göstergelere endekslendi. Tüm yükselen değerler para ve büyüklükle, fazlalıkla, çoklukla ifade edildi.

Şimdi ise salt rakam ve paraya dayandırılan ekonomik değerlilik haline, çevre ve insanı merkeze koyan, yararlılığı ve ne kadar sosyal sorumlu olunup olunmadığını da ekleyen, ‘topluluk ekonomisi, sosyal paylaşım’ faktörleri eklendi. Artık değerli olma hali, ‘çokluktan > daha iyiye, ne kadar çok paran olduğundan > ne kadar çok tıklandığına; ne kadar çok takipçin, sevenin, yandaşın, paydaşın olduğuna göre değerlendirilmeye başlandı.

Sonuç: Olumlu Gelecek Tasarımcıları, Fütüristler; bireysel, toplumsal ve evrensel değerlerin, daha iyi bir gelecek için artırılan tıklarla (dijitlerle) yükseltilebileceğini uzgörüyorlar…

Ufuk Tarhan


Yazılara Abone Olmak İsterseniz

E-Posta Adresinizi Yazın: