Okurun Gözünden: Akıllı Ol, İnsan Ol-Hayat Oyununu Aslan Stili Oyna

Büyük Düşümüz Parmak İzimiz Gibidir”

Cem Kınay’ın, “Akıllı Ol, İnsan Ol-Hayat Oyununu Aslan Stili Oyna”kitabı tam da kendim için yeni bir “yol haritası” çizmeye çalıştığım günlerde çıktı karşıma.

Antalya, turizmin en çok konuşulduğu yer olunca, Cem Kınay da ismini en çok duyduğunuz kişi oluyor. En azından ben bunu yaşadım. Hal böyle olunca kitaba karşı merakım iki katına çıktı.

Uzun yıllar konferanslarda, üniversitelerde, çeşitli etkinliklerde deneyimlerini paylaşan Kınay, zamanın ruhuna uyarak, kısa ancak güçlü mesajlar verdiği bir kitap yazmış. Kitabın neredeyse her sayfasında; hayata, insana, birlikte yaşama ve birlikte iş yapma becerisine dair çok güçlü saptamalar var.

Kendi başarı hikayesini, GS’ın başarı hikayesi ile iç içe geçmiş bir şekilde anlatan Kınay’ın kitabı; tutkulu bir taraftarın hayata ve takımına dair saptamaları olarak da, başarılı bir iş adamının tecrübelerini “çok lafa boğmadan” aktardığı bir kitap olarak da okunabilir.

Doğrusu ben hikayenin ikinci kısmının nasıl anlatılmış olacağını merak ederek alıp okudum.

Kitap; Rüya, Tutku, Adanmışlık, Drama, Hedef olmak üzere dört bölümden oluşuyor. Her bir bölümde anlatı hem kendi hayatından hem de çok sevdiği takımı GS’ın kendi yolculuğundan örnekler üzerinden akıyor. İlk bölümde anlatım tarzı okuru biraz zorlasa da ikinci bölümden sonra anlatılanlarla ve örneklerle  çok zevkli bir hale dönüşüyor.

Cem Kınay kitabında; birlikte oyun kurmanın kurallarını ve “bir” olarak çıkılan “yol”da “yoldaş” olmanın inceliklerine değiniyor.

“Kazanmak-kaybetmek” kavramlarına da dikkat çeken Kınay, bu kavramlara nereden ve  nasıl bakmamız gerektiğini yine kendisinin ve GS’ın hikayesi üzerinden açıklıyor.

Genç Aslanlara hitaben, “başarı sunulan değil, kazanılan bir şeydir” diyen Kınay, kitabını öncelikle ‘genç aslanlara’ yazsa da yola yeni çıkacak herkesi sahaya çağırıyor.

Okurken üç çizgiyle altını çizdiğim şu paragrafla kapatayım yazımı:

Gerçekten değerli olan her şey şimdiki zamana sadakati gerektirir. Elbette ki zamanın değerli olduğunu ve bugün aklınızdan geçen düşüncelerin yarınınızı yarattığını anlamayı da gerektirir.”

Cem Kınay-“Akıllı Ol, İnsan Ol-Hayat Oyununu Aslan Stili Oyna”(s.122)

*Akıllı Ol İnsan Ol – Hayat Oyununu Aslan Stili Oyna

Cem Kınay

ISBN: 9786053114482

Yayın evi: Destek Yayınları

Sayfa sayısı: 144


Yazılara Abone Olmak İsterseniz

E-Posta Adresinizi Yazın:
CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here