Facebook’ta Neler Oluyor? Ne Yapmalı?

Facebook‘ta akışı kısa bir süre izleyince ülkemin haberlerinden ve genel görünümünden kısa bir kesit izlemiş gibi oluyorum. En çok dikkatimi çeken, burada da pek çok kişi diğerlerine ayar vermeye çalışıyor, sorguluyor, yargılıyor ve ne yapıp yapamayacağı ile ilgili emirler yağdırıyor. Şaşırıyor muyum? Hayır! Bir süredir şaşırmıyorum ve bu hiç iyi bir şey değil! Lütfen beni şaşırtın, şaşırmak gençleştirirmiş:)

facebook-insan

Herkes kendi sayfasının sahibi, herkesin kendi sayfası evi gibi yani. Nasıl döşerse döşer evini, size ne, kime ne? Gitmeyin evine ziyarete. Görmeyi seçmeyin. Siz başkalarına karıştıkça, onlara da size karışma hakkı veriyorsunuz.

Elinde çekiç olan her şeyi çivi olarak görürmüş. Lütfen bir kendinize gelin, elinizde ne var bir fark edin.

Siz kendi sayfanızı istediğiniz gibi kullanın. Rengarenk yapın mesela. Çiçek dikin. Açın tüm pencereleri, ya da perdeleri kapalı içerde oturun. Yani siz sahibi olun, seçim sizin olsun sayfanızda ne paylaşacağınızla ilgili. Aynen yaşamda olduğu gibi. Buluştuk varsayın kısa bir süre sizin sayfanızda, nasıl bir ortam var benim için, ne ikram ediyorsunuz, ne paylaşıyoruz?  Burada bulunma nedeninizi seçin ve ona hizmet edin. Kimlerle görüşmekten keyif aldığınızı seçin, kimlerden öğrendiğinizi, kimlerle eğlendiğinizi. Süre belirleyin, aynen bir işi planlar gibi, bir arkadaşı ziyarete gider gibi. Boşa almayın vitesi, ne yöne gideceğinizi, hangi hızla gedeceğinizi siz belirleyin.

Hatılayın “Rotası olmayan bir gemiye hiç bir rüzgar yardım edemez.”

20524303_1109895289145033_2074525803_oBen öğrencisi olduğum hayatımı paylaşıyorum mesela. Çalışıyorum, okuyorum, geziyorum ve hepsinden tecrübelerimi paylaşıyorum. İyiyi düşünüp, güzele odaklandım, inanıyorum ki hepimiz böyle yaparsak daha güzel bir hayat kurgularız. Bazen üzüldüğüm konulara, bazen de beni coşturan konulara yer veriyorum. Amaçsız dolaşanlar uğramıyor genelde benim sayfama. Kaba, saba insanlar ise asla oturacak bir yer bulamıyor. Çiçek gibi tutmaya çalışıyorum sayfamı, her gelen alacak bir şey bulsun isterim. İşim gereği değer yaratmayı seçtim.

Hoş geldiniz, sefalar getirdiniz. Var mı başka bir arzunuz?

Yasemin Sungur
#KarışmayınKarıştırmayın

#KendiİşinizeBakın #SuAkarYolunuBulur#NeEkersenOnuBiçersin 

Bu arada yine #HareketeGeçtim #YaseminEğleniyor

Önceki İçerikOkurun Gözünden: Joseph Murphy’den “Bilinçaltının Gücü”
Sonraki İçerikBitkisel Tıp ve Stres
Yıllar önce okul dönemimin bittiğini söyleseler de ben hayatın tutkulu bir öğrencisi ve seçip aldıkları, özünden kattıkları ile sen izin verirsen ben bir rehber. Ben bir Özgür Martı. Ben bir düşleyen. Kanatlarım ile gelişime, paylaşıma ve değişime keyifle uçarım. İçimizde yaşayan gerçek Martı Jonathan’lara ulaşmak için MartiDergisi.Com’u uçurdum. Şimdi hep birlikte uçuyoruz. Kitapdaşlarımla birlikte Kitap ile Sohbet ederim ve onları İstanbul Oyuncak Müzesin de baş konuk olarak ağırlarım. Oyun oynamayı bırakmadım. Hayatı kelimeler ile anlatmayı, yazmayı ve onların büyüsüne kapılıp Yaz(ı) Kamplarımı keşfe dönüştürmeyi bilirim. Harekete Geçmeyenleri enerjimle uyandırırım. Sevgiyle nefes alıp, şiirle güne başlarım. Aşk ile Can oğlum ve Ceren kızımla, evrende hayat bir başka güzel. Şükür...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz