“Abide-i Aşk”, Bitmeyen Özgürlük ve Demokrasi Mücadelesinin Öyküsü

Devlet Sanatçısı Dilek Türker, sahneye çıkışının 50., kurucusu olduğu Tiyatro Ayna’nın 25. yılında “Abide-i Aşk” oyunuyla sahnelerde… Dilek Türker “Abide-i Aşk” oyunuyla, Kuvayı Milliye kadınlarından yola çıkarak tek başına bir kadın sanatçı olarak sahnede verdiği elli yıllık mücadelesini anlatıyor.

Nezihe Araz’ın “Kuvayı Milliye Kadınları” oyunundan hareketle Ragıp Ertuğrul’un yazdığı “Abide-i Aşk”Dilek Türker’in 50. Sanat yılı oyunu olarak  seyircisiyle buluşuyor.

Dilek Türker-Abidei Aşk

Darülbedayi’de Muhsin Ertuğrul’un yönlendirmesiyle başladığı tiyatro yaşamı boyunca Aziz Nesin’den Nezihe Meriç’e, Ataol Behramoğlu’ndan Rekin Teksoy’a, Nezihe Araz’dan Melisa Gürpınar’a pek çok değerli yazarın oyununu sahneye taşıyan Dilek Türker, savaş cephesinde değil ama demokrasi cephesinde yıllardır mücadele eden bir Cumhuriyet kadını. Hem anne, hem sevgili, hem sanatçı, hem aydın, hem hatip, hem azimli bir hak savunucusu. Sanatçı “Abide-i Aşk” oyununda, Kara Fatma gibi, Halide Edip gibi, Asker Saime gibi, Zübeyde Hanım gibi Kuvayı-i Milliye kadınlarını anarken, benzer bir ruhla yıllar boyunca hem Türkiye’de hem Almanya’da gerek sahne üzerinde gerekse sokakta sürdürdüğü mücadeleyi anlatıyor. Dilek Türker, ‘bir barış projesi’ olarak tasarladığı “Abide-i Aşk” ile Kuvayı-i Milliye bilincini, özgürlük ve demokrasi mücadelesinin her zaman ve her satıhta yapılabileceğini hatırlatıyor, Cumhuriyet değerlerine sahip çıkma yönünde çağrıda bulunuyor. “Abide-i Aşk”, insana, eyleme, memlekete, felsefeye, bağımsızlığa duyulan aşklara selam durup yaşama aşkla bağlanma umudu aşılıyor.

Oyun, ilhamını ressam Ertuğrul Ateş’in bu oyun için özel olarak yaptığı muhteşem tablodan alarak Ali Yalçıner’in tasarladığı dekorda, Nedim Otyam’ın Anadolu motiflerini evrensel boyuta taşıyan müzikleriyle sahneleniyor. Oyunda Dilek Türker ile birlikte Derya Günaydın, Sibel Taşçıoğlu, Ayşegül Yalçıner ve Saliha Cansu Saka oynuyor. Korhan Başaran’ın modern koreografisi ve Türkan Kafadar’ın dönemleri aşan kostümleriyle oyunda, Dilek Türker, Kuvayı-i Milliye ruhuyla ve tüm içtenliğiyle, sözünü sakınmadan tüm sevdasını gelecek nesillere aktarmaya devam ediyor.

Oyunun tanıtım videosu için tıklayınız.

IMG_8019 küçük

Oyunun İçeriği

Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde çıkılan bağımsızlık savaşında, bir millet yediden yetmişe tüm fertleriyle canını vatan uğruna feda etmekten geri durmamıştır. Cephelerde savaşanlar, mukaddes şehitlik ve gazilik rütbelerine erişmiş olmakla beraber çoğu zaman cephe gerisinde mücadeleyi yine aynı vatanperverlik, fedakârlık ve azimle sürdüren kadınlarımız ise acılarını, çığlıklarını, ağıtlarını, umutlarını ve bağımsızlık tutkularını sessizce yaşamak ve dillendirmemek zorunda kalmışlardır. İşte bu Kuvayı Milliye Kadınları, gerek Kurtuluş Savaşımızda gerekse kuruluş ve aydınlanma sürecinde, mücadele içinde olan, silah ve cephane taşıyan, cephelerde düşmanla çatışan, şehit veya gazi olmuş, haklarında araştırmalar yapılmış, şanlı tarihimize ‘mücahit kadınlar’ olarak geçmiş gerçek kişilerdir.

“Abide-i Aşk” oyunu, Kara Fatma, Halide Edip, Asker Saime, Zübeyde Hanım gibi Kuvayı Milliye kadınlarını yeni nesillerin tanımasını sağlamakla birlikte bir aydın sanatçının kişiliğinde, Kuvayı Milliye ruhuyla özgürlük ve demokrasi mücadelesinin her zaman ve her satıhta yapılabileceğinin altını çiziyor. 50. sanat yılında Devlet Sanatçısı Dilek Türker, ‘bir barış projesi’ olarak tasarladığı “Abide-i Aşk”ta, sanat tutkusunun peşinden gitmesini, yozluklarla mücadelesini, kadın olmanın zorluklarıyla başa çıkışını içten paylaşmanın ötesinde Cumhuriyet değerlerine sahip çıkma yönünde topluma çağrıda bulunuyor.

Oyunun Künyesi

“ABİDE-i AŞK” – Kuvayı Milliye Kadınları 2015

Yazan: Nezihe ARAZ – Ragıp ERTUĞRUL

Yöneten: Dilek TÜRKER

Müzik: Nedim OTYAM

Abide-i Aşk Tablosu: Ertuğrul ATEŞ

Dekor: Ali YALÇINER

Kostüm: Türkan KAFADAR

Koreograf: Korhan BAŞARAN

Işık Tasarım: Emir TATLI

Reji Asistanları: R.Onur Duru – Saliha Cansu Saka

Oyuncular: Dilek Türker, Sibel Taşçıoğlu, Ayşegül Yalçıner, Derya Günaydın,

Saliha Cansu Saka, Aslıhan İşcan

Önceki İçerikHer İnsanın Kendi Şarkısı
Sonraki İçerikNazım Hikmet’in şiiri son 50 yılın en iyi şiirleri arasında

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz